Najzdrowsze miejsce w internecie

O czym mogą świadczyć czerwone kropki na ciele?

Czerwone kropki na ciele stanowią wynik wielu rozmaitych schorzeń, np. cukrzycy, chorób serca, czy nadciśnienia tętniczego krwi. Takimi plamkami mogą również objawiać się różne alergie, a także niewłaściwa pielęgnacja skóry. Co jeszcze mówią o stanie zdrowia krwiste wykwity skórne?
Czerwone kropki na plecach
źródło:123RF
W skrócie
 • Czerwone kropki na ciele mogą pojawiać się na skórze w dowolnym miejscu, najczęściej jednak pokrywają skórę barków, ramion, pleców i torsu. Mogą występować u dzieci, jak i u dorosłych.
 • Przyczyny tych krwistych zmian są bardzo różnorodne. M.in. mogą je powodować choroby ogólnoustrojowe i zakaźne, a także niewłaściwa pielęgnacja cery. Za czerwonawe plamki na skórze odpowiadają także czynniki genetyczne.
 • Charakterystyczne kropeczki pokrywają też obszar ogolonej skóry, kiedy depilacja jest wykonywana w nieodpowiedni sposób. Mogą także świadczyć o wieku danej osoby. Im starszy człowiek, tym więcej może mieć takich zmian na ciele. Warto pokazać te wykwity lekarzowi.
SPRAWDŹ TEŻ: Znamiona na skórze w kolorze czerwonym i czarnym
Spis treści

Co oznaczają czerwone kropki na ciele?

Małe czerwone kropki na ciele można zaobserwować w różnych rejonach skóry: najczęściej w obrębie ramion, tułowia i klatki piersiowej, jednak występują także na nogach, pośladkach, a także twarzy. 

Co oznaczają czerwone plamki na ciele? Takie zmiany skórne mogą zaniepokoić, szczególnie kiedy pojawią się nagle lub gdy zostaną zauważone u dziecka. Należy jednak zachować spokój i przyjrzeć się sytuacji, nie zawsze bowiem takie wybroczyny na ciele będą miały związek z jakąś chorobą, czy stanem niebezpiecznym dla zdrowia. Być może do krwistych punkcików na skórze dojdą kolejne objawy i wówczas łatwiej będzie ocenić co je wywołało. Po diagnozę warto jednak udać się do gabinetu lekarskiego.

Przyczyny czerwonych kropek na ciele są bardzo różnorodne. Mogą to być m.in.:

 • symptomy chorób ogólnoustrojowych takich jak np. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, schorzenia wątroby, choroby serca (wraz z problemami krążeniowymi);
 • oznaki schorzeń skórnych, takich jak np. atopowe zapalenie skóry, łuszczyca;
 • objawy alergii (np. uczulenie na jakiś składnik kosmetyku, proszku do prania, czy reakcja na alkohol);
 • naczyniaki starcze (tworzące się na ciele po 30. roku życia);
 • symptomy stresu, a nawet nerwicy;
 • skutki niewłaściwej pielęgnacji skóry.

Podłożem tworzenia się takich krwistych zmian na ciele jest również sfera genetyczna.

Czerwone kropki na ciele a nerwica

Krwistoczerwone kropki na skórze tworzą się u niektórych osób w sytuacjach stresowych, w reakcji na trudne psychicznie i emocjonalnie zdarzenie. 

Jak to działa? Pod wpływem stresu naczynia krwionośne się rozszerzają i dochodzi do nagłego podwyższenia ciśnienia tętniczego krwi. Oznacza to, że układ współczulny reaguje w nadwrażliwy sposób.

Takie plamki zazwyczaj znikają samoistnie po niedługim czasie, często zaraz po uspokojeniu się, czy po przyjęciu leków wyciszających. Czasami te plamki swędzą, jednak nie stanowi to żadnej zasady. Przeważnie nie są one niebezpieczne, nie rodzą zagrożenia dla zdrowia i życia pacjenta. 

Jeśli czerwone kropki na skórze mają swoje źródło w nerwicy, czy stanach lękowych, z reguły przechodzą same. W takich przypadkach należy się skupić na leczeniu choroby podstawowej. Fakt pojawienia się takich zmian na ciele należy zgłosić lekarzowi prowadzącemu. Dobrze jest pokazać czerwone wykwity dermatologowi, a jeśli specjalista zajmujący się schorzeniem podstawowym pacjenta tak zaleci, także medykom innych specjalizacji, np. neurologowi, kardiologowi, itd.

Czerwone plamki na ciele u dziecka

Powyższe sytuacje mogą dotyczyć także dzieci. Jednak najczęściej za czerwone plamy na ciele dzieckaodpowiadają choroby zakaźne i pasożytnicze. 

Wśród najliczniej zdarzających się w tym kontekście schorzeń zakaźnych należy wymienić:

 • różyczkę (te krostki zlewają się niemal ze sobą, w pierwszym etapie pojawiają się za uszami, później na całym ciele; do tego dołączają powiększone węzły chłonne oraz umiarkowana gorączka);
 • odrę (początkowo plamki są jasne, w zaawansowanej postaci przechodzą w ognistoczerwone; dodatkowym objawem jest tutaj wysoka gorączka);
 • szkarlatynę (w tym przypadku czerwone kropeczki występują na brzuchu i klatce piersiowej, znikają same po kilku dniach, rzadko kiedy swędzą; ponadto obserwuje się m.in. silny ból gardła, gorączkę, wymioty).

Plamy na ciele u dziecka można także wiązać z reakcją uczuleniową np. na jakiś lek, produkt spożywczy, kosmetyk, proszek do prania, płyn do płukania tkanin, czy inny detergent.

Każdorazowo kiedy pojawią się jakiekolwiek podejrzane zmiany na ciele należy poradzić się pediatry.

Małe i wypukłe czerwone plamki na skórze 

Małe, mniej lub bardziej wypukłe czerwone kropki na ciele wyglądające jak pieprzyki zaczynają coraz liczniej pokrywać skórę osób, które ukończyły 30-ty rok życia. Zazwyczaj nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia. Prawdopodobnie to tzw. naczyniaki starcze. 

Powstają z przyczyn genetycznych, hormonalnych, lub w efekcie nadmiernego opalania się, aplikacji niektórych farmaceutyków oraz nadużywania alkoholu. Plamy na ciele zwykle pokrywają skórę barków i ramion, ale możne je niekiedy dostrzec w innych rejonach skóry.

Osoby, które uważają takie zmiany u siebie za nieestetyczne, mają możliwość wyeliminowania ich zabiegami takimi jak np. krioterapia, laseroterapia, czy elektrokoagulacja. Przed wizytą w gabinecie odnowy powinno się przeprowadzić konsultację lekarską.

Czerwone pieprzyki można też spróbować zredukować odpowiednio dobranymi kosmetykami pielęgnacyjnymi oraz przepisywanymi na receptę środkami doustnymi. 

Czerwone kropki po depilacji

Niejedna osoba zaobserwowała pewnie u siebie czerwone kropki po depilacji. Szczególnie często do takiej sytuacji dochodzi kiedy golenie wykonuje się przy użyciu maszynki do golenia. Niemniej jednak czerwone kropki pojawiają się także po depilatorze

Taka zaogniona skóra występuje w depilowanych miejscach, czyli najczęściej na łydkach, pod pachami, w okolicach miejsc intymnych. Do podrażnienia skóry może dojść w wyniku użycia maszynki z nieostrym, zużytym ostrzem, bądź zapchanego czy niskiej jakości depilatora.

Co zrobić, by nie pojawiły się czerwone kropki po goleniu bikini? Na dzień przed planowaną depilacją dobrze jest wykonać peeling usuwający martwy naskórek. Jeśli depilacja jest przeprowadzana za pomocą maszynki, koniecznie należy użyć nawilżającego kremu/pianki do depilacji, dokładnie go rozprowadzić po depilowanej części ciała i partiami powoli usuwać zarost zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów. 

Przed przystąpieniem do golenia warto także wziąć ciepły prysznic, by zmiękczyć skórę i zredukować potencjalne podrażnienia. Należy pamiętać aby zaraz po procesie golenia nałożyć na depilowaną powierzchnię skóry kojący balsam, który ją nawilży, schłodzi i odżywi. Jeśli jednak tzw. „truskawkowa skórka” pojawi się mimo wszystko, można ją zatuszować samoopalaczem.

Czytaj również

Bibliografia

 • Łopatniuk Paulina, Na własnej skórze. Mała książka o wielkim narządzie, Wydawnictwo Poznańskie, 2020, ISBN 36660308.
 • Lyman Monty, Niezwykłe życie skóry, Świat Książki, 2020, ISBN 9788381393294.
 • Noszczyk Maria, Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, PZWL, 2010, ISBN 978-83-200-6106-2.
 • Społowicz Bożena, Skin coach. Twoja droga do pięknej i zdrowej skóry, Wydawnictwo Otwarte, 2016, ISBN 9788375152753.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Przebarwienia na nogach: jak usunąć? Brązowe i czerwone
Przebarwienia na stopach
Przeczytaj artykuł
Usuwanie przebarwień: laserem, kwasami i kremem. Sposoby
Usuwanie przebarwień laserem
Przeczytaj artykuł
Kaszak - rozpoznanie, przyczyny powstawania. Jak usunąć?
Wyprysk
Podobne artykuły
Znamiona na skórze - czerwone, czarne. Rodzaje
Nadpotliwość - leczenie i przyczyny nadpotliwości
Gruczoły potowe - funkcje i rozmieszczenie. Kiedy zapalenie?
Gruczoły łojowe - przerośnięte i zatkane. Jak odblokować?
Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Ból gardła u dziecka? 🤒
Sprawdź, co pomaga!