Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Skąd się bierze ból łokcia? Sprawdź, jak sobie z nim radzić

Ból łokcia przy prostowaniu i podnoszeniu to często wysypujące dolegliwości. Mogą mieć wiele przyczyn: od zwyrodnień i stanów pourazowych do schorzeń, takich jak łokieć golfisty czy łokieć tenisisty. W każdym przypadku niezbędna jest odpowiednia diagnostyka i leczenie, aby pozbyć się bólu ręki w łokciu.
Kobietę boli łokieć
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Ból łokcia to dolegliwość, która dotyka wiele osób, utrudniając ich codzienne życie i pracę.
 • Przyczyn bolącego łokcia może być wiele. U źródła dolegliwości najczęściej leżą urazy, ale też rozmaite zaburzenia i nieprawidłowości.
 • Jako wsparcie leczenia bólu łokcia można stosować również domowe sposoby. Są to m. in. ćwiczenia fizyczne lub aplikowanie maści. Warto jednak skonsultować te działania wcześniej z lekarzem, aby nie pogorszyć swojego stanu.
SPRAWDŹ TEŻ: Jak poradzić sobie z wodą w łokciu?
Spis treści

Bolący łokieć to bardzo uciążliwa dolegliwość, która utrudnia wykonywanie wielu czynności w życiu codziennym i zawodowym, a także często uniemożliwia aktywność sportową. Przyczyn i rodzajów bólu łokcia jest wiele. Żadnej z nich nie należy lekceważyć i najlepiej udać się do specjalisty w celu dokładnej diagnostyki. 

Reklama

Przyczyny bólu łokcia

Ból łokcia może mieć różne podłoże. Najczęściej wynika z:

 • urazów – przede wszystkim złamań i zwichnięć,
 • nieprawidłowości stawowych– zwyrodnień stawów, stanów zapalnych kaletek 
  i fałdów maziowych, 
 • zaburzeń okołostawowych– uszkodzenia nerwów, przyczepów, więzadeł i stanów zapalnych tkanek otaczających staw łokciowy,
 • nieprawidłowości w obrębie kręgosłupa w odcinku szyjnym oraz barku. 

Dokładne określenie źródła bólu jest możliwe tylko po wykonaniu odpowiedniej diagnostyki. 

Reklama

Ból łokcia po zewnętrznej stronie

Ból w łokciu przy prostowaniu najczęściej wywołany jest przez tzw. łokieć tenisisty. To schorzenie, które wywołane jest przez zmiany degeneracyjne w obrębie ścięgien łokciowych prowadzących do stanów zapalnych nadkłykcia łokciowego. Objawia się przez ból łokcia przy prostowaniu palców i dłoni. Charakterystyczny dla tego schorzenia jest ból łokcia przy podnoszeniu przedmiotów czy otwieraniu drzwi.

Ból łokcia po zewnętrznej stronie występuje nie tylko u tenisistów jak sama nazwa wskazuje, ale również u informatyków, mechaników, a także wszystkich osób, które wielokrotnie powtarzają ten sam ruch. Prowadzi to do powstawania mikrourazów i  przeciążeń. Skutkują one stanem zapalnym i dolegliwościami bólowymi. 

Jeśli występują powyższe symptomy należy udać się do ortopedy, który wskaże odpowiedni sposób leczenia. Najczęściej stosuje się terapię lekami przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi. Dodatkowo specjalista może zalecić fizykoterapię i rehabilitację. Jeśli jednak zlecone zabiegi i farmaceutyki okażą się nieskuteczne może być konieczna interwencja chirurgiczna. 

Ból łokcia przy zginaniu 

Ból łokcia przy zginaniu może zwiastować schorzenie znane jako łokieć golfisty. Pojawia się wtedy ból łokcia od wewnętrznej strony  ręki i promieniuje aż do dłoni. Powoduje go stan zapalny nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej, którego przyczyną są częste przeciążenia.

Ból ręki od łokcia do nadgarstka często występuje u: 

 • golfistów, 
 • kucharzy, 
 • drwali, 
 • łuczników, 
 • mechaników samochodowych.

Leczenie łokcia golfisty jest podobne do terapii stosowanych w leczeniu łokcia tenisisty. Specjalista może przepisać odpowiednie leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Ważne jest oszczędzanie ręki, aby umożliwić jej regenerację. Ponadto często niezbędna jest także rehabilitacja i fizykoterapia. W zaawansowanych przypadkach, gdy inne metody nie są skuteczne może być niezbędny zabieg chirurgiczny. 

Reklama

Ból stawu łokciowego

Ból stawów łokciowych może być wywołany poprzez  zmiany zwyrodnieniowe lub zapalenie kaletki łokciowej. Obydwa schorzenia powodują przewlekły ból łokcia. 

Zmiany zwyrodnieniowe obejmują staw oraz tkanki go otaczające. Przyczyny nie są do końca poznane, jednak czynnikami zwiększającymi ryzyko są:

 • podeszły wiek,
 • urazy zarówno jednorazowe, jak i wielokrotne,
 • choroby metaboliczne np. dna moczanowa,
 • choroby neurologiczne,
 • choroby reumatyczne. 

Leczenie zwyrodnienia stawów opiera się na terapii farmakologicznej, rehabilitacji i fizykoterapii. 

Zapalenie kaletki łokciowej objawia się poprzez ból stawu łokciowego przy prostowaniu i zginaniu. Może być spowodowane przez urazy, liczne przeciążenia, a także infekcje bakteryjne. Objawia się poprzez obrzęk, zaczerwienienie skóry, bolesność przy dotyku oraz gorączkę. 

Leczenie wymaga przyjmowania leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. W niektórych przypadkach może być niezbędna antybiotykoterapia oraz punkcja kaletki maziowej w celu usunięcia nadmiaru płynu. W ostateczności lekarz może zadecydować o interwencji chirurgicznej, której celem będzie usunięcie kaletki. 

Reklama

Ból łokcia – pozostałe schorzenia 

Ból w łokciu może być symptomem także następujących schorzeń:

Ze względu na liczne schorzenia, których symptomem może być ból łokcia nie można lekceważyć tej dolegliwości. Najlepiej udać się do lekarza, aby dokonać odpowiedniej diagnostyki. 

Reklama

Diagnostyka bólu łokcia

Ból w łokciu wymaga odpowiedniej diagnostyki. Lekarz zawsze rozpoczyna ją od wywiadu, czyli badania podmiotowego. 

Następnymi krokami są:

W zależności od potrzeb wykonywane są odpowiednie badania. Nie wszystkie z wyżej wymienionych metod są stosowane w każdym przypadku. 

Reklama

Leczenie bólu łokcia

Leczenie jest zależne od przyczyny wywołującej ból w łokciu. Po dokładnej diagnostyce może być zastosowane:

 • leczenie farmakologiczne – specjalista może zlecić leki przeciwzapalne 
  i przeciwbólowe. Czasami stosuje się również blokadę, czyli zastrzyk sterydowy zmniejszający stan zapalny i dolegliwości bólowe,
 • leczenie chirurgiczne – wykorzystywane przy poważnych urazach i stanach chorobowych,
 • usztywnienie łokcia - poprzez opatrunek gipsowy, ortezę lub bandaż elastyczny,
 • leczenie rehabilitacyjne – stosuje się masaże, kinezyterapię, fizykoterapię oraz kinesiologytaping.

Skuteczne leczenie często jest połączeniem kilku sposobów leczenia. Czas trwania terapii jest indywidualny. 

Domowe sposoby na ból łokcia

Gdy dotyka nam ta dolegliwość, możemy zastosować również leczenie domowe. Jedno z rozwiązań to kupić maść na ból łokcia. Tego rodzaju preparaty dostępne są w aptekach bez recepty, zaś wybór jest duży. Przy wyborze, powinniśmy kierować się składem. Dobra maść na ból łokcia powinna zawierać dużo składników aktywnych. W innym przypadku, nie będzie ona skutecznie uśmierzać bólu.

Jeśli nie chcemy stosować maści, możemy wybrać plaster. Wybierając odpowiedni, również dobrze, byśmy zwrócili uwagę na skład substancji, którą zawiera.

A co jeśli maść na ból łokcia i plaster to nie rozwiązania dla nas? Wówczas stosować można bardziej tradycyjne metody takie jak schładzanie łokcia zimną wodą czy obkładanie go zimnymi kompresami. Można też zastosować okład z liści kapusty lub masaż kostką lodu.

Opracowano również ćwiczenia na ból łokcia, wykonywane przy pomocy hantli. Siadamy przy stole, opieramy na nim kończynę i odwracamy ją do wewnątrz lub na zewnątrz. Trzymany w dłoni hantel podnosimy kilka razy poruszając jedynie nadgarstkiem. Wykonujemy trzy serie po 10 powtórzeń.

Należy jednak pamiętać, że gdy czujemy ból łokcia, leczenie domowe może jedynie wspierać terapię wskazaną przez specjalistę. Dlatego wizyta u lekarza jest konieczna.

Czytaj również

Bibliografia

 • Zejda, J. E., Bugajska, J., Kowalska, M., Krzych, L., Mieszkowska, M., & Brozek, G. (2009). Dolegliwości ze strony kończyn górnych, szyi i pleców u osób wykonujących pracę biurową z użyciem komputera. Medycyna Pracy, 60(5), 359-367.
 • Bartoszewicz, M., Tomczak, H., & Tomczak, W. (2017). Mobilizacje tkanek miękkich w leczeniu „łokcia tenisisty”. https://depot.ceon.pl/bitstream/handle/123456789/14508/Mobilizacje%20tkanek%20mi%c4%99kkich%20w%20leczeniu%20%c5%82okcia%20teninisty.pdf?sequence=1&isAllowed=y (dostęp: 28.07.2021)
 • Krawczyk-Szulc, P., Wągrowska-Koski, E., Puzder, A., Markowski, P., & Walusiak-Skorupa, J. (2015). Przewlekłe zapalenie nadkłykci kości ramiennej wywołane sposobem wykonywania pracy–wytyczne diagnostyczno-orzecznicze. Medycyna Pracy, 66(3), 443-450.
 • Siminska, J., Pietkun, K., Ogurkowski, K., Stocka, J., Dejewska, J., Nowacka, K., & Hagner, W. (2015). Schorzenia w obrębie stawu łokciowego. Łokieć teniststy-schorzenie i współczesne metody leczenia. Journal of Education, Health and Sport, 5(4), 205-218.
 • Łukowicz, M., Weber-Rajek, M., Ciechanowska-Mendyk, K., Buszko, K., & Rekowska, M. (2010). Porównanie skuteczności fonoforezy i krioterapii w leczeniu zapalenia okołostawowego łokcia. Acta Bio-Optica et Informatica Medica. Inżynieria Biomedyczna, 16(2), 114-117.
Dominika Urbaniak
Artykuł napisany przez
Dominika Urbaniak
Content to jej świat. Swoje umiejętności szlifowała jako copywriterka w branży medycznej, a następnie jako redaktor w portalu o tematyce zdrowotnej. W Pharma Partner zajmuje się przygotowaniem analiz treści serwisu, a na ich podstawie dopasowanych artykułów dla klientów komercyjnych. Jej misją jest zwiększanie świadomości produktu poprzez edukację opartą na rzetelnej wiedzy i źródłach naukowych.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Objawy ze strony układu kostno-stawowego
Przyczyny bólu żeber - co oznacza i jak się pozbyć bólu żebra?
Mężczyznę bolą żebra
Ból palców u nóg - co oznacza? Przyczyny i leczenie
Zadbane palce u nóg
Korzonki – w jaki sposób je leczyć?
Mężczyzna cierpiący z powodu bólu korzonków
Podobne artykuły
Ból w stopie
Ból śródstopia - od góry, od spodu, z boku i przy chodzeniu. Co oznacza?
Co na ból pod pachami?
Ból pod pachami - o czym świadczy, skąd się bierze i jak go załagodzić
Boląca lewa ręka
Ból lewej ręki - co oznacza boląca lewa ręka? Sprawdź przyczyny
Mężczyzna boli nadgarstek
Wędrujące bóle kości, stawów, mięśni – grypa, RZS, rak? Przyczyny i objawy
Kobietę bolą dłonie
Ból dłoni - po zewnętrznej stronie i w środku. Przyczyny

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie są Twoje sposoby na szybkie zaśnięcie?
Trisen-sonda