Jak kroić ananasa?

Jak kroić ananasa
źródło:123RF

Autor

Agnieszka Tomczyk

Jak się kroi ananasa? Najważniejsze jest to, by pozbyć się jego zgrubiałego wnętrza oraz twardej skórki. Jak to zrobić sprawnie? Bardzo prosto!

By cieszyć się świeżym, soczystym ananasem, trzeba go odpowiednio obrać. Wystarczy dobry, ostry nóż – nie musi być duży, choć właśnie takim najwygodniej porcjuje się ten owoc. 

Jak się kroi ananasa?

Należy zacząć od obcięcia końcówek– zielonego pióropusza z liści i dolnej części. Następnie należy przeciąć owoc wzdłuż na pół i jeszcze raz na pół. Ćwiartki należy okroić ze skórki stawiając kawałek owocu na sztorc – nie tak, jak obiera się jabłko, gdyż skórka ananasa jest za twarda. 

Kolejnym krokiem jest wykrojenie zdrewniałego środka ananasa– dość wyraźnie widać linię, w którym się on kończy, a zaczyna soczysty i pyszny owoc. Później już tylko trzeba podzielić ananasa na mniejsze kawałki i cieszyć się wyśmienitym smakiem.

Osoby, które podróżują w egzotyczne zakątki, mają szansę podpatrzeć, jak ananasy obierają osoby, dla których owoc ten jest powszedni jak dla nas jabłka czy gruszki. Na targowiskach i kulinarnych marketach niekiedy z obierania owoców robi się prawdziwe widowisko.  

Jak kupować ananasy?

Ananasy, jak większość egzotycznych owoców i warzyw przylatują do Polski mocno niedojrzałe. Ale tylko w takiej formie są w stanie znieść długą podróż. Dlatego po zakupie owocu, warto go jeszcze przez kilka dni przechować w suchym i ciepłym miejscu. 

Ananas jest dobry, gdy spód pachnie słodkim, dojrzałym owocem. To też metoda na zakupy w markecie – wystarczy powąchać każdy owoc od spodu i wybrać ten, który wydziela przyjemną woń.Niestety w przypadku ananasów nie sprawdzi się test skórki – ta bowiem jest tak twarda, że nawet w przypadku dojrzałych owoców, nie jest wyznacznikiem dobrego smaku i gotowości do spożycia. Nie mięknie nawet w przypadku dojrzałych owoców. 

Właściwości ananasa

Ananasy zawierają naprawdę wyjątkowy składnik, enzym bromelainę, która ma bardzo szerokie działanie. Przede wszystkim:

  • zwalcza stany zapalne, 
  • działa przeciwzakrzepowo,
  • bardzo korzystnie oddziałuje na skórę. 

Z wykorzystaniem bromelainy robi się peelingi enzymatyczne do skóry wrażliwej, a także preparaty przeciwtrądzikowe oraz wzmacniające naczynka. Udowodniono też, że bromelaina korzystnie wpływa na proces gojenia ran

Maseczka z ananasa

Warto samemu sprawdzić właściwości ananasa, przygotowując z niego domową maseczkę odżywczą do skóry suchej i dojrzałej:

  • ⅓  zblendowanego ananasa,
  • 1 łyżka jogurtu,
  • 1 łyżkę miodu,
  • 2 łyżki zmielonych płatków owsianych lub orkiszowych.

Złączyć w jednolitą masę i położyć na oczyszczoną skórę twarzy i dekoltu. Pozostawić na ok. 10-15 min. Po tym czasie zmyć wodą i nałożyć ulubiony krem.   

Odżywianie

Czytaj:

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Pytanie: Przy wyborze suplementów diety sprawdzam:

  Skład

  Markę produktu

  Opinie o produkcie 

  Cenę 

  Czas na jaki wystarczy opakowanie

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA