Clemastinum WZF

Reklama

Działanie

Lek przeciwhistaminowy, konkurencyjny antagonista receptorów H1. Hamuje wywołane przez histaminę rozszerzenie i zwiększenie przepuszczalności naczyń włosowatych prowadzące do obrzęków oraz skurcz mięśni gładkich naczyń krwionośnych. Hamuje działanie histaminy na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i układu oddechowego. Działa przeciwświądowo, łagodzi obrzęk i pokrzywkę oraz objawy alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. Wykazuje także działanie cholinolityczne i hamujące czynność OUN. Klemastyna szybko i niemal całkowicie wchłania się z przewodu pokarmowego. Początek działania leku występuje po ok. 2 h, maksymalne działanie po 5-7 h, działanie utrzymuje się przez 12-24 h. Jest metabolizowana w wątrobie i wydalana z moczem, głównie w postaci metabolitów.

Wskazania

Alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa. Kontaktowe zapalenie skóry. Świąd skóry. Pokrzywka. Wyprysk atopowy. Obrzęk naczynioruchowy (obrzęk Quinckego).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na klemastynę, inne leki o podobnej budowie chemicznej (np. chlorfeniramina, difenhydramina) lub na jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Nie stosować w trakcie leczenia inhibitorami MAO. Nie stosować u dzieci w 1 rż.

Środki ostrożności

Szczególnie ostrożnie stosować u pacjentów z jaskrą z wąskim kątem lub podwyższonym ciśnieniem śródgałkowym, ze zwężeniem odźwiernika, wrzodem trawiennym utrudniającym pasaż jelitowy, objawowym rozrostem gruczołu krokowego oraz epizodami zatrzymania moczu z innych przyczyn (np. niedrożność szyi pęcherza moczowego), astmą oskrzelową, nadczynnością gruczołu tarczowego, chorobami układu krążenia, nadciśnieniem tętniczym, porfirią (klemastyna może nasilać objawy porfirii), a także u pacjentów w podeszłym wieku (zaleca się zmniejszenie dawki). Syrop zawiera 50 mg etanolu 96% w 1 ml. Należy to wziąć pod uwagę podczas stosowania u kobiet ciężarnych lub karmiących piersią, dzieci i u osób z grup wysokiego ryzyka, takich jak pacjenci z chorobą wątroby lub z padaczką. Syrop ze względu na zawartość etanolu jest szkodliwy dla osób z chorobą alkoholową. Ze względu na zawartość sorbitolu, syropu nie należy stosować u pacjentów z nietolerancją fruktozy. Ponadto syrop zawiera parahydroksybenzoesany, które mogą powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego) oraz glikol propylenowy, który może powodować objawy jak po spożyciu alkoholu. Tabletki zawierają laktozę - nie powinny być stosowane u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Ciąża i laktacja

W ciąży stosować jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Nie stosować w okresie karmienia piersią. Klemastyna przenika do mleka matki.

Działania niepożądane

Najczęściej obserwowano uspokojenie, senność, zaburzenia koordynacji, zawroty głowy, zgagę, nudności, wymioty, ból brzucha, biegunkę, zaparcie, zwiększenie gęstości wydzieliny w drogach oddechowych. Ponadto występowało zmęczenie, splątanie, niepokój, nadmierne pobudzenie (zwłaszcza u dzieci), osłabienie, ból i zawroty głowy pochodzenia błędnikowego, drżenia, bezsenność, niewyraźne widzenie, podwójne widzenie, szumy uszne, drgawki, brak łaknienia, suchość błony śluzowej jamy ustnej, uczucie ucisku w klatce piersiowej, świszczący oddech, suchość błony śluzowej nosa i gardła, uczucie zatkanego nosa, obniżenie ciśnienia tętniczego, kołatanie serca, tachykardia, skurcze dodatkowe, trombocytopenia, agranulocytoza, niedokrwistość hemolityczna, trudności w oddawaniu moczu, zatrzymanie moczu, pokrzywka, wysypka, nadmierna potliwość, dreszcze, nadwrażliwość na światło. U pacjentów >60 lat jest większe prawdopodobieństwo wystąpienia obniżenia ciśnienia tętniczego, senności, zmęczenia i zawrotów głowy.

Interakcje

Inhibitory MAO nasilają i przedłużają działanie cholinolityczne klemastyny; terapia skojarzona jest przeciwwskazana. Klemastyna w skojarzeniu z lekami działającymi hamująco na OUN, np. barbituranami, trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi lub lekami przeciwparkinsonowskimi może powodować nasilenie hamującego działania tych leków na OUN (unikać łącznego stosowania). Klemastyna nasila działanie alkoholu na OUN - nie należy pić alkoholu podczas stosowania klemastyny.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci >12 lat: 1 mg (1 tabl. lub 10 ml syropu) 2 razy na dobę; w razie konieczności dawkę można zwiększyć do 3-4 mg na dobę. Dzieci <12 lat (zaleca się stosowanie syropu): 6-12 lat: 5-10 ml syropu 2 razy na dobę; 3-6 lat: 5 ml syropu 2 razy na dobę; 1-3 lat: 2,5-5 ml syropu 2 razy na dobę. Sposób podania. Podawać 2 razy na dobę, rano i wieczorem.

Reklama

Uwagi

Lek należy odstawić na kilka dni przed wykonaniem testów skórnych. Ze względu na możliwość wystąpienia działań niepożądanych (takich jak np. senność, zmęczenie, zawroty głowy) podczas stosowania preparatu nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn.

Pharmindex