ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Benevox Control

Spis treści

Reklama

Benevox Control - skład

1 pastylka twarda zawiera 3 mg chlorowodorku benzydaminy (co odpowiada 2,68 mg benzydaminy). Preparat zawiera izomalt (E 953), aspartam (E 951). Ponadto pastylki o smaku pomarańczowo-miodowym zawierają: aromat miodowy i pomarańczowy, czerwień koszenilową (E 124).

Reklama

Benevox Control - działanie

Benzydamina skutecznie łagodzi dolegliwości związane z lokalnym podrażnieniem jamy ustnej i gardła. Ponadto wywiera umiarkowane miejscowe działanie znieczulające. Po miejscowej aplikacji benzydaminy gromadzi się ona w zapalnie zmienionych tkankach, gdzie osiąga efektywne stężenia, dzięki zdolności przenikania przez warstwę nabłonkową. Wydalanie zachodzi głównie z moczem, w większości w postaci nieaktywnych metabolitów lub produktów sprzężonych.

Reklama

Benevox Control - wskazania

Objawowe, miejscowe leczenie ostrego bólu gardła u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 6 lat.

Reklama

Benevox Control - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Reklama

Benevox Control - ostrzeżenia

Benzydaminy nie należy stosować u pacjentów z nadwrażliwością na salicylany (np. kwas acetylosalicylowy oraz kwas salicylowy) lub inne NLPZ. Należy zachować ostrożność u pacjentów z dodatnim wywiadem w kierunku astmy oskrzelowej (ryzyko wystąpienia skurczu oskrzeli). U niewielkiej grupy pacjentów poważny proces chorobowy może spowodować powstanie owrzodzeń na policzkach/w gardle. Jeśli objawy ulegną nasileniu, nie zmniejszają się lub utrzymują przez ponad 3 dni, jeśli wystąpi gorączka lub inne objawy, stan kliniczny pacjenta musi ocenić lekarz. Długotrwałe stosowanie może spowodować reakcje alergiczne - w przypadku ich wystąpienia stosowanie leku należy przerwać i skonsultować się z lekarzem odnośnie odpowiedniej terapii. Preparatu nie należy podawać dzieciom w wieku poniżej 6 lat. Lek zawiera aspartam - źródło fenyloalaniny, może być szkodliwy dla pacjentów z fenyloketonurią. Jest to rzadka choroba genetyczna, w której fenyloalanina gromadzi się w organizmie, z powodu jej nieprawidłowego wydalania. Ze względu na zawartość izomaltu, pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy nie powinni przyjmować preparatu. Pastylki o smaku pomarańczowo-miodowym zawierają barwnik - czerwień koszenilową, który może powodować reakcje alergiczne.

Reklama

Benevox Control - ciąża

Preparatu nie należy stosować w okresie ciąży i laktacji (brak jest odpowiednich danych, dotyczących stosowania benzydaminy u kobiet w ciąży i karmiących piersią). Nie badano przenikania leku do mleka kobiecego.

Reklama

Benevox Control - efekty uboczne

Niezbyt często: odczyny fototoksyczne. Rzadko: pieczenie i suchość w jamie ustnej. Bardzo rzadko: skurcz krtani lub oskrzeli, obrzęk naczynioruchowy. Częstość nieznana: reakcje nadwrażliwości, reakcje anafilaktyczne, niedoczulica jamy ustnej.

Benevox Control - dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 6 lat: 1 pastylka 3 razy dziennie. Leku nie należy stosować dłużej niż 7 dni. W przypadku, gdy objawy utrzymują się ponad 3 dni lub towarzyszy im wysoka gorączka, należy ocenić stan kliniczny chorego. Dzieci 6 - 11 lat: lek należy podawać pod nadzorem osoby dorosłej. Ze względu na postać farmaceutyczną, preparatu nie należy podawać dzieciom w wieku poniżej 6 lat. Sposób podania. Pastylka powinna się powoli rozpuścić w ustach, nie należy jej połykać ani rozgryzać.

Benevox Control - uwagi


Podobne leki
Strepsils Intensive
Strepsils Intensive Direct

Reklama

1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!