Dla Ciebie, na zdrowie!

Karmienie piersią z pewnością: korzyści i praktyczne zastosowanie laktatora

Zakupy przed porodem to nie tylko kompletowanie wyprawki dla nowego członka rodziny. To także wybieranie przedmiotów, które pomogą młodej mamie odnaleźć się w nowej, często wymagającej, rzeczywistości. Na liście zakupów przyszłej mamy często znajduje się laktator. Przyjrzyjmy się bliżej temu urządzeniu.
Laktator
Źródło: Materiały Partnera
Spis treści

Reklama

Laktator - co to jest i do czego służy?

Laktator to urządzenie o nieskomplikowanej budowie, którego przeznaczeniem jest odciąganie pokarmu z piersi. Funkcjonowanie urządzenia opiera się na zjawisku podciśnienia, dzięki któremu mleko trafia do specjalnego zbiorniczka lub do butelki przeznaczonej do karmienia malucha. Odciągnięty pokarm można podawać dziecku lub zamrażać.

Reklama

Czy potrzebujesz laktatora?

Każda kobieta, która planuje rozpocząć karmienie piersią, powinna rozważyć zakup laktatora. Urządzenie jest nieocenione w nagłych sytuacjach, takich jak przedwczesny poród, choroba dziecka lub mamy, nawał pokarmu, zapalenie piersi, czy zastój pokarmu. Laktator przydaje się także wtedy, kiedy mama chce wyjść z domu, pozostawiając dziecko pod opieką innej osoby. Odciągnięty pokarm, podawany z butelki umożliwia młodym mamom także podjęcie aktywności zawodowej. Bez laktatora nie obejdą się także te kobiety, które chcą pobudzić laktację po cesarskim cięciu.

Reklama

Kiedy najlepiej kupić laktator?

Laktator może przydać się już w pierwszych godzinach życia maluszka, dlatego warto zaopatrzyć się w urządzenie jeszcze w czasie ciąży. Czas, w którym decydujemy się na zakup laktatora to jednak nie tylko kwestia przygotowania na każdą ewentualność, ale także szansa na wybór urządzenia w pełni dopasowanego do kształtu i rozmiaru piersi. Chodzi tu głównie o odpowiedni dobór lejka laktatora, zwanego także nakładką na pierś. Lejek powinien być dopasowany w taki sposób, aby nie obcierać brodawki, ani nie powodować bólu podczas odciągania pokarmu. Z tego powodu laktator najlepiej kupować po 32 tygodniu ciąży. Na tym etapie piersi nie ulegają już aż tak gwałtownym zmianom i z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że ich rozmiar nie zmieni się do dnia porodu.

Reklama

Jeden wśród wielu - jaki laktator kupić?

Laktatory możemy podzielić na dwa podstawowe typy - ręczne i elektryczne. Ręczny laktator reaguje na manualne naciskanie pompki. Takie rozwiązanie sprawdza się u kobiet, które używają laktatora sporadycznie i cenią sobie tradycyjne rozwiązania. Kobiety, dla których laktator staje się nieodłącznym kompanem w podróży związanej z karmieniem piersią, chętniej wybierają automatyczne laktatory elektryczne, które nie angażują do pracy ludzkich mięśni. Również laktatory elektryczne możemy podzielić na kilka rodzajów.

Podstawowy podział tworzy dwie grupy, wśród których znajdziemy laktatory pojedyncze i podwójne. Podwójny laktator umożliwia jednoczesne odciąganie pokarmu z obu piersi. Podczas wyboru laktatora spotkamy się także z pojęciem urządzeń dwu i trójfazowych. Pierwsza faza pracy laktatora polega na pobudzaniu piersi do produkcji mleka, imitując początkowe ssanie dziecka. Druga faza jest fazą głębokiego pobierania pokarmu. Ruchy pompki są głębokie i miarowe po to, aby efektywnie pobierać pokarm z kobiecej piersi. Trzecia faza, zwana także mieszaną, dokładnie odzwierciedla ruchy ssące dziecka, po to, aby zapewnić precyzyjne opróżnienie piersi i stymulować gruczoły mleczne do dalszej pracy.

Warto zaznaczyć, że co czwarta kobieta w Polsce wybiera laktator wyprodukowany przez markę Neno. Dzieje się tak za sprawą różnorodności dostępnego asortymentu. Każda mama jest w stanie znaleźć laktator od Neno, który precyzyjnie wpisze się w jej wymagania. Dodatkowym atutem jest wygląd laktatorów Neno- są one poręczne, nowoczesne i estetycznie wykonane.

 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Parenting
Przeczytaj artykuł
Miesiączka a karmienie piersią – co warto wiedzieć?
Kobieta karmiąca piersią dziecko
Przeczytaj artykuł
Kawa a karmienie piersią – czy dziecku szkodzi kofeina?
Kobieta karmiąca piersią dziecko
Przeczytaj artykuł
Refluks u niemowląt - jak rozpoznać? Objawy, leczenie
Płaczące niemowlę
Podobne artykuły
Karmienie dziecka piersią w czasie przeziębienia mamy
Przeziębienie a karmienie piersią - jakie leki i sposoby?
Kobieta karmi piersią swoje dziecko
Mity na temat laktacji - jakich rad unikać?
Kobieta karmiąca dziecko piersią
Kapturki do karmienia – jak zakładać i które wybrać?
Kobieta karmi dziecko piersią
Nawał pokarmu – ile trwa i kiedy się pojawia?
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Jak mobilizować bliznę? 🩹
Sprawdź!