Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗

Wybielanie miejsc intymnych - po co i jak rozjaśnić?

Wybielanie miejsc intymnych poprawia estetykę ciała, a co za tym idzie – samoocenę i komfort psychiczny w czasie aktywności seksualnej. Zobacz, czym można rozjaśnić okolice sromu i odbytu. Przeczytaj, ile kosztuje zabieg w gabinecie medycyny estetycznej oraz domowa „kuracja” z użyciem kremu.
Kobieta i mężczyzna w łóżku
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Czemu służy wybielanie miejsc intymnych?

Wybielanie miejsc intymnych jest zabiegiem, który można przeprowadzić w gabinecie medycyny estetycznej, ale też samodzielnie w domu, używając przeznaczonych do tego celu kremów i maści. Ciemniejsze zabarwienie skóry w miejscach takich, jak srom, prącie czy okolice odbytu jest zjawiskiem naturalnym, wynikającym przede wszystkim ze znacznego nagromadzenia barwnika zwanego melatoniną. Problem ten zazwyczaj nie ma więc charakteru zdrowotnego (poza przeczącymi regule wyjątkami), natomiast od kilku lat rozpatrywany jest w kategoriach estetycznych. Modzie na wybielanie sromu i odbytu sprzyjają:

  • tendencja do całkowitego usuwania owłosienia, a tym samym odsłaniania miejsc intymnych;
  • rosnące zainteresowanie takimi formami aktywności intymnej, jak seks oralny i analny;
  • rozpowszechnienie określnych kanonów piękna, wzorce promowane przez aktorów, celebrytów i innych bohaterów masowej wyobraźni, pielęgnujących kult ciała idealnego, pozbawionego wszelkich niedoskonałości, w tym również przebarwień.

Na rozjaśnianie okolic intymnych decydują się osoby, dla których ciemniejsza barwa skóry w tych miejscach stanowi istotny defekt wizualny, stając się przyczyną kompleksów, niskiej samooceny, braku akceptacji własnego ciała, a w konsekwencji – obniżenia satysfakcji z życia seksualnego.

Reklama

Metody rozjaśniania okolic intymnych

Wybielanie warg sromowych czy rozjaśnianie odbytu można wykonać na różne sposoby, zarówno korzystając z fachowej pomocy, jak też samodzielnie. Najczęściej stosowane metody, to:

  • laseroterapia, powszechnie stosowana do wybielania wszelkich przebarwień na ciele, w tym także w okolicach narządów płciowych oraz odbytu. Używa się do tego celu między innymi lasera frakcyjnego CO2 lub tulowego (subablacyjnego). Do uzyskania satysfakcjonującego efektu niezbędnych jest kilka zabiegów. Mogą one być nieco bolesne, dlatego wcześniej stosuje się krem znieczulający miejscowo;
  • peeling chemiczny (medyczny) z użyciem takich substancji wybielających, jak kwas kojowy, mlekowy, trójchlorooctowy, glikolowy;
  • używanie kremów rozjaśniających, dostępnych w aptekach, drogeriach i sklepach z akcesoriami erotycznymi, stanowiących szybką i tanią alternatywę dla zabiegów wykonywanych w klinikach i salonach kosmetycznych.

Reklama

Krem wybielający miejsca intymne

Krem wybielający miejsca intymne działa na zasadzie zbliżonej do peelingu chemicznego, jednak zdecydowanie łagodniej, dlatego „zabieg” z jego użyciem można wykonać samodzielnie w domu, bez narażania się na wysokie koszty oraz uczucie skrępowania.

Krem wybielający okolice intymne może zawierać substancje takie, jak glicerol, gliceryna, kwas stearynowy, kwas kojowy, atrybutyna, diglukonian chlorheksydyny, dimetikon, pantenol, aloes. Część z nich oddziałuje na kolory skóry, inne natomiast mają właściwości nawilżające, natłuszczające, pielęgnujące, ochraniające.

Uwaga – kupując tego typu kosmetyk należy uważnie zapoznać się ze składem. Nie poleca się stosowania specyfików zawierających hydrochinon. Jest to związek chemiczny stosowany do wybielania ciała od lat sześćdziesiątych XX wieku, legalny między innymi w USA i Azji, ale na przełomie stuleci zakazany w Europie ze względu na możliwe działania rakotwórcze.

Reklama

Efekty wybielania odbytu za pomocą kremu

Efekty wybielania odbytu za pomocą kremu są na ogół satysfakcjonujące, co w istotny sposób może się przełożyć na ocenę walorów estetycznych ciała, a w dalszej kolejności – otwartość i spełnienie w sferze seksualnej. Jednak ze względu na łagodniejsze działanie, na rezultaty trzeba poczekać nawet kilka tygodni, regularnie powtarzając kurację.

Należy przy tym pamiętać o stosowaniu się do zaleceń zawartych na opakowaniu lub w ulotce. Nieumiejętne, zbyt częste lub zbyt obfite nakładanie preparatu może prowadzić do podrażnień, a także nadmiernego zwiększenia tkliwości w miejscach intymnych.

Należy też zadbać o to, by krem nie przedostał się do odbytu, pochwy lub cewki moczowej, a następnie do krwiobiegu. Środki te przeznaczone są wyłącznie do użytku zewnętrznego.

Reklama

Cena wybielania odbytu i sromu

Jeśli chodzi o laserowe wybielanie odbytu, cena jest stosunkowo wysoka i wynosi od 600 do nawet 1200 złotych za jedną sesję, a w większości przypadków zabiegów trzeba wykonać kilka. Łącznie więc pacjent musi się liczyć z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych.

Także peeling chemiczny okolic intymnych jest zabiegiem bardzo drogim. Ceny są silnie zróżnicowane, wahają się jednak w granicach od 300 do ponad 1500 złotych za jedną sesję.

Dlatego rosnącą popularnością cieszą się kuracje domowe z użyciem kremów wybielających, które są znacznie tańsze. Koszt nabycia tubki preparatu to około 60 złotych.

Zobacz także: 

Bibliografia

  • Jak rozjaśnić skórę w miejscach intymnych?, https://www.estell.pl/jak-rozjasnic-skore-w-miejscach-intymnych, data dostępu: 26.04.2021.
  • Wybielanie odbytu i warg sromowych, https://drparadowska.pl/zabiegi/wybielanie-miejsc-intymnych/, data dostępu: 26.04.2021.
  • Wybielanie miejsc intymnych, https://www.elite.waw.pl/ginekologia/wybielanie-warg-sromowych-i-odbytu/, data dostępu: 26.04.2021.
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Badania i zabiegi dermatologiczne
Laser frakcyjny na zmiany skórne - jak działa i jakie daje efekty?
Użycie lasera frakcyjnego w dermatologa
Podobne artykuły
Kobieta i mężczyzna w łóżku
Wybielanie miejsc intymnych - po co i jak rozjaśnić?
Oparzenia po radioterapii
Oparzenia po radioterapii - maść, domowe sposoby i leki
Usuwanie przebarwień laserem
Usuwanie przebarwień: laserem, kwasami i kremem. Sposoby
Zabieg pozbywania się pieprzyków
Usuwanie pieprzyków - laserowe i wycinanie. Jak to robić i ile to kosztuje?
Smarowanie maścią odparzenia na ręce
Maść na oparzenia - co powinna zawierać i jak jej używać?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!