Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Suche powietrze zimą w pokoju to powszechny problem. Jak sobie radzić?

Suche powietrze w pokoju może być przyczyna złego samopoczucia lub problemów zdrowotnych. Niski poziom nawilżenia pomieszczeń objawia się kłopotami z oddychaniem, częstymi infekcjami lub reakcjami alergicznymi. Przeczytaj, jak zapobiegać takim problemom.
Kobieta otwiera okno, bo ma suche powietrze w pokoju
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Suche powietrze w każdym pomieszczeniu negatywnie wpływa na samopoczucie i zdrowie. Niski poziom nawilżenia jest skutkiem niewietrzenia, nieprawidłowej wentylacji, nadmiernego ogrzewania CO lub silnego zanieczyszczenia powietrza.
 • Nieodpowiednie nawilżenie atakuje błony śluzowe, drogi oddechowe i doprowadza do zmian na skórze. Organizm osłabia się, a zwiększona podatność na bakterie i wirusy jest początkiem nawracających infekcji. Wiele osób uskarża się także w takich sytuacjach na silne bóle głowy.
 • Poziom wilgotności można regulować poprzez używanie nawilżaczy do powietrza lub domowymi sposobami. Do najbardziej prostych należy wietrzenie pomieszczeń, suszenia prania na kaloryferach lub posiadanie roślin, które posiadają zdolności oddawania pary wodnej.
SPRAWDŹ TEŻ: Jakie nawilżenie powietrza jest najlepsze dla zdrowia?
Spis treści

Zobacz nasz test promienników ciepła do domu

Reklama

Co oznacza suche powietrze w pokoju?

Jakość powietrza w dużej mierze zależy od jego wilgotności. Zbyt duża lub zbyt mała wilgotność w pomieszczeniach może być przyczyną złego samopoczucia i negatywnych skutków na zdrowiu, a także na otaczających przedmiotach.

Dobre samopoczucie zapewnia wilgotność w granicach 40-60%. Niestety jej poziom ulega wahaniom, szczególnie w sezonie grzewczym lub przy włączonej klimatyzacji.

Poziom nawilżenia spada poniżej korzystnych wartości i suche powietrze wywołuje nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu oddechowego lub nasila reakcje alergiczne.

Przyczynami suchego powietrza w pokoju lub w innych pomieszczeniach są:

 • zbyt wysoka temperatura pomieszczeń,
 • centralne ogrzewanie lub inne urządzenia ogrzewające, używane w sezonie jesienno-zimowym,
 • zbyt intensywna klimatyzacja, używana przez dłuższy czas,
 • zanieczyszczone powietrze na zewnątrz (smog), które przedostaje się do mieszkań i domów podczas wietrzenia.

Bardzo suche powietrze w pokoju ma negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Zimą wilgotność powietrza może spaść nawet do 20%. Wiele osób czuje się niekomfortowo w takich warunkach, a dodatkowo odczuwa różnicę w kondycji i zdrowiu organizmu.

Warto wiedzieć, jak nawilżyć pomieszczenie, aby unikać problemów zdrowotnych i zapobiegać negatywnemu samopoczuciu.

Reklama

Objawy zbyt suchego powietrza w domu

Niska wilgotność powietrza jest często przyczyną złego samopoczucia i niekorzystnie wpływa na zdrowie.

Objawy zbyt suchego powietrza w domu to:

 • przesuszona skóra,
 • łuszczenie skóry,
 • spierzchnięte usta,
 • nadmierne przetłuszczanie włosów,
 • uczucie ciągłego drapania w gardle,
 • przesuszone błony śluzowe nosa,
 • łzawiące oczy,
 • zaczerwienie oczu,
 • uczucie piasku w oczach,
 • reakcja alergiczna przejawiająca się swędzeniem oczu,
 • kłopoty z oddychaniem,
 • skłonność do infekcji,
 • chroniczne bóle głowy, najczęściej o podłożu zatokowym.

Osoby, które cierpią na atopowe zapalenie skóry jeszcze mocniej narażone są nieprzyjemne dolegliwości w warunkach o niskiej wilgotności. Przesuszenie śluzówek stwarza większą podatność na infekcje, ponieważ odpowiednio nawilżone błony śluzowe stanowią specyficzną zaporę przed bakteriami i wirusami.

Objawy suchego powietrza w pokoju gorzej znoszą alergicy. Problem ten dotyczy także zwierząt domowych, a w szczególności psów, które więcej czasu spędzają w domu w sezonie jesienno-zimowym. Najczęstsze objawy suchego powietrza w domu, które pojawiają się u zwierząt to:

 • suchy nos,
 • brzydki zapach sierści,
 • swędzenie skóry,
 • nadmierne wypadanie owłosienia.

Zbyt suche powietrze w pomieszczeniach ma także negatywny wpływ na meble lub podłogi, które często tracą kolor, blask oraz ulegają szybszemu zniszczeniu. Niska wilgotność nie służy wielu roślinom, a przede wszystkim tym o cienkich i delikatnych liściach.

Końcówki liści robią się wtedy suche i brązowe, często zwijają się w rolki. Istnieją rośliny, które podnoszą poziom wilgotności, dzięki zdolności wyparowywania pobranej wody. Do tego typu roślin należy bluszcz, paproć, fiskus czy difenbachia.  

Warto sprawdzać poziom wilgotności w pomieszczeniach, na przykład za pomocą higrometru (wilgotnościomierza), który można zakupić w sklepie elektronicznym.

Reklama

Suche powietrze w domu

Podstawową przyczyną suchego powietrza w domu, czyli zbyt niskiej wilgotności jest przede wszystkim ogrzewanie. Problem ten dotyczy głównie sezonu grzewczego, ale pojawia się także w domach jednorodzinnych latem, gdy w budynku zamontowana jest klimatyzacja.

Zapobieganie zbyt suchemu powietrzu w domu jest łatwiejsze niż w tradycyjnym mieszkaniu. Takie możliwości daje większa powierzchnia i tym samym lepsza i bardziej swobodna cyrkulacja powietrza.

Obecnie istnieje wiele systemów i nowoczesnych rozwiązań, które wspomagają komfort wentylacyjny. Za suche powietrze w domu może być skutkiem nieprawidłowo działającej wentylacji.

Kanały wentylacyjne nie powinny być zapchane, gdyż utrudnia to utrzymanie stałego poziomu nawilżenia. Zamontowanie okien drewnianych znacznie wspomaga problem nawilżenia i wentylacji. Ocieplanie ścian domu nie tylko wpływa na ograniczenie kosztów ogrzewania, ale także na wilgotność powietrza wewnątrz.

Jakie sposoby i co na suche powietrze w domu można zastosować, aby zlikwidować problem? Z pewnością można korzystać z profesjonalnych nawilżaczy powietrza, także dla dzieci, często wietrzyć pomieszczenia lub skorzystać z domowych sposobów, jak na przykład mokre ręczniki na kaloryferze.

Reklama

Suche powietrze w mieszkaniu

Suche powietrze w mieszkaniu w bloku to dość powszechne zjawisko. Mieszkania tego typu nie posiadają tak dużej powierzchni, jak domy, a to zdecydowanie utrudnia cyrkulację powietrza.

W blokach w większości lokali zakładane są okna plastikowe, a te niestety nie przepuszczają powietrza. Warto w takich oknach zamontować nawiewniki, czyli specjalne otwory regulujące dopływ powietrza.

Przyczyny suchego powietrza w mieszkaniu to przede wszystkim ogrzewanie w okresie jesienno-zimowym, które zdecydowanie zmniejsza poziom wilgotności w pomieszczeniach i słabe wietrzenie pomieszczeń.

Zimne powietrze, które jest bardziej suche i zawiera mniej pary wodnej od ciepłego wpływa do mieszkania, gdzie jest szybko ogrzewane i tym samym staje się przesuszone.

Często przyczyną suchego powietrza w mieszkaniu jest także zasłanianie kratek wentylacyjnych i tym samym zakłócenia obiegu powietrza. Przed podjęciem decyzji o nawilżaniu powietrza warto jednak sprawdzić, czy poziom wilgotności jest naprawdę niski i wymaga wsparcia.

Reklama

Jak nawilżyć powietrze w domu?

Odpowiednie nawilżenie powietrza w domu zapewnia dobre samopoczucie i zdrowie. Walkę z suchym powietrzem ułatwia nowoczesny sprzęt i technologie.

Nawilżenie powietrza w pokoju jest możliwe poprzez stosowanie nawilżaczy powietrza.  Urządzenia te szybko i skutecznie nawilżają poszczególne pomieszczenia, a wiele z nich działa automatycznie i uruchamia się wtedy, gdy spada oczekiwany poziom wilgotności powietrza.

Nawilżacze badają na bieżąco temperaturę i wilgotność względną oraz wypuszczają potrzebną ilość pary wodnej. Niektóre są dodatkowo wyposażone w funkcję oczyszczania powietrza.  

Istnieje wiele domowych sposobów nawilżania powietrza. Oto przykłady:

 • regularne wietrzenie mieszkania,
 • wyłączanie ogrzewania w trakcie wietrzenia
 • postawienie w domu roślin, które oddają do otoczenia w postaci pary wodnej pobraną wodę (dracena, bluszcz pospolity, fikus, aloes),
 • ustawienie w pomieszczeniach roślin oczyszczających,
 • rozwieszanie mokrych ręczników lub prania na kaloryferach,
 • naczynia z wodą, zawieszone na grzejniku,
 • rozszczelnienie okien,
 • pozostawianie otwartych drzwi od łazienki w czasie kąpieli, aby para nawilżyła sąsiadujące pomieszczenia.

Powyższe zasady i sposoby nawilżania dotyczą przede wszystkim okresu jesienno-zimowego. Jak nawilżyć powietrze w mieszkaniu latem? W lecie przy temperaturze 22 - 26°C wystarczy wietrzyć pomieszczenia. Przy wyższych temperaturach lepiej okna zamykać i korzystać z nawilżaczy.

Wiele nawilżaczy posiada wbudowany higrometr, który bada poziom wilgotności. Higrometr można też kupić jako samodzielny i niezależnie działający przyrząd. W celu zapewnienia jego optymalnego działania należy umieścić je daleko od źródeł ciepła w domu (kaloryfery, piec). 

Czytaj również

Bibliografia

 • „Poprawa jakości powietrza. Aspekty prawidłowego użytkowania mieszkań i domów – mikroklimat mieszkań”, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Poznań 18.05.2018 r.
 • M. A. Kaliner „Nawracające zapalenie zatok przynosowych: rozpoznawanie i leczenie”, Alerg. Astma Immun. 1996
 • K. Miśkiewicz-Orczyk, M. Kycia-Marków, A. Grzanka i inni „Interdyscyplinarne postępowanie w diagnostyce i leczeniu przewlekłego zapalenia zatok przynosowych”, Probl. Med. Rodz. 2011
 • W. Hryniewicz, P. Grzesiowski, J. Kozielski i inni „Rekomendacje diagnostyki i leczenia zakażeń układu oddechowego wg EBM 2008
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Ból głowy z prawej strony - przyczyny dolegliwości. Z jakich powodów może boleć głowa z prawej strony?
Kobieta trzymająca dłonie na skroniach
Ból głowy z lewej strony - co oznacza i jak go leczyć? Przyczyny
Boli głowa z lewej strony
Ból w mostku - po jedzeniu, przy oddychaniu i przełykaniu. Co dokładnie oznacza?
Kłucie w mostku
Podobne artykuły
Ile promili po piwie?
Dopuszczalne promile - ile można mieć we krwi i w wydychanym powietrzu?
Wpływ ciśnienia atmosferycznego na samopoczucie
Ciśnienie atmosferyczne – jak wpływa na samopoczucie?
Termometr wskazujący gorączkę bez innych objawów
Gorączka bez innych objawów - co oznacza u dziecka i u dorosłego?
Kubeczek menstruacyjny i tampon
Długość pochwy - ile wynosi? Jak wpływa na życie kobiety?
Ból karku i szyi - przyczyny, objawy i domowe sposoby na sztywność karku

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!