Dla Ciebie, na zdrowie!

Zespół niespokojnych nóg (RLS) - leczenie, objawy i przyczyny

Zespół niespokojnych nóg to schorzenie neurologiczne, na które cierpi nawet 10-15 proc. populacji. Choroba niespokojnych nóg objawia się m.in. uczuciem ciężkości kończyn oraz stałą, silną potrzebą poruszania nimi, także podczas leżenia czy snu. Przypadłość ta jest dziedziczna, ale może też wystąpić jako konsekwencja innych zaburzeń.
Stopy kobiety
Źródło: 123RF
Spis treści

Głównym objawem syndromu niespokojnych nóg jest ciągła potrzeba poruszania kończynami, najczęściej nogami, odczuwana przeważnie w trakcie odpoczynku. Pacjenci z zespołem niespokojny nóg raczej nie kojarzą objawów rls z bólem. Przypadłość ta jest trudna do zdefiniowania, a co za tym idzie, także do zdiagnozowania, przez co wiele osób nie wie, że cierpi na syndrom niespokojnych nóg.  

Reklama

Zespół niespokojnych nóg - objawy

Chorzy na rls wskazują na różne objawy towarzyszące tzw. niespokojnym nogom, w tym nieprzyjemne mrowienie i swędzenie kończyn dolnych, czy wręcz drętwienie nóg. Większość z nich obserwuje nasilenie się objawów wieczorem oraz w nocy, także w trakcie snu. To powoduje, że oprócz dolegliwości w obrębie nóg u chorych wymienia się także inne poważne objawy:

  • zaburzenia snu, mogące prowadzić do bezsenności
  • zaburzenia koncentracji
  • złe samopoczucie
  • rozdrażnienie
  • apatia
  • obniżenie aktywności seksualnej
  • depresja

Reklama

Rls - przyczyny

Zespół niespokojnych nóg jest chorobą dziedziczną, jednak nierzadko to po prostu efekt uboczny innych schorzeń. Za jedną z przyczyn powstawania syndromu niespokojnych nóg uważa się niedobory żelaza, zatem rls jest efektem wtórnym anemii. Może się on pojawić nie tylko u osób, których dieta jest uboga w ten pierwiastek, ale też u regularnych dawców krwi. Do choroby niespokojnych nóg może także prowadzić cukrzyca.

Reklama

Zespół niespokojnych nóg w ciąży

Z uwagi na możliwe niedobory żelaza syndrom niespokojnych nóg nierzadko pojawia się u kobiet w ciąży, a także o osób uzależnionych od kofeiny i alkoholu. Zdaniem ekspertów rls mogą też wywoływać niektóre leki działające na ośrodkowy układ nerwowy, a także choroby, takie jak cukrzyca. 

Reklama

Zespół niespokojnych nóg - leczenie

Syndrom rls to choroba, która może pojawić się już u młodych, nawet 20-letnich pacjentów i z czasem będzie się nasilać. W niektórych przypadkach rls podawanie leków nie jest konieczne. Wystarczy, że pacjent zadba o zdrową, bogatą w żelazo dietę i zrezygnuje z używek, takich jak kawa i alkohol.

Reklama

Zespół niespokojnych nóg - leki

U kobiet w ciąży leczenie polega na podawaniu żelaza oraz kwasu foliowego. Ponadto należy dbać o dostarczanie organizmowi witaminy C, która wpływa na wchłanianie żelaza.Często pacjentom z rls podaje się leki dopaminergiczne, czy słabe opioidy. Jeśli przyczyną rls są medykamenty, zalecane jest ich odstawienie i zastosowanie innych leków. Przy wtórnym charakterze rls kluczowe jest właściwe leczenie choroby wywołującej syndrom niespokojnych nóg, takich jak cukrzyca i anemia.

Reklama

Zespół niespokojnych nóg domowe sposoby

Aby łagodzić objawy choroby, która najbardziej uprzykrza życie wieczorem oraz w nocy, warto wykonywać przed snem ćwiczenia relaksacyjne. Oprócz zmiany sposobu żywienia na zespół niespokojnych nóg stosować można inne domowe sposoby, jak na przykład okłady na nogi czy masaże.

Reklama

Tabletki na zespół niespokojnych nóg

W aptekach kupić można leki bez recepty na zespół niespokojnych nóg, ale będą one pomocne głównie w lżejszych przypadkach choroby. Takie tabletki na rls zawierają bowiem żelazo, magnez, witaminę C oraz B.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Układ nerwowy
Afazja ruchowa: co to jest? Objawy, leczenie i ćwiczenia
Gwiazda Bruce'a Willis'a
Zespół cieśni nadgarstka - objawy, badania i ćwiczenia
Osoba z bolącym nadgarstkiem
Mrowienie w nogach, stopach i łydkach - co je wywołuje?
Bandażowanie nogi z problemem mrowienia
Podobne artykuły
Budowa mózgu - lewa i prawa półkula
Lewa i prawa półkula mózgu - funkcje i trening
Mężczyzna trzyma się za nadgarstek
Wędrujące mrowienie – różnych części ciała. Co oznacza?
Pacjent w śpiączce farmakologicznej
Śpiączka farmakologiczna: ile trwa i jak wygląda wybudzanie?
Człowiek z porażeniem nerwu twarzowego
Porażenie nerwu twarzowego - przyczyny i objawy
Rentgen mózgu osoby z zespołem Hakima
Zespół Hakima - objawy, rokowania, rehabilitacja i leczenie

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jak często masz problemy ze snem?
Sponsorem sondy jest producent leku Dorminox