Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Łuszczyca krostkowa dłoni - leczenie i domowe sposoby

Łuszczyca krostkowa dłoni to trudna w leczeniu choroba. Ropne krostki pojawiające się na dłoniach są często źródłem bólu i dyskomfortu pacjentów, tym bardziej, że łuszczyca krostkowa dużo częściej rozwija się u kobiet niż u mężczyzn. Zobacz jakie są domowe sposoby na złagodzenie zmian łuszczycowych.
Osoba ze swędzeniem dłoni
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Łuszczyca krostkowa 

Łuszczyca jest chorobą, która wywołuje nieprawidłowe działanie układu immunologicznego. Znana od wieków nadal stanowi dla lekarzy wielkie wyzwanie. Trudna w diagnozowaniu i leczeniu jest źródłem cierpienia wielu pacjentów. Jedną z jej dość rzadkich, ale ciężkich odmian, jest łuszczyca krostkowa, która atakuje głównie kobiety w wieku 50-60 lat.

Łuszczyca krostkowa może towarzyszyć łuszczycy zwyczajnej, może być jej kolejnym etapem lub pojawić się jako pierwszy symptom choroby. Jej przebieg może być ostry lub przewlekły, zawsze jednak chorobie towarzyszą charakterystyczne krostki wielkości 2-3 mm wypełnione ropą. Łuszczyca krostkowa może mieć różne formy – postać uogólnioną, kiedy krostki pojawiają się na dużych powierzchniach ciała lub ograniczona do pewnego tylko obszaru, np. całych kończyn bądź samych tylko dłoni i stóp.

Czytaj też: Rybia łuska

Reklama

Łuszczyca krostkowa dłoni i stóp objawy

Przy łuszczycy krostkowej obserwujemy mocne przesuszenie i łuszczenie się skóry oraz towarzyszący temu stan zapalny. Do tego na ciele pojawiają się charakterystyczne bolesne krostki wypełnione ropą. Zaczerwienione i obrzmiałe zmiany pojawiają się na dłoniach, podeszwach stóp, w okolicy palców, najczęściej na kciuku i piątym palcu. Gdy dojdzie do krostkowego zapalenie skóry kończyn krosty mogą objąć także łożysko paznokcia, co czasem grozi utratą płytki paznokciowej.

Reklama

Łuszczyca krostkowa dłoni i podeszew przyczyny

Nie wiadomo dokładnie co wywołuje łuszczycę krostkową, wydaje się, że charakterystyczne krostki czasem pojawiają się bez wyraźnego powodu. Podobnie jak zwykła łuszczyca, łuszczyca krostkowa może być uwarunkowana genetycznie lub powstać pod wpływem czynników środowiskowych. Niektórzy pacjenci zaobserwowali na przykład, że łuszczyca krostkowa wystąpiła u nich po zastosowaniu niektórych leków (np. antydepresantów, antybiotyków, niesterydowych leków przeciwzapalnych, czy po nagłym odstawieniu kortykosterydów). Innymi czynnikami wywołującymi łuszczycowe zmiany na skórze mogą być:

 • niedoleczone infekcje,
 • żółtaczka w postaci cholestatycznej,
 • ciąża (łuszczyca krostkowa może wystąpić w III trymestrze ciąży i stanowi zagrożenie dla płodu),
 • stres,
 • próchnica zębów,
 • hipokalcemia,
 • nadużywanie alkoholu,
 • palenie papierosów,
 • nadmierna ekspozycja na słońce.

Reklama

Łuszczyca na dłoniach jak leczyć?

Leczenie łuszczycy krostkowej dłoni i stóp jest długotrwałe i nie zawsze pozwala osiągnąć efekty zadowalające pacjenta. W terapii łuszczycy krostkowej stosuje się preparaty zewnętrzne i leki wewnętrzne. Do najczęściej stosowanych farmaceutyków ogólnych zalicza się leki cytostatyczne i immunosupresyjne (np. metotreksat, hydroksymocznik, cyklosporyna, takrolimus, kwas mykofenolowy), retinoidy oraz antybiotyki.

Skórę z chorobowymi zmianami można także poddawać fototerapii, w trakcie której wykorzystuje się światło ultrafioletowe hamujące powstawanie zmian łuszczycowych lub fotochemioterapii (połączenie ekspozycji na promienie UVA z lekami wrażliwymi na światło). Stosuje się także naświetlanie lampami LED. Efekty fotochemioterapii są zauważalne po około 20 zabiegach – u pacjentów zmniejsza się stan zapalny skóry, a zmiany częściowo wycofują się.

Do leczenia zewnętrznego przy łuszczycy krostkowej dłoni i stóp można stosować preparaty keratolityczne, witaminę D3, preparaty dziegciowe, cygnolinę, kortykosterydy, a także pochodne witaminy D3.

Trzeba pamiętać, że wiele leków wykorzystywanych w leczeniu łuszczycy wywołuje niepożądane skutki uboczne. Niektóre kortykosteroidy mogą powodować nawroty i nasilenie się choroby i zmian na skórze, cukrzycę oraz nadciśnienie tętnicze, inne mogą powodować:

 • suchość błon śluzowych,
 • łysienie,
 • bóle mięśni i stawów,
 • podwyższenie poziomu cholesterolu i trójglicerydów,
 • podwyższenie poziomu bilirubiny.

Terapii retinoidami nie należy stosować u kobiet w ciąży ze względu na ich szkodliwe działanie na płód. Dlatego leczone w ten sposób pacjentki w okresie rozrodczym muszą równolegle przyjmować środki antykoncepcyjne.

Reklama

Łuszczyca dłoni domowe sposoby

W domowej terapii łuszczycy krostkowej dłoni i stóp bardzo ważną rolę odgrywają kąpiele słoneczne, okazuje się bowiem, że aż 95 procent pacjentów odczuwa ulgę po ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Jeśli chorzy nie mogą z nich korzystać np. ze względu na porę roku, warto skorzystać ze specjalnych lamp leczniczych i zapytać lekarza prowadzącego, czy stan skóry pozwala na krótkie wizyty w solarium. Jeśli jednak jest taka możliwość, zwłaszcza zimą warto wyjeżdżać do ciepłych krajów i eksponować na słońcu chore miejsca.

Kolejnym ważnym elementem terapii domowej jest wyeliminowanie chemii wykorzystywanej do mycia i prania. W sklepach z produktami naturalnymi można kupić środki myjące pozbawione chemii.

Wśród domowych sposobów łagodzenia łuszczycy krostkowej dłoni i stóp warto wymienić także:

 • kąpiele z dodatkiem płatków owsianych
 • kąpiele w wywarze z otrębów pszennych
 • maseczki z nasion wiesiołka dwuletniego, które uciera się na papkę
 • okłady z wyciągu z jeżówki
 • okłady z roztworu soli
 • nacieranie skóry maścią żywokostową
 • okłady z naparu przywrotnika i krwawnika
 • okłady z olejku rumianku rzymskiego
 • okłady z soku aloesu
 • okłady z miodu i propolisu
 • okłady z namoczonego mielonego lnu 
 • wysuszanie chorych miejsc kwasem salicylowym, maścią mocznikową i maścią salicylowo-siarkowa

Dobre działanie nawilżające skórę ma natomiast olej kokosowy, olej arganowy, preparaty z alantoiną, lanoliną, parafiną, witaminą F, masłem shea, mocznikiem. Skórę powinno się nimi nacierać tuż po kąpieli, co zapobiegnie utracie wilgoci.

Przy łagodzenia świądu pomocne okażą się zimne kąpiele z dodatkiem octu z jabłek oraz okładanie chorych miejsc torebkami z lodem.

Reklama

Łuszczyca krostkowa dieta

Ważnym elementem leczenia łuszczycy krostkowej dłoni i stóp jest także odpowiednia dieta. Okazuje się, że produkty, które zawierają kwasy omega 3, czyli np. ryby i owoce morza korzystnie wpływają na łagodzenie objawów choroby. Zmiany łuszczycowe nasilają tymczasem:

 • ostre przyprawy,
 • słodycze zawierające czekoladę,
 • dania typu fast food i inne wysoko przetworzone produkty.

Każdy pacjent z łuszczyca krostkową powinien sam zaobserwować, po spożyciu których produktów czuje się lepiej, a po których zmiany stają się bardziej uciążliwe. 

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby i zmiany skórne
Kaszka na twarzy - u niemowlaka i dorosłych. Przyczyny
Kaszka na czole
Rumień zakaźny u dzieci i dorosłych - jak wygląda, ile trwa?
Dziecko z wysypkową chorobą zakaźną
Przebarwienia na nogach: jak usunąć? Brązowe i czerwone
Przebarwienia na stopach
Podobne artykuły
Wysypka pęcherzowa na skórze
Bąble na skórze – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?
Kobietę swędzą nogi
Swędzenie nóg - co oznacza i jak mu zaradzić? Przyczyny, leczenie i domowe sposoby
Kobieta z naroślami na skórze twarzy
Narośl na skórze - jak usunąć i czy istnieją na to domowe sposoby? Rodzaje
Kobieta ze spuchniętą wargą
Spuchnięta warga - przyczyny. Jak leczyć dolną i górną?
Mężczyzna z krostami na plecach
Swędzące krostki - na ciele. Sprawdź, co oznaczają

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie cechy powinien mieć dobry glukometr?
Diagnosis_sonda