Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Oczyszczanie jelit - dieta i skuteczne domowe sposoby

Domowe sposoby na oczyszczanie jelit pozwalają na pozbycie się toksyn i zbędnych produktów przemiany materii. Nie wszystkie są jednak równie skuteczne, niektóre mogą nawet prowadzić do spowolnienia przemiany materii. Dlatego ważne jest to, na jaką dietę oczyszczającą się zdecydujemy.
Jelita człowieka
Źródło: 123RF
Spis treści

Jak działa inteligentna waga łazienkowa? Zobacz nasz test redakcyjny:

Zaburzenia trawienia, bóle brzucha, wzdęcia, brak apetytu, nudności, ogólne złe samopoczucie, ciągłe zmęczenie, problemy ze skóra, spadek odporności – to sygnały, że jelita nie oczyszczają się w sposób prawidłowy, a zalegające w nich resztki pokarmów prowadzą do odkładania się szkodliwych toksyn. Za ten stan rzeczy odpowiadamy w głównej mierze sami, popełniając wiele błędów żywieniowych, takich jak:

 • unikanie pokarmów z dużą ilością błonnika
 • zbyt mała ilość surowych warzyw i owoców w diecie
 • zbyt mała ilość wypijanej codziennie wody
 • zbyt duża ilość produktów zawierających konserwanty, sztuczne barwniki
 • zbyt dużo dań smażonych i grillowanych
 • zbyt mało ruchu
 • zbyt szybkie i nerwowe jedzenie

Reklama

Dieta oczyszczająca jelita, kiedy potrzebna?

Problemy z trawieniem i zalegające w jelitach resztki prowadzą do powstawania zbitych mas kału (tzw. kamieni kałowych) i zaburzeń perystaltyki jelit, utrudniając naturalne oczyszczanie jelit. Konsekwencją tego są ciągłe zaparcia i przenikanie toksycznych związków do krwioobiegu, co według niektórych może prowadzić do powstania wielu schorzeń, w tym do:

 • zapalenia jelita grubego
 • raka jelita grubego
 • zapalenia stawów
 • zaburzeń układu sercowo-naczyniowego
 • zaburzeń układu nerwowego
 • zmian w jamie ustnej np. nieprzyjemnego zapachu z ust, nalotu na języku, kamienia nazębnego

Reklama

Oczyszczanie jelita cienkiego

W jelicie cienkim następuje wchłanianie do organizmu witamin i cennych składników odżywczych dostarczanych wraz z pożywieniem. Im mniej obciążone jest jelito cienkie toksycznymi związkami, tym sprawniej będzie wypełniało swoją funkcję. Jak usprawnić jego pracę? Dobrze wpływają na nią związki poprawiające trawienie, np. preparaty zawierające pepsynę. Korzystne będzie także przyjmowanie preparatu z korzenia prawoślazu, który łagodzi stan zapalny w jelitach i pochłania toksyny. Przeciwzapalnie działa też olej lniany tłoczony na zimno. 

Oczyszczanie jelita grubego

Oczyszczanie jelita grubego z zalegającej zbitej masy kałowej jest możliwe, jeśli wprowadzimy do diety większe niż do tej pory ilości produktów z błonnikiem, wody mineralnej i zwiększymy aktywność fizyczną. Warto też zmienić sposób żywienia, a do diety wprowadzić więcej wartościowych produktów wspomagających trawienie, takich jak:

 • surowe warzywa i owoce
 • nasiona poprawiające perystaltykę jelit (babka płesznik, nasiona chia)
 • suszone owoce (zwłaszcza śliwki, daktyle i figi)
 • woda mineralna (powyżej 1,5 litra dziennie, dzień powinno się zaczynać od wypicia szklanki wody z cytryną)
 • napary ziołowe (koper włoski, mięta, mniszek lekarski, imbir)

Reklama

Dieta na oczyszczenie jelit

Bezpiecznym i sprawdzonym sposobem na oczyszczenie jelit może być też zastąpienie przez pewien czas jednego posiłku świeżym sokiem warzywno-owocowym. Najlepiej, jeśli sok oczyszczający jelita zostanie zrobiony z produktów sezonowych, bo gwarantuje to, że do organizmu dostarczymy maksymalne ilości witamin i związków mineralnych.

Oto kilka propozycji na soki oczyszczające jelita:

 • miksujemy: 150 g arbuza, pół szklanki wody, 1 pomarańcza, 0,5 cytryny, 50 gr. mango
  listki świeżej mięty
 • miksujemy: 1 zielony ogórek, 2 łodygi selera naciowego, 1 jabłko, trochę natki pietruszki i dodajemy sok z 1,5 cytryny, 0,5 szklanki wody
 • miksujemy: 3 liście jarmużu, 3 plastry ananasa, 1 jabłko
 • miksujemy: 0,5 ogórka zielonego, 1 łodygę selera naciowego, 0,5 pęczku natki pietruszki, 1 jabłko i wyciskamy sok z 1 pomarańczy

Reklama

Inne kuracje oczyszczające jelita 

W Internecie można znaleźć także bardzo wiele domowych sposobów na oczyszczanie jelit, które promują zwolennicy medycyny naturalnej. Oto najpopularniejsze z nich:

 • oczyszczanie jelit kefirem –  jedynym posiłkiem tego dnia jest kefir, który pije się co godzinę (szklankę). Maksymalna dawka kefiru to 2 litry, dieta trwa jeden dzień
 • dieta jabłkowa – przez cały dzień zjada się jedynie ok. 2 kg jabłek, dieta trwa do 3 dni
 • dieta warzywna – przez cały dzień zjada się ok. 2 kg surowych warzyw (najczęściej to sałatki z marchwi, sałaty, papryki, kapusty, cukinii, pomidorów, ogórków), dieta trwa do 3 dni

Monodiet i głodówek nie polecają jednak dietetycy i lekarze, bo ich zdaniem prowadzą one do spowolnienia przemiany materii i zaburzeń wodno-elektrolitowych. W organizmie może dojść nawet do kwasicy metabolicznej. Monodiety zamiast pomóc mogą źle wpłynąć na pracę serca, nerek, wątroby i jelit. Wątpliwości pojawiają się także w przypadku lewatywy, która w medycynie naturalnej jest popularnym sposobem na oczyszczeniem jelit (zalecają oni wykonywanie lewatywy przynajmniej przez tydzień). Tymczasem zdaniem wielu lekarzy może ona spowodować wypłukanie z jelita dobroczynnej flory bakteryjnej. 

Lekarze ostrzegają też przed coraz bardziej popularnymi zabiegami hydrokolonoterapii (silniejsza lewatywa wykonywana w gabinetach przy użyciu specjalnego sprzętu). Jeśli zabieg nie zostanie wykonany przez odpowiednio wykwalifikowany personel, może dojść do wielu powikłań, w tym: uszkodzenia jelita, hemoroidów, zakłócenia równowagi elektrolitowej, a nawet problemów z sercem. Zabieg taki jest zakazany u pacjentów z:

Dietetycy podkreślają, że jedynymi bezpiecznymi i skutecznymi sposobami na oczyszczenie jelit są zrównoważona dieta, odpowiednie ilości wypijanej wody oraz naparów ziołowych i regularna aktywność fizyczna na świeżym powietrzu. Dobrze jest także zwracać uwagę na to jakiej jakość kupujemy produkty spożywcze, czy dokładnie je myjemy, jak przechowujemy i przyrządzamy.

Czytaj też:

Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby jelit
Ból jelit - po lewej i prawej stronie. Co pomaga?
Kobietę bolą jelita
Jak oczyścić jelita ze złogów kałowych i cieszyć się sprawnym układem pokarmowym?
Pacjent ze złogami w jelitach
Zespół jelita drażliwego - relacja czytelnika z forum [blog]
Podobne artykuły
Jelito grube u człowieka
Gruczolak cewkowy jelita grubego - jak się objawia? Przyczyny i dieta
Jelito grube u człowieka
Polipy jelita grubego - objawy i leczenie. Jakie są przesłanki do profilaktycznej kolonoskopii?
Żywienie dojelitowe
Na czym polega żywienie dojelitowe? Zasady PEG w domu
Kobieta trzyma się za brzuch
Kolka jelitowa - gdzie boli? Objawy u dzieci i dorosłych
Kobietę boli brzuch
Choroba SIBO (zespół rozrostu bakteryjnego) - jak się objawia i jak ją leczyć?

Reklama


Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!