Ból łokcia - przy prostowaniu i podnoszeniu. Przyczyny

Ból łokcia przy prostowaniu i podnoszeniu to często wysypujące dolegliwości. Mogą mieć wiele przyczyn: od zwyrodnień i stanów pourazowych do schorzeń, takich jak łokieć golfisty czy łokieć tenisisty. W każdym przypadku niezbędna jest odpowiednia diagnostyka i leczenie, aby pozbyć się bólu ręki w łokciu.
Kobietę boli łokieć
Źródło: 123RF
Spis treści

Bolący łokieć to bardzo uciążliwa dolegliwość, która utrudnia wykonywanie wielu czynności w życiu codziennym i zawodowym, a także często uniemożliwia aktywność sportową. Przyczyn i rodzajów bólu łokcia jest wiele. Żadnej z nich nie należy lekceważyć i najlepiej udać się do specjalisty w celu dokładnej diagnostyki. 

Przyczyny bólu łokcia

Ból łokcia może mieć różne podłoże. Najczęściej wynika z:

 • urazów – przede wszystkim złamań i zwichnięć,
 • nieprawidłowości stawowych– zwyrodnień stawów, stanów zapalnych kaletek 
  i fałdów maziowych, 
 • zaburzeń okołostawowych– uszkodzenia nerwów, przyczepów, więzadeł i stanów zapalnych tkanek otaczających staw łokciowy,
 • nieprawidłowości w obrębie kręgosłupa w odcinku szyjnym oraz barku. 

Dokładne określenie źródła bólu jest możliwe tylko po wykonaniu odpowiedniej diagnostyki. 

Ból łokcia przy prostowaniu 

Ból łokcia przy prostowaniu najczęściej wywołany jest przez tzw. łokieć tenisisty. To schorzenie, które wywołane jest przez zmiany degeneracyjne w obrębie ścięgien łokciowych prowadzących do stanów zapalnych nadkłykcia łokciowego. 

Ból łokcia przy podnoszeniu przedmiotów czy otwieraniu drzwi jest charakterystyczny dla tego schorzenia. Występuje ono nie tylko u tenisistów jak sama nazwa wskazuje, ale również 
u informatyków, mechaników, a także wszystkich osób, które wielokrotnie powtarzają ten sam ruch. Prowadzi to do powstawania mikrourazów i  przeciążeń. Skutkują one stanem zapalnym i dolegliwościami bólowymi. 

Jeśli występują powyższe symptomy należy udać się do ortopedy, który wskaże odpowiedni sposób leczenia. Najczęściej stosuje się terapię lekami przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi. Dodatkowo specjalista może zalecić fizykoterapię i rehabilitację. Jeśli jednak zlecone zabiegi 
i farmaceutyki okażą się nieskuteczne może być konieczna interwencja chirurgiczna. 

Ból łokcia przy zginaniu 

Ból łokcia przy zginaniu może zwiastować schorzenie znane jako łokieć golfisty. Pojawia się wtedy ból łokcia od wewnętrznej strony  ręki i promieniuje aż do dłoni. Powoduje go stan zapalny nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej, którego przyczyną są częste przeciążenia.

Ból ręki od łokcia do nadgarstka często występuje u: 

 • golfistów, 
 • kucharzy, 
 • drwali, 
 • łuczników, 
 • mechaników samochodowych.

Leczenie łokcia golfisty jest podobne do terapii stosowanych w leczeniu łokcia tenisisty. Specjalista może przepisać odpowiednie leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Ważne jest oszczędzanie ręki, aby umożliwić jej regenerację. Ponadto często niezbędna jest także rehabilitacja i fizykoterapia. W zaawansowanych przypadkach, gdy inne metody nie są skuteczne może być niezbędny zabieg chirurgiczny. 

Ból stawu łokciowego

Ból stawów łokciowych może być wywołany poprzez  zmiany zwyrodnieniowe lub zapalenie kaletki łokciowej. Obydwa schorzenia powodują przewlekły ból łokcia. 

Zmiany zwyrodnienioweobejmują staw oraz tkanki go otaczające. Przyczyny nie są do końca poznane, jednak czynnikami zwiększającymi ryzyko są:

 • podeszły wiek,
 • urazy zarówno jednorazowe, jak i wielokrotne,
 • choroby metaboliczne np. dna moczanowa,
 • choroby neurologiczne,
 • choroby reumatyczne. 

Leczenie zwyrodnienia stawów opiera się na terapii farmakologicznej, rehabilitacji 
i fizykoterapii. 

Zapalenie kaletki łokciowej objawia się poprzez ból stawu łokciowego przy prostowaniu 
i zginaniu. Może być spowodowane przez urazy, liczne przeciążenia, a także infekcje bakteryjne. Objawia się poprzez obrzęk, zaczerwienienie skóry, bolesność przy dotyku oraz gorączkę. 

Leczenie wymaga przyjmowania leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. W niektórych przypadkach może być niezbędna antybiotykoterapia oraz punkcja kaletki maziowej w celu usunięcia nadmiaru płynu. W ostateczności lekarz może zadecydować o interwencji chirurgicznej, której celem będzie usunięcie kaletki. 

Ból łokcia – pozostałe schorzenia 

Ból w łokciu może być symptomem także następujących schorzeń:

Ze względu na liczne schorzenia, których symptomem może być ból łokcia nie można lekceważyć tej dolegliwości. Najlepiej udać się do lekarza, aby dokonać odpowiedniej diagnostyki. 

Diagnostyka bólu łokcia

Ból ręki w łokciu wymaga odpowiedniej diagnostyki. Lekarz zawsze rozpoczyna ją od wywiadu, czyli badania podmiotowego. 

Następnymi krokami są:

W zależności od potrzeb wykonywane są odpowiednie badania. Nie wszystkie z wyżej wymienionych metod są stosowane w każdym przypadku. 

Leczenie bólu łokcia

Leczenie jest zależne od przyczyny wywołującej ból łokcia. Po dokładnej diagnostyce może być zastosowane:

 • leczenie farmakologiczne– specjalista może zlecić leki przeciwzapalne 
  i przeciwbólowe. Czasami stosuje się również blokadę, czyli zastrzyk sterydowy zmniejszający stan zapalny i dolegliwości bólowe,
 • leczenie chirurgiczne– wykorzystywane przy poważnych urazach i stanach chorobowych,
 • usztywnienie łokciapoprzez opatrunek gipsowy, ortezę lub bandaż elastyczny,
 • leczenie rehabilitacyjne– stosuje się masaże, kinezyterapię, fizykoterapię oraz kinesiologytaping.

Skuteczne leczenie często jest połączeniem kilku sposobów leczenia. Czas trwania terapii jest indywidualny. 

Czytaj także:

 

Bibliografia

 • Zejda, J. E., Bugajska, J., Kowalska, M., Krzych, L., Mieszkowska, M., & Brozek, G. (2009). Dolegliwości ze strony kończyn górnych, szyi i pleców u osób wykonujących pracę biurową z użyciem komputera. Medycyna Pracy, 60(5), 359-367.
 • Bartoszewicz, M., Tomczak, H., & Tomczak, W. (2017). Mobilizacje tkanek miękkich w leczeniu „łokcia tenisisty”. https://depot.ceon.pl/bitstream/handle/123456789/14508/Mobilizacje%20tkanek%20mi%c4%99kkich%20w%20leczeniu%20%c5%82okcia%20teninisty.pdf?sequence=1&isAllowed=y (dostęp: 28.07.2021)
 • Krawczyk-Szulc, P., Wągrowska-Koski, E., Puzder, A., Markowski, P., & Walusiak-Skorupa, J. (2015). Przewlekłe zapalenie nadkłykci kości ramiennej wywołane sposobem wykonywania pracy–wytyczne diagnostyczno-orzecznicze. Medycyna Pracy, 66(3), 443-450.
 • Siminska, J., Pietkun, K., Ogurkowski, K., Stocka, J., Dejewska, J., Nowacka, K., & Hagner, W. (2015). Schorzenia w obrębie stawu łokciowego. Łokieć teniststy-schorzenie i współczesne metody leczenia. Journal of Education, Health and Sport, 5(4), 205-218.
 • Łukowicz, M., Weber-Rajek, M., Ciechanowska-Mendyk, K., Buszko, K., & Rekowska, M. (2010). Porównanie skuteczności fonoforezy i krioterapii w leczeniu zapalenia okołostawowego łokcia. Acta Bio-Optica et Informatica Medica. Inżynieria Biomedyczna, 16(2), 114-117.
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Ból lewej ręki - boląca lewa ręka. Przyczyny
Przeczytaj artykuł
Ból pięty - jakie są przyczyny bólu z tyłu i od spodu?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Ból lewej ręki - boląca lewa ręka. Przyczyny
Ból pięty - jakie są przyczyny bólu z tyłu i od spodu?
Ból pod kolanem - z przodu, z tyłu, przy zginaniu. Przyczyny
Ból pod pachami - objawy, przyczyny. Przy oddychaniu

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama