Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗

Wakacje z dziećmi - jak się przygotować na urlop w Polsce i za granicą?

Wakacje z dziećmi to przedsięwzięcie, które warto starannie przygotować. Dowiedz się, gdzie się wybrać i co ze sobą zabrać, by spędzić je spokojnie i uniknąć przykrych niespodzianek.
Rodzice na wakacjach z dziećmi
Źródło: 123RF
W skrócie
  • W czasie wakacji z dziećmi najważniejsze jest bezpieczeństwo i zdrowie. Wybierając kierunki turystyczne, należy wziąć te czynniki pod uwagę.
  • Planowanie podróży zależy w dużej mierze od jej celu, liczby członków rodziny, wieku dzieci i indywidualnych upodobań. Bez względu na kierunek, należy zabrać ze sobą właściwie zaopatrzoną apteczkę.
  • Warto zapewnić dzieciom letnie atrakcje, ale i zachować w tym umiar. Dla maluchów często najważniejsza jest dobra atmosfera i bycie blisko zrelaksowanych opiekunów.
Spis treści

Reklama

Jak spędzić wakacje z dziećmi? Jak je zaplanować?

Wakacje to czas na wytęskniony odpoczynek od pracy i nauki. Kojarzą się  przede wszystkim jako czas wolny od szkoły, dlatego w wielu rodzinach na pierwszym planie wakacyjnych celów stawiane są potrzeby dzieci.

Lato dla dzieciaków to rzeczywiście bardzo ważny czas - czas na regenerację po całym roku intelektualnego wysiłku, ale też po zimowym sezonie obniżonej odporności i częstych infekcji.

Nie można jednak zapominać, że podczas wakacji odpoczynku potrzebują również dorośli, by zgromadzić siły na kolejny rok pracy i… opieki nad dziećmi. Jak sprawić, by wakacje z dziećmi były dla całej rodziny momentem relaksu i szansą na całkowite odprężenie?

Pierwsze wczasy z dzieckiem dla niektórych mogą być trudne. Wymagają one bowiem szczególnych przygotowań i z całą pewnością różnią się od spontanicznych wyjazdów bez dzieci, niepoprzedzonych żadnymi planami.

Urlop z dziećmi to jednak coś, czego można (i czego warto!) się nauczyć, by przynosił jak najwięcej radości i był okazją do jak najpełniejszego wypoczynku dla całej rodziny.

Ofert wakacyjnych dla rodzin z dziećmi jest mnóstwo, potrzeba jednak pewnego doświadczenia lub przynajmniej dokładnego przemyślenia tematu, by wybrać mądrze oraz by wszyscy po wyjeździe nie okazali się jeszcze bardziej zmęczeni, niż przed nim.

Niestety nie każdy pomysł na wakacje z dzieckiem jest udany. Gdzie zatem zaplanować odpoczynek, by spełnił oczekiwania dzieci i opiekunów?

Reklama

Gdzie się udać na wakacje z dziećmi? Urlop w Polsce i za granicą

Warto na początku zaznaczyć, że wakacyjny wyjazd to nie jest obowiązek. Jeśli ktoś najlepiej odpoczywa w domu lub z jakichś powodów (finansowych, logistycznych, transportowych, itd.) woli zrezygnować z letnich wojaży, może jak najbardziej zdecydować się na ten rodzaj wypoczynku.

Pozostając w domu, warto jednak zadbać o czasową zmianę trybu życia, by organizm wiedział, że rzeczywiście jest to czas na relaks, a nie „dzień jak co dzień”.

Jeśli jednak ktoś decyduje się na podróż, powinien przemyśleć jej cel i odpowiednio wcześnie przygotować listę rzeczy do zabrania (obydwa czynniki warto dostosować do wieku dzieci i potrzeb rodziny).

Istnieje obiegowa opinia, że najlepiej jechać za granicę - tam, gdzie pogoda jest pewna i nie będzie padało. Czy jednak wyjazd z małym dzieckiem w suche, upalne rejony to dobry pomysł? Niekoniecznie. Małe dzieci często źle znoszą wysokie temperatury, robią się z ich powodu płaczliwe i marudne, a w skrajnych przypadkach mogą nawet chorować.

Może się zatem okazać, że wakacje z dziećmi będą bardziej udane nad polskim morzem, nad jeziorem czy w górach, gdzie temperatury są umiarkowane, a deszczowe dni pozwalają odpocząć od męczącego maluchy słońca.

O tym, gdzie w Polsce spędzić wakacje z dzieckiem, decydują w dużej mierze indywidualne upodobania rodziców. Warto jednak wziąć pod uwagę wiek dziecka. Wyjazd w góry z dzieckiem, które jeszcze nie chodzi lub pokonuje samodzielnie krótkie trasy, może być fizycznie męczący. Maluszki często chętniej spędzają czas na grzebaniu w piasku i wygłupach na plaży, niż pieszych wycieczkach.

Ciekawą propozycją na wakacje z małym dzieckiem w Polsce jest też agroturystyka. Często tego rodzaju ośrodki proponują ciekawe aktywności na świeżym powietrzu, ale także zdrowe, naturalne posiłki, co ma pozytywny wpływ na zdrowie najmłodszych.

Gdzie na wakacje za granicę z dzieckiem?

Wakacje w Polsce mają też taką zaletę, że można się na nie wybrać własnych samochodem, a podróż nie zazwyczaj nie trwa zbyt długo. Kiedy jednak pociechy są już starsze i lepiej znoszą wielogodzinne podróże lub lotniskowe odprawy, możliwe stają się wakacje z dziećmi za granicą. Te jednak zwykle trzeba dokładniej zaplanować, chociażby ze względu na potrzebne dokumenty.

O ile wyjazd z dzieckiem do krajów unijnych (np. Grecji, Hiszpanii czy Danii) wymaga jedynie posiadania dowodu osobistego dziecka, wyrabianego bezpłatnie i dość szybko, o tyle, planując wakacje z dziećmi (np. w Tajlandii, na Kubie czy w Dubaju), konieczne jest posiadanie paszportu, a niekiedy również wizy turystycznej. Organizowanie takich dokumentów wymaga już więcej czasu i nakładów finansowych.

Warto też zawczasu zastanowić się, czy dany kierunek dla dziecka rzeczywiście będzie atrakcyjny. Wakacje z małym dzieckiem w Egipcie mogą okazać się męczące ze względu na ekstremalne temperatury panujące tam latem. Nawet dla dzieci w wieku szkolnym bardziej atrakcyjne bywają wakacje we Włoszech czy w Bułgarii, gdzie można pojechać na plażę, niż np. zwiedzanie wielkich miast - w tłumie i zgiełku.

Zagraniczne wakacje z dziećmi mogą być oczywiście wspaniałą przygodą i wielką szansą na poznanie kawałka świata, warto jednak zrównoważyć ich poznawcze wartości z odpoczynkiem i przyjemnością.

Wyjazd zanadto intensywny zniechęci dziecko do podróżowania, wycieczek i zwiedzania zabytków. Podczas wybieranie kierunków egzotycznych, należy pamiętać o zdrowotnym aspekcie wakacji. Popularna fraza „zdrowie jest najważniejsze” nabiera szczególnego znaczenia w tych okolicznościach, ponieważ są kraje, gdzie ryzyko zachorowania na gorączkę podróżnych lub tropikalne schorzenia, znacząco rośnie.

Przed podróżą należy dokładnie zorientować się w sytuacji i odpowiednio na nią przygotować - zabrać właściwe leki, zorientować się w kwestii szczepień podrożnych.

Jakim środkiem transportu na wakacje z dzieckiem?

Jaka podróż z dzieckiem jest najbezpieczniejsza, a jednocześnie najmniej męcząca? Samochodem, samolotem, a może pociągiem? Najwięcej zależy oczywiście od turystycznej destynacji. Wybierając odległe miejsca i kraje zamorskie, trzeba wybrać lot. Co zabrać na wakacje z dzieckiem samolotem, by podróż zbytnio się nie dłużyła? Przydadzą się te same rozwiązania, co na długą podróż samochodem - książki, krzyżówki, niewielkie gry planszowe, itd.

Warto pamiętać, że dziecko w samolocie nie ma dostępu do Internetu, dlatego należy mu zapewnić inne rozrywki niż oglądanie filmików w telefonie.

Podróżując z maluchem drogą lądową i powietrzną, ale też np. w podróż statkiem, należy zaopatrzyć się w leki na chorobę lokomocyjną oraz woreczki. Trzęsienie, bujanie czy zmiana ciśnienia mogą powodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego, które bywają bardzo dokuczliwe i uprzykrzają dalsze wyjazdy.

Dla współczesnych dzieci, przemieszczających się przeważnie samochodami, ciekawą propozycją jest pociąg. Podróż PKP z dzieckiem stanowi często atrakcję samą w sobie, w dodatku rodzice, zwolnieni z obowiązku kierowania autem, mogą poświęcić pociechom więcej uwagi (podobnie jak w samolocie czy na statku).

Z drugiej strony jednak - rodzice często wybierają samochód ze względu na ilość bagaży, jaką trzeba zabrać, podróżując z dzieckiem (zapas ubrań na każdą pogodę, kosmetyki, zabawki itd.).

Reklama

Jak się przygotować na wakacje z dziećmi? Co zabrać?

Co zabrać na wakacje z dzieckiem? - to pytanie często zadawane przez rodziców i opiekunów. Aby pamiętać o wszystkich potrzebnych rzeczach, a jednocześnie nie spakować „całego domu”, listę rzeczy na wyjazd warto zacząć sporządzać dużo wcześniej. To ważne, aby niektóre kwestie dokładnie przemyśleć, a także zdążyć zrobić odpowiednie zakupy i spokojnie zaopatrzyć się w to, co niezbędne.

Taka lista zależy oczywiście od wielu czynników, takich jak choćby wiek dziecka czy cel podróży. Co zabrać na wakacje za granicą? Na wyjazd poza krajem przede wszystkim należy zgromadzić odpowiednie dokumenty - dla dzieci będą to głównie dowód osobisty lub paszport, ewentualnie wiza.

Co grozi za wyjazd z dzieckiem bez dowodu? Zwykle podróżujący w obrębie UE lub strefy Schengen nie muszą okazywać żadnych dokumentów przekraczając granicę państw. Dowód jednak może okazać się niezbędny podczas konieczności wizyty u lekarza czy pobytu w szpitalu. Jego brak może bardzo utrudnić załatwianie wszelkich formalności i przyczynić się do stresujących sytuacji.

Wyjazd z dzieckiem za granicę bez paszportu (do krajów, w których jest on wymagany) może okazać się w ogóle niemożliwy, a cała rodzina nie zostanie przepuszczona przez przejście graniczne.

Co jeszcze potrzebne jest na wyjazd z dzieckiem za granicę? Na wakacje do innego kraju trzeba zabrać potwierdzenie wykupionego ubezpieczenia lub EKUZ - Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Posiadanie przy sobie tych dokumentów może bardzo uprościć procedury skorzystania z pomocy medycznej.

Co oprócz dokumentów zabrać na wyjazd z dzieckiem? Niekiedy warto spakować na wakacje trochę żywności. Jest to szczególnie ważne podczas podróży z małym, np. z rocznym dzieckiem lub gdy maluch cierpi na alergie pokarmowe.

Zabranie własnych, sprawdzonych produktów pozwoli wówczas uniknąć niepożądanych reakcji organizmu i zagwarantuje dobre samopoczucie malucha.

Aby zadbać o zdrowie dziecka, należy także zabrać dla niego odpowiednią odzież, dostosowaną do panujących w miejscu wypoczynku warunków. Trzeba pamiętać o wygodnym obuwiu, kurtce przeciwdeszczowej, a także - o cieplejszym ubraniu.

Nawet wybierając się w upalne miejsce, dla najmłodszych członków rodziny warto zabrać bluzę czy sweter, który przyda się np. w mocno klimatyzowanych pomieszczeniach i środkach transportu.

Wiadomo również, że wybierając się na dwa tygodnie, należy zabrać więcej ubrań niż na weekend. Ilość zabranej bielizny musi spełniać potrzeby dziecka i zapewnić mu odpowiednie warunki higieniczne.

Na wyjazd z dzieckiem zwykle zabiera się też zabawki i gadżety umilające podróż i zapewniające maluchowi zajęcia nawet przy gorszej pogodzie.

Źródło: Opracowanie własne

Reklama

Apteczka na wyjazd z dzieckiem

Jedną z najważniejszych rzeczy na wyjazd z dzieckiem jest apteczka. Oczywiście w większości miejsc jest dostęp do lekarza oraz możliwość udania się do apteki, jednak warto zaopatrzyć się w niektóre leki na wypadek sytuacji nagłych.

W szczególności o odpowiednio wyposażenie apteczki muszą zadbać opiekunowie podróżujący z dziećmi do egzotycznych krajów, gdzie opieka medyczna może funkcjonować inaczej niż w Polsce.

Jakie leki na wyjazd z dzieckiem powinno się zabrać? Warto mieć przy sobie przede wszystkim:

Lista leków na wakacje będzie oczywiście dłuższa, jeśli podróżuje się z dzieckiem chorym. Wyjazd z dzieckiem na antybiotyku wymaga wcześniejszej konsultacji z lekarzem i zabrania probiotyków oraz innych środków zaleconych przez specjalistę. Podróż z dzieckiem gorączkującym wymaga regularnego podawania środków przeciwgorączkowych oraz nawadniania organizmu zapobiegającego utracie płynów i jego groźnym konsekwencjom.

Dziecku z chorobą lokomocyjną leki zapobiegające dolegliwościom należy podać odpowiednio wcześniej (przeważnie około 30 minut przed podróżą), ponieważ objawy niekiedy występują szybko i mają nagły charakter.

Jakie lekarstwa wziąć na wakacje z dzieckiem ze skłonnościami do alergii? Najpierw należy zastanowić się, gdzie wyjechać z alergikiem. Dla malucha uczulonego na pyłki roślin wypoczynek na łonie natury może okazać się koszmarem, dlatego plaża i może będą dla niego lepsze niż Mazury czy Bieszczady, gdzie zieleni i kwiatów jest znacznie więcej.

Reklama

Atrakcje wakacyjne dla dzieci

Jak zorganizować wakacje dla dzieci z atrakcjami, dzięki którym nie będą się one nudzić? Oczywiście dobrze jest zapewnić dziecku aktywności i rozrywki, jednak warto zachować w tym umiar i zdrowy rozsądek. Dla dzieci często sam wyjazd jest atrakcją. Zmiana miejsca, środowiska i towarzystwa sama w sobie sprawia wiele radości, daje możliwość poznawania świata i zdobywania nowych doświadczeń.

Kiedy dla rodzica spędzanie z dzieckiem czasu jest wystarczającą frajdą, maluchowi też nie będą potrzebne rejsy statkiem czy przejażdżki na roller-coasterach, by miło spędzić czas.

Co zrobić z dzieckiem w wakacje, by się do niego zbliżyć i pokazać, że samo bycie razem daje radość? Niekiedy wystarczą przejażdżki rowerem, wspólne czytanie książek, spacery, a nawet długie rozmowy, na które w ciągu roku szkolnego niekiedy brakuje chwil.

Aktywne wakacje z dziećmi, takie jak wycieczki objazdowe, sprawdzają się raczej, gdy pociechy są starsze. Z dziećmi młodszymi lepiej udać się na wypoczynek w jedno miejsce lub połączyć zwiedzanie np. z plażowaniem.

Wycieczki dla rodzin z dziećmi często łączą wypoczynek aktywny z biernym, by z jednej strony budzić w najmłodszych ciekawość świata od wczesnych lat, a z drugiej - zanadto ich nie zmęczyć.

Bardzo atrakcyjne mogą okazać się wakacje z dziećmi pod namiotem, wiążące się zawsze z nieco surwiwalowym klimatem i smakiem przygody.

Reklama

Wakacje z niemowlakiem. Gdzie na wakacje z małym dzieckiem?

Czy warto wybierać się na wakacje z noworodkiem lub niemowlakiem? Urlop z malutkim dzieckiem może być trudny dla świeżo upieczonych rodziców. Po pierwsze - trzeba zabrać ze sobą wiele rzeczy, jak choćby wózek. Po drugie - kilkumiesięczne maluchy nie zawsze dobrze znoszą daleką podróż samochodem lub innymi środkami lokomocji.

Podróż z niemowlakiem, który płacze z powodu odczuwanego dyskomfortu, bywa męcząca zarówno dla dorosłych, jak i samego dziecka. Jeśli jednak dziecko jest spokojne, pierwsze wakacje z nim mogą być wspaniałym doświadczeniem.

Wakacje z półrocznym czy rocznym dzieckiem często stanowią odskocznię od codziennych obowiązków dla zmęczonych nimi rodziców. Urlop z maluszkiem to moment odprężenia dla całej rodziny który warto dobrze zaplanować, by przebiegał bezpiecznie i zdrowo.

Trudno jednoznacznie powiedzieć, gdzie jechać na wakacje z niemowlakiem czy 2-letnim dzieckiem. Im dziecko starsze, tym więcej atrakcji potrzebuje, by wypełnić czas. Wyjazd z niemowlakiem nie powinien obfitować w zbyt wiele bodźców. Maluch jest spokojniejszy, kiedy dookoła niego nie dzieje się za dużo, ale może zwyczajnie pobyć blisko ze swoimi zrelaksowanymi rodzicami.

Osoby decydujące się na wakacje z niemowlakiem za granicą, powinny pamiętać, że wybierając taki wariant, muszą wcześniej zadbać odpowiednie dokumenty dla dziecka, tj. paszport lub dowód.

Przed podróżą egzotyczną warto skonsultować się z pediatrą, by mieć świadomość ryzyka wystąpienia niektórych dolegliwości lub skutecznie im zapobiec.

Wakacje z dzieckiem z niepełnosprawnością

Szczególnej opieki, zarówno w ciągu roku, jak i podczas wakacji, wymagają dzieci z niepełnosprawnościami fizycznymi i psychicznymi. Współcześnie coraz więcej środków lokomocji oraz ośrodków wypoczynkowych wychodzi naprzeciw potrzebom osób z niepełnosprawnościami - zarówno dzieci, jak i osób dorosłych.

Rezerwując noclegi, warto jednak dowiedzieć się, czy dane miejsce rzeczywiście posiada tego rodzaju udogodnienia (podjazdy dla wózków, windy, przystosowane łazienki itd.).

Nie tylko opiekunowie dzieci z niepełnosprawnością zastanawiają się nad kierunkami turystycznymi, w które warto się udać. Podobne rozterki mają rodzice dzieci ze spektrum autyzmu. Gdzie pojechać na wakacje z dzieckiem autystycznym? Opiekunowie takich maluchów zwykle wybierają spokojne, niezbyt zaludnione miejsca, w których ich dzieci lepiej funkcjonują. Nadmiar atrakcji, a tym samym - nadmiar bodźców - w tym wypadku może okazać się niekorzystny.

Wakacje dla samotnej matki z dzieckiem

Czy samotna matka może zdecydować się na wyjazd z dzieckiem za granicę bez zgody ojca?

Kiedy rodzice są po rozwodzie, ale oboje posiadają nieograniczone prawa rodzicielskie, na zagraniczny wyjazd dzieci musi być zgoda ich obojga. Sprawa wygląda inaczej, jeśli prawa te jednemu z opiekunów są odebrane lub ograniczone, chyba że zezwolenia udzielił sąd.

Wyjazd na wakacje w Polsce bez zgody ojca jest możliwy, o ile nie narusza jego prawa do widywania się z dzieckiem. Upoważnienie na podróż z dzieckiem może być wystawione na jeden konkretny wyjazd lub dotyczyć również innych wyjazdów w przyszłości.

Jak najlepiej spędzić samotne wakacje z dzieckiem? To zależy od indywidualnych upodobań rodzica i potomka, wieku dziecka i wielu innych czynników. Jest to jednak zapewne świetna okazja do budowania bliskości i poczucia bezpieczeństwa u malucha, u którego po rozwodzie rodziców może być ono obniżone.

Po negatywnych przeżyciach lub traumatycznych doświadczeniach odpoczynek i czasowa zmiana środowiska są szczególnie potrzebne. Niektóre ośrodki wypoczynkowe udzielają rabatów na pobyt rodzicom samotnie wychowującym dzieci, dlatego, rezerwując noclegi, warto zapytać o bonifikatę.

Urlop z dzieckiem poza sezonem wakacyjnym

Gdzie jechać na wakacje z dzieckiem poza sezonem letnim - w październiku, listopadzie czy marcu? Jesienny lub wczesnowiosenny wyjazd może być pod wieloma względami lepszy od wyjazdu w lipcu lub sierpniu. Zwykle jest sporo tańszy, a turystyczne kierunki są wówczas znacznie mniej zatłoczone.

Wiele osób planuje w takich miesiącach urlopy egzotyczne - do krajów, gdzie nadal jest ciepło, choć nie ma już takich nieznośnych upałów, na jakie trzeba nastawić się latem. Wypoczynek z dziećmi w krajach południowych może być wówczas bardzo przyjemny, jednak - oprócz typowych chorób egzotycznych - łatwo złapać po nich infekcje wirusowe, ze względu na różnicę temperatur i jej negatywny wpływ na odporność.

Planując taki wyjazd z dzieckiem w okresie jesienno-zimowym, warto odpowiednio wcześniej skonsultować się z pediatrą i nie tylko zaszczepić dziecko na egzotyczne choroby, ale też wzmocnić jego organizm i ochronić je przed konsekwencjami zmiany klimatu.

Wyjazdy poza sezonem nie są organizacyjnym problemem, jeśli dzieci nie chodzą jeszcze do szkoły. Dla pociech w wieku szkolnym mogą jednak oznaczać późniejsze zaległości, pominięte sprawdziany itd.

Planując wakacje w ciągu roku szkolnego, warto wziąć to pod uwagę i zapytać dziecko, czy chce wyjechać w takim czasie i czy przez urlop nie będzie miało później problemów w szkole. Tego rodzaju przerwy są szczególnie dotkliwe dla uczniów szkół artystycznych i sportowych oraz dzieci przed ważnymi egzaminami (egzaminem ósmoklasisty, maturą itp.).

Czytaj również

Bibliografia

  • Wyjazd dziecka za granicę a zgoda drugiego rodzica, źródło: powroty.gov.pl https://powroty.gov.pl/wyjazd-dziecka-za-granice-a-zgoda-drugiego-rodzica-10063 [18.07.2023].
  • Jak wyrobić paszport dla dziecka?, źródło: obywatel.gov.pl https://obywatel.gov.pl/pl/dokumenty-i-dane-osobowe/paszport-dla-dziecka-jak-wyrobic [18.07.2023].
  • Wroczyńska A., Gorączka w podróży do tropiku, źródło: Medycyna Praktyczna https://www.mp.pl/pacjent/zdrowiewpodrozy/problemy/65391,goraczka-w-podrozy-do-tropiku [18.07.2023].
  • Cessak G., Gołębiewska K., Wakacyjna apteczka” i bezpieczeństwo podczas wakacyjnego wypoczynku, w: ALMANACH, vol.11 NR 2´ 2016.
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Dziecko
Opryszczka u dzieci - skąd się bierze i jak ją wyleczyć?
Dziecko z wypryskiem skórnym
Co pomaga na chrapanie u dziecka i jakie są jego przyczyny?
Dziecko chrapie w czasie snu
Jakie mogą być przyczyny bólu nóg u dziecka?
Lekarz bada nogi dziecku
Podobne artykuły
Wysypka na brzuchu u dziecka
Wysypka na brzuchu u dziecka – alergia czy choroba? Poznaj przyczyny
Dziecko na plarzy
Jakie mogą być skutki przegrzania dziecka?
Znieczulenie dziecka przez anestezjologa
Anestezjologia w pediatrii - znieczulenie dziecka
Dziecko z katarem
Zielony katar u dziecka - domowe sposoby. Jak leczyć?
Ile godzin dziennie dziecko powinno oglądać tv?

Reklama


Czy ubytek słuchu można wyleczyć? 👂
Sprawdź!