Jak szybko pozbyć się opryszczki?

Opryszczka wargowa pojawia się znienacka w najmniej odpowiednim momencie. Najpierw niewinnie swędzi, potem czujemy coraz silniejsze pieczenie, a na skórze pojawiają się małe pęcherzyki. Choć ta popularna dolegliwość sama ustępuje po kilku dniach, każdy kto choć raz jej doświadczył, chciałby wiedzieć jak szybko pozbyć się opryszczki.
Zimno na ustach
Źródło: 123RF
Spis treści

Co najmniej dwa razy w roku kilka milionów pacjentów na całym świecie nurtuje tylko jedno pytanie: Jak szybko pozbyć się opryszczki? Problem jest powszechny, bo jak szacuje Światowa Organizacja Zdrowia, nosicielami wirusa, który wywołuje tę najpopularniejszą chorobę błony śluzowej i skóry jest 80-90 procent całej populacji ludności. Choć trwają badania nad opracowaniem skutecznej szczepionki na opryszczkę, to nie wiadomo kiedy i czy w ogóle zakończa się one sukcesem. Pacjentom pozostaje więc leczenie objawów, bo całkowita eliminacja wirusa z zakażonego organizmu nie jest możliwa.

Poznaj wroga i pozbądź się opryszczki

Opryszczkę wywołuje wirus Herpes simplex virus, który raz umiejscowiony w naszym układzie nerwowym pozostaje w nim do końca życia i uaktywnia się w stanach osłabienia odporności i zmęczenia. Jest sprytny, bo przez wiele lat potrafi być niewidzialny dla naszego systemu immunologicznego. Często atakuje jesienią i zimą, ale potrafi uaktywnić się też latem, podczas intensywnego opalania się.

Są dwa rodzaje wirusa opryszczki. Wirus HSV-1 wywołuje opryszczkę wargową zwaną popularnie zimnem na ustach, wirus HSV-2 odpowiada za opryszczkę narządów płciowych i pośladków. Trzeba pamiętać o tym, że nosiciel wirusa może nim zarażać nawet wtedy, gdy nie ma objawów opryszczki. Gdy na skórze pojawią się pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym, trzeba zachować szczególną ostrożność w kontaktach z innymi, bo to najbardziej zaraźliwy moment choroby.

Co na opryszczkę radzi lekarz?

Bardzo istotne, żeby leczenie farmakologiczne włączyć jak najszybciej. W aptekach dostępne są leki przeciwwirusowe zawierające acyklowir, który działa na DNA uaktywnionego wirusa. Zdaniem lekarzy idealnym momentem na rozpoczęcie leczenia, choć trudnym do uchwycenia, jest pierwsza faza infekcji, kiedy pacjent odczuwa jedynie swędzenie i mrowienie, a na skórze nie wyskoczył jeszcze żaden pęcherzyk. Może się okazać, że podanie zaledwie jednej tabletki takiego leku w odpowiednim czasie potrafi na tyle zahamować rozwój opryszczki, że nie dojdzie do kolejnych faz choroby polegających na rozwoju pęcherzyków, a potem strupków. Niestety leki antywirusowe nie są w stanie zwalczyć wirusa na zawsze. Mogą tylko zahamować jego namnażanie.

W aptekach dostępne są także maści zawierające acyklowir, mają one jednak mniejszą skuteczność, niż tabletki. Można je używać wspomagająco na powstałe już pęcherzyki i strupki, kiedy doszło do wtórnego bakteryjnego zakażenia. Leczenie może wspomóc w takich sytuacjach także maść z antybiotykiem.

Pacjenci, którym przydarza się opryszczka wargowa kilka razy w roku w domowej apteczce powinni mieć leki z acyklowirem, po to, żeby jak najszybciej zastosować leczenie, bez względu na porę dnia.

Co na opryszczkę? Domowe sposoby

Gdy przegapimy pierwsze objawy i zimno pojawi się na ustach lub w nosie leczenie farmakologiczne można wspomóc domowymi sposobami. Pamiętajmy, jednak, że potrafią one jedynie złagodzić objawy, a nie ograniczają namnażania się wirusa. Zakażone miejsce można smarować maścią cynkową, aspiryną namoczona w wodzie, robić okłady z aloesu, wywaru z melisy, rumianku czy szałwii. Niektórzy preferują okłady z cebuli, czosnku, octu lub miąższu aloesu.

Czytaj też:

Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Jak można zarazić się opryszczką narządów płciowych?
Przeczytaj artykuł
Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej atakuje dzieci
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Jak można zarazić się opryszczką narządów płciowych?
Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej atakuje dzieci
Opryszczka u dzieci – jakie leki? Czym smarować?
Badanie słuchu u dzieci i noworodków - na czym polega?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama