Badanie żywej kropli krwi pod mikroskopem - co wykrywa?

Placówki oferujące badanie żywej kropli krwi zapewniają, że dzięki tej metodzie są w stanie określić niekorzystne zmiany w organizmie człowieka, jeszcze przed wystąpieniem ich fizycznych objawów.
Próbka krwi do badania
Źródło: 123RF
Spis treści

Analiza żywej kropli ma pomóc wykryć m.in.:

 • ryzyko przedwczesnego zawału serca,
 • niedobory witamin i kwasu foliowego,
 • występowania pasożytów, toksyn, czy złogów cholesterolu.

W ofercie firm oferujących takie badanie, można też znaleźć zapewnienia, że dzięki mikroskopowej analizie żywej kropli krwi, możliwa jest np. ocena jakości czerwonych krwinek, aktywności leukocytów oraz poziomu witalności organizmu.

Środowisko medyczne o badaniu żywej kropli krwi

Środowisko lekarzy, kategorycznie odrzuca pomysł, jakoby badanie żywej kropli krwi było miarodajne i wiarygodne. Co więcej, Krajowa Rada Diagnostyków Laboratoryjnych opublikowała swoje stanowisko, pisząc m.in., że:

„Samorząd zawodowy diagnostów laboratoryjnych stanowczo sprzeciwia się przeprowadzaniu oceny tzw. „żywej kropli krwi” i stawianiu go na równi z medycznym badaniem laboratoryjnym, na podstawie którego ocenia się stan kliniczny pacjenta. Ocena „żywej kropli krwi” wykonywana jest przez osoby nieuprawnione i poza medycznym laboratorium diagnostycznym, dlatego jest poza obszarem kontroli Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych”.

Mikroskopowe badanie żywej kropli krwi

Badanie żywej kropli krwi polega na pobraniu z palca pacjenta niewielkiej ilości krwi, umieszczeniu jej na specjalnej płytce, bez dodatku substancji zapobiegającej krzepnięciu i obserwowaniu jej pod mikroskopem. Osoba dokonująca analizy interpretuje uzyskany obraz, stawiając diagnozę.

Warto zapamiętać, że badanie żywej kropli nigdy nie jest podpisane przez laboranta diagnostę, zatem z medycznego punktu widzenia jest całkowicie nieważne. Wynik oraz opis mikroskopowego badania żywej kropli krwi jest opatrzony podpisem pseudolekarzy zajmujących się medycyną alternatywną, którzy w większości nie ukończyli żadnych studiów kierunkowych związanych z wykonywanym zawodem. Jak ostrzegają specjaliści, dokonywana przez nich “analiza” polega przede wszystkim na błędnej, tendencyjnej interpretacji rozmazu krwi.

Analiza żywej kropli krwi

Osoby, które zdecydowały się na badanie żywej kropli krwi najczęściej dowiadują się, że w ich organizmie znajdują się kolonie szkodliwych grzybów, ciężkie toksyny lub pasożyty. Bardzo “modną” diagnozą jest także orzeczenie zakwaszenia organizmu. W takiej sytuacji klient otrzymuje ofertę suplementów i środków, które mają pomóc mu w walce z domniemanymi problemami.

Warto podkreślić, że badania żywej kropli krwi są oferowane przez firmy prywatne, a nie placówki medyczne, zatem osoby, które z korzystają z podobnych usług nie są pacjentami, a klientami.

Badanie żywej kropli krwi - co “wykrywa”?

Najczęstsze interpretacje rozmazu:

 • zakwaszenie organizmu - w terminologii naukowej funkcjonuje określenie równowagi kwasowo-zasadowej. Do zaburzeń tej równowagi dochodzi tylko w przypadku bardzo ciężkich chorób. Zdrowy, normalnie funkcjonujący człowiek nie musi się tego obawiać. Zakwaszenie organizmu to trend medycyny alternatywnej, która oferuje suplementy mające rzekomo odwrócić ten proces;
 • obecność pasożytów - o tym, że pasożyty znajdują się w ludzkim organizmie świadczy obecność struktur białkowych, których nie da się zobaczyć w rozmazie “żywej kropli krwi”. Możliwe jest to tylko przy użyciu preparatów barwionych, których nie stosuje się do analizy żywej kropli krwi. Pasożyty można też wykryć podczas laboratoryjnego badania moczu lub kału;
 • grzybica ogólnoustrojowa - podobnie, jak w przypadku pasożytów oraz zakwaszenia organizmu, diagnoza orzekająca występowanie grzybów na podstawie badania żywej kropli krwi, nie jest wiarygodna. Zazwyczaj opis powstaje przez błędną interpretację artefaktów, czyli zanieczyszczeń szkiełka lub innych czynników, które pochodzą ze środowiska zewnętrznego, a nie wynikają z zawartości krwi.

Badanie żywej kropli krwi - chwyt marketingowy

Analiza żywej kropli krwi to propozycja występująca tylko i wyłącznie w gabinetach medycyny alternatywnej czyli takiej, która ma niewiele wspólnego z faktycznym, naukowym podejściem do problemu. Badanie żywej kropli krwi można rozpatrywać w kategoriach działań czysto sprzedażowych, ale na pewno nie w medycznych.

Co musisz wiedzieć o analizie żywej kropli krwi:

 • środowisko lekarzy zdecydowanie zaprzecza, jakoby analiza żywej kropli krwi mogła służyć jako podstawa leczenia jakichkolwiek chorób, czy diagnozowania jakichkolwiek dolegliwości;
 • Krajowa Rada Diagnostyków Laboratoryjnych wydała oświadczenie, w którym informuje, że żaden laborant diagnostyk nie wykonuje takiej analizy;
 • pod badaniem żywej kropli krwi podpisują się pseudo-specjaliści bez wykształcenia medycznego, zazwyczaj po kursach;
 • interpretacja analizy żywej kropli krwi nakierunkowana jest na sprzedaż suplementów, a nie leczenie.

Czytaj też: 

 

Artykuł napisany przez

Bibliografia

 • Badanie żywej kropli krwi i inne czary – refleksje lekarza – rzecznika odpowiedzialności zawodowej, Krzysztof Lubecki, DOI : 10.32055/mw.2018.10.6
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Koronarografia serca – na czym polega? Przygotowanie, powikłania
Przeczytaj artykuł
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Pytanie: Jakie objawy osłabienia organizmu najczęściej obserwujesz?

  Senność i brak energii

  Nawracające infekcje

  Utrudnione gojenie uszkodzeń skóry

  Wysypki skórne

  Dolegliwości układu pokarmowego

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Koronarografia serca – na czym polega? Przygotowanie, powikłania
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Badanie PSA - jakie są normy? Wynik wolny i całkowity
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
WBC morfologia - norma, wyniki i ich interpretacja

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama