Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Kiedy pojawiają się zaparcia w ciąży i jak sobie z nimi radzić?

Na problemy z wypróżnianiem narzeka nawet 39 procent kobiet w ciąży. Sprawdź, na jakim etapie ciąży pojawiają się zaparcia, jakie mają przyczyny, a także jak można sobie z nimi poradzić.
Kobieta w ciąży trzyma się za brzuch
źródło:123RF
W skrócie
 • Zaparcia są jedną z najczęstszych dolegliwości gastrycznych u kobiet w ciąży. Szacuje się, że problemy z wypróżnianiem mogą dotyczyć nawet 39 proc. ciężarnych.
 • Nieregularne wypróżnianie ma związek ze stale wzrastającym stężeniem progesteronu w organizmie kobiety.
 • Kobietom w ciąży cierpiącym na zaparcia zalecane jest wprowadzenie do codziennej diety pokarmów bogatych w błonnik oraz picie co najmniej 2 litrów wody mineralnej dziennie.
SPRAWDŹ TEŻ: Jakie są przyczyny zaparć i jak można z nimi walczyć?
Spis treści

Reklama

Czym są zaparcia w ciąży? 

Zaparcia to jedna z najczęstszych dolegliwości układu pokarmowego. Zgodnie z definicją, zaparcia diagnozuje się u pacjenta, który regularnie od trzech miesięcy wypróżnia się mniej niż 3 razy w tygodniu, a ponadto defekacji towarzyszy parcie, zaś oddawane stolce są zbite i twarde. 

Szacuje się, że nieregularne wypróżnianie może dotyczyć od 2 do nawet 28 proc. populacji krajów zachodnich [Gulbicka, Grzymisławski]. W grupie osób powyżej 65 roku życia odsetek ten wzrasta do 30 proc. Jeszcze większy problem z zaparciami mają kobiety w ciąży. Dolegliwość może dotyczyć nawet 39 procent ciężarnych [Tylec-Osóbka, Wojtuń, Gil]. 

Zaparcia w ciąży mają związek ze zwiększonym stężeniem progesteronu, który prowadzi do obniżenia motoryki przewodu pokarmowego. Dodatkowo, powtarzające się zatwardzenia w ciąży mają związek ze zwiotczeniem mięśni dna miednicy. 

Reklama

Kiedy się pojawiają zaparcia w ciąży? 

Zaparcia zazwyczaj pojawiają się już na samym początku ciąży, gdyż stężenie progesteronu zaczyna wzrastać od momentu zapłodnienia. Progesteron należy do najważniejszych żeńskich hormonów płciowych. Od jego stężenia w organizmie kobiety zależy bowiem utrzymanie ciąży. 

Od momentu implantacji zarodka stężenie hormonu wzrasta, wstrzymując w ten sposób czynność skurczową macicy. Dodatkowo, progesteron sprawia, że układ immunologiczny kobiety nie wytwarza przeciwciał przeciwko komórkom płodu. 

Co istotne, stężenie progesteronu w organizmie ciężarnej stale wzrasta aż do porodu. W pierwszym trymestrze ciąży wynosi od 11,0-44,3 ng/ml, w drugim waha się w granicach 25,4-83,3 ng/ml, zaś w trzecim od 58,7 do nawet 214 ng/ml. Oznacza to, że kobiety mogą zmagać się z zaparciami przez cały okres ciąży. 

Co więcej, zaparcia w 9. miesiącu ciąży mogą być bardziej dokuczliwe, gdyż stale powiększająca się macica na tym etapie zaczyna uciskać narządy wewnętrzne, dodatkowo utrudniając pasaż jelitowy. 

Objawy zaparcia w ciąży 

Zasadniczo objawy zaparć w ciąży nie różnią się od tych obserwowanych w populacji ogólnej. 

Generalnie problemy z wypróżnianiem objawią się:

 • zmniejszoną częstotliwością wypróżnień do mniej niż 3 w tygodniu,
 • koniecznością parcia podczas defekacji,
 • bólami brzucha,
 • wrażeniem niepełnego wypróżnienia,
 • oddawaniem twardych, zbitych stolców,
 • uczuciem ciężkości,
 • brakiem apetytu.

Reklama

Co na zaparcie w ciąży? 

Wiele kobiet poszukuje skutecznych, ale zarazem bezpiecznych sposobów na zaparcia w ciąży. Jak wiadomo, w czasie ciąży nie można stosować większości środków farmakologicznych, gdyż mogą one wpłynąć negatywnie na rozwój płodu. 

Zatem co na zaparcia w ciąży polecają lekarze?  W pierwszej kolejności zalecane jest wprowadzenie do codziennej diety produktów zawierających błonnik oraz zwiększenie ilości wypijanych płynów. Jeśli modyfikacja diety nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, lekarz może podjąć decyzję o włączeniu leczenia farmakologicznego. 

Reklama

Leki na zaparcia w ciąży 

Do leków najczęściej stosowanych na zaparcia w ciąży zaliczają się tzw. preparaty osmotyczne, które zawierają niewchłanialne w przewodzie pokarmowym jony lub molekuły, które skutkują gromadzeniem się wody w jelitach, co przyspiesza defekację. 

Do środków osmotycznych zaliczają się polietylenoglikol (PEG), laktuloza, sole magnezu i roztwory fosforanów sodu. W leczeniu zaparć stosuje się też leki stymulujące, które powodują sekrecję wody i elektrolitów do światła jelita i pobudzają perystaltykę okrężnicy. Zaliczają się do nich takie substancje jak bisakodyl, senes, aloes. Wyżej wymienione preparaty dostępne w różnych postaciach – tabletek, syropów, kropli etc. Na zatwardzenie doraźne stosuje się także czopki. 

Co należy podkreślić, kobiety w ciąży nie powinny stosować żadnych leków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. 

Reklama

Domowe sposoby na zaparcia w ciąży 

Znacznie bezpieczniejsze będą domowe sposoby na zaparcia w ciąży. Jakie? Problemy z wypróżnianiem często są wynikiem braku ruchu. Dlatego, jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań medycznych, kobietom zmagającym się z zaparciami w czasie ciąży zalecana jest umiarkowana aktywność fizyczna. Wystarczy około 30 minut ćwiczeń w ciągu dnia, aby pobudzić jelita do pracy. 

Należy jednak zaznaczyć, że ćwiczenia na zaparcia w ciąży powinny być dostosowane do samopoczucia kobiety oraz etapu i przebiegu ciąży. Zwykle jednak nie ma przeciwwskazań do takich aktywności fizycznych jak joga, pilates czy pływanie. 

Reklama

Dieta na zaparcia w ciąży 

Kluczową rolę w walce z zaparciami w ciąży odgrywa dietaCo powinna jeść kobieta w ciąży, aby zwiększyć częstotliwość wypróżnień? 

Przede wszystkim pokarmy bogate w błonnik, takie jak:

 • razowe pieczywo;
 • kasze gruboziarniste, razowe makarony i brązowy ryż;
 • świeże owoce i warzywa, zwłaszcza jabłka, porzeczki, agrest, buraki, marchew, fasola, soja, ogórki kiszone, kapusta (z warzyw i owoców można przyrządzać koktajle);
 • suszone owoce, zwłaszcza śliwki;
 • przetwory mleczne (jogurt naturalny, maślanka, kefir);
 • kisiel z siemienia lnianego;
 • oleje roślinne (oliwa z oliwek, olej lniany).

Czytaj również

Bibliografia

 • Andrzej Dąbrowski, Zaparcia w ciąży, Medycyna Po Dyplomie 09/2013.
 • http://www.femmed.com.pl/wp-content/uploads/2013/02/rekomendacjaopiekaprzedporodowa.pdf [dostęp 05.09.2021 r.]
 • Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące stosowania progesteronu w ginekologii i położnictwie, Ginekol Pol. 2015, 86, 234-238.
 • Ewa Tylec-Osóbka, Stanisław Wojtuń, Jerzy Gil, Podstawowe zasady postępowania w przebiegu chorób układu pokarmowego u kobiet w ciąży, Pediatr Med Rodz 2012, 8 (4), p. 315-323
 • Paulina Gulbicka, Marian Grzymisławski, Czynniki metaboliczne jako przyczyna zaparć stolca, Forum Zaburzeń Metabolicznych 2017, tom 8, nr 2, 55–62.
 • https://pacjent.gov.pl/zapobiegaj/jestes-w-ciazy-mozesz-cwiczyc [dostęp 05.09.2021 r.]
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Objawy w ciąży
Ból podbrzusza w ciąży - czy jest on normalny? Rodzaje i przyczyny bólu
Kobieta w ciąży z bólem podbrzusza
Ból brzucha na początku ciąży - co może oznaczać?
Kobietę boli brzuch na początku ciąży
Śluz w ciąży - jaka wydzielina na początku i przed porodem?
Kobieta w ciąży trzymająca się za brzuch z poczuciem dyskomfortu z powodu nieprawidłowego koloru śluzu w ciąży
Podobne artykuły
Kobieta prezentująca swój twardy brzuch w okresie ciąży
Twardy brzuch w ciąży - jak go rozpoznać i co oznacza?
Próbka moczu do badania poziomu leukocytów w czasie ciąży
Leukocyty w moczu w ciąży – norma. Co oznaczają podwyższone i jak wygląda leczenie?
Kobietę boli krocze w ciąży
Ból krocza w ciąży - przed porodem i przy chodzeniu. Co robić?
młoda kobieta w ciąży, odczuwająca mdłości, opiera się dłonią o kuchenny blat, drugą ręką zasłania usta
Dlaczego nie wolno bagatelizować nudności i wymiotów w ciąży?
Kobieta w ciąży odczuwa ból brzucha
Bóle brzucha w ciąży - kiedy powinny wzbudzić niepokój? Co może być ich przyczyną?

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!