Najlepsze pozycje do karmienia piersią

Na siedząco, leżąco, klasycznie, a może spod pachy? Jeśli zdecydowałaś się na karmienie piersią powinnaś wybrać pozycję najlepszą dla waszej dwójki. Najważniejsze jest to, żeby zarówno mamie, jak i dziecku było wygodnie – mówi Elżbieta Jochman, położna oddziałowa ze Szpitala Specjalistycznego Brzeziny.
Najlepsze pozycje do karmienia piersią
Źródło: 123RF

Spis treści

Wiele kobiet już podczas ciąży decyduje się na karmienie piersią. Warto się do tego dobrze przygotować. Jak? Na przykład ćwicząc pozycje do karmienia piersią. Po porodzie pierwsze karmienia mogą trwać dość długo, ponieważ zarówno mama jak i dziecko się tego uczą, dlatego należy zadbać o wygodę obojga.

- W przypadku udanego karmienia piersią najważniejsza jest pozycja wyjściowa zarówno mamy jak i dziecka. Mama nie może przybierać niewygodnej pozycji, w której boli ją kręgosłup. Nie może też nachylać się nad dzieckiem, ponieważ nie wytrzyma zbyt długo. Pamiętajmy, żeby przystawiać dziecko do piersi, a nie na odwrót – mówi Elżbieta Jochman, położna. - Do karmienia, zwłaszcza na początku, kiedy trwa długo, mama powinna usiąść wygodnie, zadbać o podparcie pleców i łokci. Oprócz pozycji klasycznej, może wybrać pozycję krzyżową, futbolową, czyli spod pachy albo karmić piersią w pozycji leżącej. Po cesarskim cięciu zalecana jest pozycja, w której dziecko do piersi przystawia się od góry, kładąc je na brzuchu mamy.

Wygodne pozycje do karmienia piersią

Klasyczna – mama siada na kanapie lub fotelu i ma podparte plecy. Jedną nogę opieramy na pufie albo krzyżujemy nogi pod pupą. Dziecko przystawiamy do piersi układając je na przedramieniu. Rękę podpieramy poduszką, żeby uniknąć uczucia cierpnięcia. Dziecko powinno się znajdować na wysokości piersi, zwrócone twarzą do piersi. Brzuch dziecka dotyka brzucha mamy. W przypadku karmienia prawą piersią podtrzymujemy dziecko na prawnym przedramieniu, a lewą ręką na lewym.

Krzyżowa – ta pozycja jest bardzo zbliżona do klasycznej. Mama układa dziecko na ręce przeciwnej do piersi, którą chce obecnie karmić. Jeżeli chcemy, żeby dziecko ssało prawą pierś, układamy je na lewym przedramieniu. Warto wypróbować pozycję klasyczna, jak i krzyżową, ponieważ wygoda zależy od indywidualnych preferencji.

Futbolowa, czyli spod pachy – ułożenie zaczynamy od zajęcia wygodnego miejsca na kanapie lub fotelu. Podobnie jak w pozycji klasycznej dbamy o podparcie pleców. Układamy dziecko na przedramieniu prawym, jeśli chcemy karmić dziecko prawą piersią lub na lewym, jeśli maluch ma ssać prawą pierś. Główkę dziecka podtrzymujemy w dłoni, a brzuch dociskamy do przedramienia. To pozycja zalecana kobietom po cesarskim cięciu, ponieważ nie naraża brzucha na bolesny ucisk. Jedna ręka pozostaje wolna, dzięki czemu możemy podtrzymywać pierś, ułatwiając dziecku karmienie w początkowej fazie.

Leżąca – to idealna pozycja do karmień nocnych. Mama nie musi siadać, żeby przystawić dziecko do piersi. Wystarczy położyć się na bok i położyć dziecko z głową na wysokości piersi. Warto na początku podłożyć dziecku poduszkę pod głowę. Następnie ręką przystawiamy dziecko do piersi. Jeśli chcemy przystawić dziecko do drugiej piersi, zmieniamy ułożenie i kładziemy się na drugim boku.

Na wznak – to kolejna pozycja zalecana kobietom po cesarskim cięciu. Nie wymaga bowiem napinania mięśni brzucha, czy długiego przebywania w pozycji siedzącej. Wystarczy położyć się na wznak na podwyższeniu. Najlepiej podłożyć pod plecy kilka poduszek. Dziecko układamy na brzuchu, tak by główka znajdowała się na wysokości piersi. Podtrzymujemy dziecko splecionymi rękami. Pozycja na wznak może być pomocna przy karmieniu, gdy dziecko będzie miało kolkę.

Pozycja dziecka podczas karmienia

Podczas karmienia piersią ważna jest nie tylko wygodna pozycja mamy, ale także odpowiednie ułożenie dziecka. Inaczej karmienie będzie nieefektywne. Na co zwrócić uwagę?

- Twarz dziecka powinna być zwróconą w stronę piersi i brzucha mamy. Ucho, ramię i biodro dziecka muszą znajdować się w linii prostej. Brzuszek dziecka przylega do brzuszka mamy – mówi Elżbieta Jochman. - W trakcie karmienia dziecko powinno mieć szeroko rozwarte usta. Wewnątrz praktycznie w całości powinna znajdować się brodawka i otoczka sutkowa. Zwróćmy uwagę, żeby policzki były wypełnione, a zamiast odgłosów cmokania pojawiły się odgłosy połykania.

Dziecko przy piersi powinno być spokojne.

- Jeśli płacze, warto je najpierw uspokoić, a dopiero po tym rozpocząć karmienie. W przeciwnym razie uchwycenie piersi może być nieprawidłowe, a ssanie nieefektywne. Taka sytuacka skończy się zdenerwowaniem mamy i dziecka - mówi Elżbieta Jochman. – Po udanym karmieniu dziecko powinno być spokojne i zadowolone.

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

18011
Pytanie: W jakim wieku zdecydowałaś się na ciążę?

  >20

  20-30

  26-30

  31-35

  36-40

  40<

Advertisement

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!