Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗

Czym jest zgryz głęboki i czy wpływa na wygląd?

Zgryz głęboki to popularna wada zgryzu, z której większość osób nie zdaje sobie sprawy. Jest to zbytnie nachodzenie górnych zębów na dolne, które może spowodować ich zbyt szybkie zużycie. Dowiedz się, czy ten rodzaj zgryzu ma wpływ na rysy twarzy, a także przeczytaj, jakie są możliwości leczenia.
Kobieta trzyma się za szczękę
źródło:123RF
W skrócie
  • Zgryz głęboki jest w dużej części wrodzoną wadą zgryzu szczególnie rodzaje: częściowy i całkowity. Charakteryzuje się nachodzeniem górnych siekaczy na dolne przednie siekacze.
  • W większości przypadków ten typ wady zgryzu nie powoduje widocznych zmian w rysach twarzy. Zazwyczaj obserwuje się cofnięcie się dolnej szczęki, a wysunięcie się górnej. Przez mocne mięśnie żwaczowe, utrzymujące zwarcie szczęk, twarz może nabrać bardziej kwadratowego kształtu.
  • Form leczenia tego typu wady zgryzu jest wiele. Najlepiej zdać się na decyzję stomatologa, który podpowie, jak najlepiej poradzić sobie ze skutkami ubocznymi zgryzu głębokiego.
SPRAWDŹ TEŻ: Jak powinien wyglądać prawidłowy zgryz?
Spis treści

Reklama

Czym jest zgryz głęboki?

Zgryz głęboki jest to nadmierne nachodzenie przednich zębów górnych na dolne zęby. Inaczej można powiedzieć, że jest to zgryz nadgryzowy czy zamknięty. 

W stomatologii można wyróżnić trzy typy tej wady:

  • częściowy, czyli wydłużenie się górnych siekaczy tak, aby przykrywały siekacze dolne. Żucie w tej wadzie zgryzu ogranicza się jedynie do ruchów pionowych. Często zdarzyć się może, że siekacze będą nagryzać dziąsło, co może prowadzić do powstawania ran. Wada ta może powodować rozwój patologii szkliwa od wewnętrznej strony siekaczy górnych oraz zewnętrznej zębów przednich dolnych;
  • całkowity, czyli skrócenie szczęki oraz wywinięcie dolnej wargi, czemu może towarzyszyć pogłębienie się bruzdy wargowo-bródkowej. Przeważają tu ruchy pionowe podczas żucia pokarmów. Ten rodzaj wady może przebiegać z przerostem mięśni służących do żucia, przez co obserwuje się skrócenie szczękowego odcinka twarzy;
  • rzekomy, czyli występowanie skróconej części twarzy zawierającej szczękę oraz obniżenie jej zwarcia. Może się pojawić przy dużej utracie uzębienia, szczególnie we wczesnym dzieciństwie.

Wada zgryzu tego typu nie ma dużego wpływu na estetykę wyglądu. Zgryz głęboki rzekomy jako jedyny jest wadą nabytą, która najlepiej rokuje, jeśli chodzi o leczenie. Możliwe jest skuteczne wyrównanie szczęki. 

Pozostałe dwa rodzaje są to wady wrodzone, które ciężko zupełnie wyleczyć.

Reklama

Zgryz głęboki a rysy twarzy 

Tę wadę zgryzu spotyka się często, jednak pacjenci nie zdają sobie sprawy z jej posiadania, a tym bardziej z nieleczonych skutków ubocznych. Warto w tym miejscu odpowiedzieć na pytanie dotyczące zależności: głęboki zgryz a rysy twarzy.

Przy tej wadzie zgryzu w wariancie częściowym i przy braku jakichkolwiek powikłań – kształt twarzy nie zmienia się. Jedyną obserwowalną różnicą może być większe napięcie warg oraz częste ścieranie się szkliwa po wewnętrznej stronie górnych siekaczy oraz po zewnętrznej stronie siekaczy dolnych. 

Przy głębokim zgryzie całkowitym wspomniany wcześniej przerost mięśni żwaczowych, które odpowiadają za unoszenie się żuchwy, może powodować, że twarz przybierze bardziej kwadratowy kształt. 

Natomiast zgryz rzekomy jako jedyny charakteryzuje się pozytywnym rokowaniem w sprawie leczenie. Zgryz da się tu całkowicie wyrównać, dzięki czemu w ogóle nie wpłynie na wygląd twarzy. 

Jednakże nieleczony i zaniedbany może powodować duże skrócenie szczękowej części twarzy oraz jej bardziej kwadratowy kształt.

Reklama

Aparat na zgryz głęboki

Jedną z metod leczenia wad zgryzu są oczywiście aparaty ortodontyczne. Przeciętnie korekta wady tego typu może trwać około dwóch lat. Jest to zdecydowanie bardziej długotrwały proces w przypadku dorosłych, gdyż nieprawidłowości zostały już w pewnej mierze utrwalone, a ich zmiana może być bardzo trudna. Na zgryz głęboki, jaki aparat wybrać, aby był skuteczny? To bardzo ważne pytanie, jakie można zadać, wybierając się do gabinetu stomatologicznego. Jednakże odpowiedni aparat powinien zalecić dentysta, który dopasuje go do indywidualnych potrzeb pacjenta. 

Najlepiej rozpocząć takie leczenie u dzieci. Jeżeli nie jest to możliwe należy rozpocząć noszenie aparatu najwcześniej, czyli jak tylko zostanie rozpoznana wada. Aparat na zgryz głęboki może się różnić w zależności od rodzaju wady, a także od jej stopnia zaawansowania. Cena aparatów różni się od tego, czy stomatolog poleca nakładki czy aparaty na stałe. 

Przy nakładkach tak zwanych aparatach wyjmowanych koszt zamknie się w okolicy kilkuset złotych. Natomiast przy aparacie stałym będzie to wydatek wysokości nawet do 3500 złotych tylko na jeden łuk. Jest to bardzo droga inwestycja, jednakże najbardziej skuteczna.

Reklama

Leczenie zgryzu głębokiego 

Doskonałe rezultaty w leczeniu zgryzu głębokiego odnoszą dzieci przy rzekomym rodzaju tej wady. Odpowiednio ukształtowane protezy podnoszą zwarcie oraz umożliwiają właściwe ukierunkowanie się wyrzynającym się zębom stałym. Jest więc to najbardziej optymistyczna wersja tej wady zgryzu, której łatwo się pozbyć w młodym wieku. 

Przy częściowym wariancie tej wady należy zahamować proces pionowego wzrostu przedniej części szczęki. Przy zębach mlecznych można zastosować płytki podniebienne, a przy uzębieniu mieszanym warto rozważyć płytkę z przednim wałem nagryzowym. 

Znaną metodą leczenia jest też wydłużenie zębów bocznych, dzięki czemu będzie możliwe otworzenie zgryzu. Ciężko jest odpowiedzieć na pytanie, ile trwa leczenie zgryzu głębokiego, ponieważ to zależy od indywidualnego przypadku, a także od posiadanych funduszy. Jednakże zgryz głęboki najlepiej leczony jest w parze z odpowiednią higieną jamy ustnej

U dzieci warto wyleczyć próchnicę, która powoduje wtórnie tę wadę zgryzu. Istotne jest tutaj dokładne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, na przykład za pomocą nici dentystycznych czy codziennego użytkowania szczoteczek sonicznych.

Czytaj również

Bibliografia

  • Smileline, 2019, Czym jest głęboki zgryz?, smileline.pl, https://smileline.pl/czym-jest-gleboki-zgryz/, (dostęp dnia: 30.08.2021).
  • Karłowska, I. (2016). Zarys współczesnej ortodoncji. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa.
  • Biedziak, B. (2004). Występowanie wad zgryzu u pacjentów z oligodoncją. Dental and Medical Problems, 3/2004.
  • Stomatologianews.pl, 2019, Aparaty ortodontyczne dla dorosłych – jak wybrać właściwy? https://stomatologianews.pl/aparaty-ortodontyczne-dla-doroslych-wybrac-wlasciwy/, (dostęp dnia: 30.08.2021).
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Wady zgryzu
Aparaty ortodontyczne (stałe i ruchome) - jak działają, jaka jest ich cena?
Okluzja - co to jest znaczy? W kosmetyce, medycynie i stomatologii
Mezczyzna szczerzy zeby po wyleczeniu zaburzen okluzji
Czym jest zgryz głęboki i czy wpływa na wygląd?
Kobieta trzyma się za szczękę
Podobne artykuły
Cena aparatu na zęby
Ile tak naprawdę kosztuje leczenie ortodontyczne - aparat ruchomy lub stały i wizyty u ortodonty
Jak wygląda prawidłowy zgryz
Jak powinien wyglądać prawidłowy zgryz?
Osoba z nieprawidłowym zgryzem
Wady zgryzu u dzieci i dorosłych - rodzaje, klasyfikacja
Wada zgryzu otwarta
Jakie są przyczyny zgryzu otwartego? Sprawdź, jak go leczyć
Kobieta pokazuje aparat podtrzymujący
Aparat retencyjny – jak długo powinno się go nosić?

Reklama


Które nietolerancje pokarmowe są dziedziczne?
Sprawdź!