NAJZDROWSZE MIEJSCE W INTERNECIE

Badanie żywej kropli krwi - co to jest i czy warto je wykonać?

Placówki oferujące badanie żywej kropli krwi zapewniają, że dzięki tej metodzie są w stanie określić niekorzystne zmiany w organizmie człowieka, jeszcze przed wystąpieniem ich fizycznych objawów.
Próbka krwi do badania
Źródło: 123RF
Spis treści

Co to jest badanie żywej kropli krwi?

Badanie żywej kropli krwi to popularna metoda diagnostyczna stosowana w medycynie naturalnej. Jej zwolennicy uważają, że analizując krople krwi z pobraną z opuszka palca pacjenta można z niej "wyczytać" przyczyny złego stanu zdrowia danej osoby. Sama analiza kropli krwi odbywa się na żywo w gabinecie w obecności pacjenta. 

Analiza żywej kropli ma wg jej zwolenników pomóc wykryć m.in.:

 • ryzyko przedwczesnego zawału serca,
 • niedobory witamin i kwasu foliowego,
 • występowania pasożytów (jaja i larwy robaków) i toksyn,
 • objawy zakwaszenia organizmu,
 • objawy zaburzeń flory jelitowej,
 • drożdżaki: candida i inne grzyby,
 • zaburzenia cholesterolu.

W ofercie firm oferujących takie badanie, można też znaleźć zapewnienia, że dzięki mikroskopowej analizie żywej kropli krwi, możliwa jest np. ocena jakości czerwonych krwinek, aktywności leukocytów oraz poziomu witalności organizmu.

Środowisko lekarzy, kategorycznie odrzuca pomysł, jakoby badanie żywej kropli krwi było miarodajne i wiarygodne. Co więcej, Krajowa Rada Diagnostyków Laboratoryjnych opublikowała swoje stanowisko, pisząc m.in., że:

„Samorząd zawodowy diagnostów laboratoryjnych stanowczo sprzeciwia się przeprowadzaniu oceny tzw. „żywej kropli krwi” i stawianiu go na równi z medycznym badaniem laboratoryjnym, na podstawie którego ocenia się stan kliniczny pacjenta. Ocena „żywej kropli krwi” wykonywana jest przez osoby nieuprawnione i poza medycznym laboratorium diagnostycznym, dlatego jest poza obszarem kontroli Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych”.

Badanie żywej kropli krwi nie jest uznawane za wiarygodne i nie powinno być, zdaniem lekarzy, określane terminem "badania krwi".

Jak wygląda badanie żywej kropli krwi? Przygotowanie i przebieg

Kropla krwi do badania jest pobierana od pacjenta, który powinien pamiętać o kilku zasadach. Przygotowanie do badania żywej kropli krwi obejmuje, m.in. bezwzględny zakaz picia alkoholu, herbaty i kawy w dniu badania; zjedzenie ostatniego posiłku na dwie godziny przez wizytą w placówce oraz wypicie minimum pół litra wody lub wody z cytryną na 40 minut przez badaniem.

Na czym polega badanie żywej kropli krwi? Polega ono na pobraniu z opuszka palca pacjenta niewielkiej ilości krwi, umieszczeniu jej na specjalnej płytce, bez dodatku substancji zapobiegającej krzepnięciu i obserwowaniu jej pod mikroskopem. Osoba dokonująca analizy interpretuje uzyskany obraz, stawiając diagnozę.

Warto zapamiętać, że badanie żywej kropli nigdy nie jest podpisane przez laboranta diagnostę, zatem z medycznego punktu widzenia jest całkowicie nieważne. Wynik oraz opis mikroskopowego badania żywej kropli krwi jest opatrzony podpisem osoby, która nie ma kwalifikacji medycznych i zajmujej się wyłącznie medycyną alternatywną,

Jak ostrzegają sami lekarze, analiza kroli krwi polega przede wszystkim na błędnej, tendencyjnej interpretacji rozmazu krwi.

Warto podkreślić, że badania żywej kropli krwi są oferowane przez firmy prywatne, a nie placówki medyczne, zatem osoby, które z korzystają z podobnych usług nie są pacjentami, a klientami.

Interpretacja wyników analizy żywej kropli krwi - co wykrywa badanie?

Osoby, które zdecydowały się na mikroskopowe badanie żywej kropli krwi, najczęściej dowiadują się, że w ich organizmie znajdują się kolonie szkodliwych grzybów, ciężkie toksyny lub pasożyty. Bardzo “modną” diagnozą jest także orzeczenie zakwaszenia organizmu. W takiej sytuacji klient otrzymuje ofertę suplementów i środków, które mają pomóc mu w walce z domniemanymi problemami.

Najczęstsze powody złych wyników badania żywej kropli krwi to:

 • zakwaszenie organizmu - w terminologii naukowej funkcjonuje określenie równowagi kwasowo-zasadowej. Do zaburzeń tej równowagi dochodzi tylko w przypadku bardzo ciężkich chorób. Zdrowy, normalnie funkcjonujący człowiek nie musi się tego obawiać. Zakwaszenie organizmu to trend medycyny alternatywnej, która oferuje suplementy mające rzekomo odwrócić ten proces;
 • obecność pasożytów - o tym, że pasożyty znajdują się w ludzkim organizmie świadczy obecność struktur białkowych, których nie da się zobaczyć w rozmazie żywej kropli krwi. Możliwe jest to tylko przy użyciu preparatów barwionych, których nie stosuje się do analizy żywej kropli krwi. Pasożyty można też wykryć podczas laboratoryjnego badania moczu lub kału;
 • grzybica ogólnoustrojowa - podobnie, jak w przypadku pasożytów oraz zakwaszenia organizmu, diagnoza orzekająca występowanie grzybów na podstawie badania żywej kropli krwi, nie jest wiarygodna. Zazwyczaj opis powstaje przez błędną interpretację artefaktów, czyli zanieczyszczeń szkiełka lub innych czynników, które pochodzą ze środowiska zewnętrznego, a nie wynikają z zawartości krwi.

Czy badanie żywej kropli krwi jest wiarygodne?

Analiza żywej kropli krwi to oferta występująca tylko i wyłącznie w gabinetach medycyny alternatywnej czyli takiej, która ma niewiele wspólnego z faktycznym, naukowym podejściem do problemu. Badanie żywej kropli krwi można rozpatrywać w kategoriach działań czysto sprzedażowych, ale na pewno nie w medycznych.

Czy warto skorzystać z badania żywej kropli krwi? Każdy powinien to dokładnie przemyśleć i przed podjęciem decyzji wziąć pod uwagę poniższe fakty:

 • środowisko lekarzy zdecydowanie zaprzecza, jakoby analiza żywej kropli krwi mogła służyć jako podstawa leczenia jakichkolwiek chorób, czy diagnozowania jakichkolwiek dolegliwości;
 • Krajowa Rada Diagnostyków Laboratoryjnych wydała oświadczenie, w którym informuje, że żaden laborant diagnostyk nie wykonuje takiej analizy;
 • pod badaniem żywej kropli krwi podpisują się pseudo-specjaliści bez wykształcenia medycznego, zazwyczaj po kursach;
 • interpretacja analizy żywej kropli krwi nakierunkowana jest na sprzedaż suplementów, a nie leczenie.

Czytaj również

Bibliografia

 • Krzysztof Lubecki, Badanie żywej kropli krwi i inne czary - refleksje lekarza - rzecznika odpowiedzialności zawodowej, https://nil.org.pl/uploaded_files/1579518421_06-lubecki.pdf [dostęp: 02.01.2021]
 • Hanna Matyja, Medycyna niekonwencjonalna na granicy prawa na przykładzie „badania żywej kropli krwi”, https://nil.org.pl/uploaded_files/1579518421_07-matyja.pdf [dostęp: 02.01.2021]
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Koronarografia serca – na czym polega i ile trwa badanie?
Przeczytaj artykuł
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Przeczytaj artykuł
Badanie PSA - co to jest i jak się przygotować? Normy
Podobne artykuły
Koronarografia serca – na czym polega i ile trwa badanie?
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Badanie PSA - co to jest i jak się przygotować? Normy
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
WBC morfologia - norma, wyniki i ich interpretacja

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Zimne dłonie – jak leczyć? Przyczyny i domowe sposoby
Ukruszony ząb - co należy zrobić, gdy dojdzie do urazu?
Skoki ciśnienia - przyczyny i objawy. Od czego nagłe?
Dieta w ciąży i w czasie karmienia piersią - czy warto stosować olej rzepakowy?

Reklama