Jak kroić ananasa?

Jak się kroi ananasa? Najważniejsze jest to, by pozbyć się jego zgrubiałego wnętrza oraz twardej skórki. Jak to zrobić sprawnie? Bardzo prosto!
Jak kroić ananasa
źródło:123RF

Spis treści

By cieszyć się świeżym, soczystym ananasem, trzeba go odpowiednio obrać. Wystarczy dobry, ostry nóż – nie musi być duży, choć właśnie takim najwygodniej porcjuje się ten owoc. 

Jak się kroi ananasa?

Należy zacząć od obcięcia końcówek– zielonego pióropusza z liści i dolnej części. Następnie należy przeciąć owoc wzdłuż na pół i jeszcze raz na pół. Ćwiartki należy okroić ze skórki stawiając kawałek owocu na sztorc – nie tak, jak obiera się jabłko, gdyż skórka ananasa jest za twarda. 

Kolejnym krokiem jest wykrojenie zdrewniałego środka ananasa– dość wyraźnie widać linię, w którym się on kończy, a zaczyna soczysty i pyszny owoc. Później już tylko trzeba podzielić ananasa na mniejsze kawałki i cieszyć się wyśmienitym smakiem.

Osoby, które podróżują w egzotyczne zakątki, mają szansę podpatrzeć, jak ananasy obierają osoby, dla których owoc ten jest powszedni jak dla nas jabłka czy gruszki. Na targowiskach i kulinarnych marketach niekiedy z obierania owoców robi się prawdziwe widowisko.  

Jak kupować ananasy?

Ananasy, jak większość egzotycznych owoców i warzyw przylatują do Polski mocno niedojrzałe. Ale tylko w takiej formie są w stanie znieść długą podróż. Dlatego po zakupie owocu, warto go jeszcze przez kilka dni przechować w suchym i ciepłym miejscu. 

Ananas jest dobry, gdy spód pachnie słodkim, dojrzałym owocem. To też metoda na zakupy w markecie – wystarczy powąchać każdy owoc od spodu i wybrać ten, który wydziela przyjemną woń.Niestety w przypadku ananasów nie sprawdzi się test skórki – ta bowiem jest tak twarda, że nawet w przypadku dojrzałych owoców, nie jest wyznacznikiem dobrego smaku i gotowości do spożycia. Nie mięknie nawet w przypadku dojrzałych owoców. 

Właściwości ananasa

Ananasy zawierają naprawdę wyjątkowy składnik, enzym bromelainę, która ma bardzo szerokie działanie. Przede wszystkim:

  • zwalcza stany zapalne, 
  • działa przeciwzakrzepowo,
  • bardzo korzystnie oddziałuje na skórę. 

Z wykorzystaniem bromelainy robi się peelingi enzymatyczne do skóry wrażliwej, a także preparaty przeciwtrądzikowe oraz wzmacniające naczynka. Udowodniono też, że bromelaina korzystnie wpływa na proces gojenia ran

Maseczka z ananasa

Warto samemu sprawdzić właściwości ananasa, przygotowując z niego domową maseczkę odżywczą do skóry suchej i dojrzałej:

  • ⅓  zblendowanego ananasa,
  • 1 łyżka jogurtu,
  • 1 łyżkę miodu,
  • 2 łyżki zmielonych płatków owsianych lub orkiszowych.

Złączyć w jednolitą masę i położyć na oczyszczoną skórę twarzy i dekoltu. Pozostawić na ok. 10-15 min. Po tym czasie zmyć wodą i nałożyć ulubiony krem.   

Czytaj:

Oceń artykuł

(liczba ocen 1)

17484
Pytanie: Jak budujesz odporność swojego organizmu?

  Pamiętam o aktywności fizycznej

  Stosuje suplementy diety

  Dbam o pełnowartościową dietę

  Nie robię nic

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!