Okład z parafiny - tani sposób na bóle stawów

Parafina w okłądzie na skórę
Źródło: 123RF
Wśród wielu zabiegów jakie oferują sanatoria i uzdrowiska pojawia się okład parafinowy. Jest to zabieg tani, ale naprawdę skuteczny. Koszy to około 16 złotych za okład na całe ciało i 13 złotych za okład miejscowy.
 

Okłady parafinowe to popularny zabieg przegrzewający, który powoduje lokalne intensywne przekrwienie. Zabieg polega na nakładaniu płatów parafinowych na wybrane części ciała. Stygnąca parafina tworzy twardą warstwę utrzymująca ciepło do 2 godzin. W trakcie zabiegu mięśnie stają się elastyczne i rozciągliwe, zmniejszając w ten sposób wrażliwość na ból. Okłady łagodzą bóle stawowe zwłaszcza stawów drobnych i średnich, dzięki przekrwieniu torebek stawowych i przyczepów stawowych dając poprawę ich ruchomości.

Przeczytaj także: Leczenie naturalnymi metodami - kiedy i jak je stosować?

Okłady parafinowe mają korzystny wpływ na zdrowie:

1. Usprawniają krążenie w naczyniach włosowatych.

2. Zmniejszają obrzęki.

3. Uelastyczniają tkanki.

4. Powodują szybkie i głębokie przegrzanie określonych części ciała.

5. Ułatwiają wchłanianie długotrwałych krwiaków.

6. Rozluźniają mięśnie.

7. Poprawiają ruchomość stawów.

9. Przyśpieszają przemianę materii.

10. Działają przeciwbólowo.
 

Kiedy zalecane są okłady parafinowe:

- przewlekłe stany zapalne stawów i tkanek miękkich

- blizny i zrosty pooperacyjne

- przykurcze

- artretyzm

- zapalenie torebki stawowej,

-fibromialgia,

- choroby gośćcowe 

Okłady parafinowe nie są wskazane dla osób w podeszłym wieku, chorujących na nowotwory, z wysokim ciśnieniem, niewydolnością krążenia, osłabionych oraz osób chorujących na osteoporozę. Niewskazane jest także stosowanie parafiny we wczesnych stadiach urazów oraz ostrych stanach zapalnych stawów.

Przeczytaj także: Zwichnięcie stawu

Przebieg zabiegu

Rozgrzaną parafinę nakłada się za pomocą pędzla, pokrywając skórę kilkoma warstwami o łącznej grubości około 1-2 cm. Czas zabiegu to około 20 minut, nie licząc przygotowania. Owija się nawoskowanym papierem, folią, a w końcu kocem. Podczas zabiegu skóra musi być sucha. Nawet minimalna ilość wody powoduje poparzenie oraz nieprzyjemny ból w trakcie nakładania okładu. Bezpośrednio po zabiegu na ciele mogą występować zaczerwienienia. Zaleca się, aby po zabiegu pacjent nie wychodził na chłodne powietrze. Pamiętajmy, że kurację musi przepisać lekarz, który zna stan zdrowia pacjenta.

Elżbieta Kwiat

Przeczytaj także:

Parafinoterapia w gabinecie kosmetycznym

Seans rozgrzewający

Oceń artykuł

(liczba ocen 17)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA