Znajdź lek

Clemastinum WZF

Spis treści

Działanie

Lek przeciwhistaminowy, konkurencyjny antagonista receptorów H1. Hamuje wywołane przez histaminę rozszerzenie i zwiększenie przepuszczalności naczyń włosowatych prowadzące do obrzęków oraz skurcz mięśni gładkich naczyń krwionośnych. Hamuje działanie histaminy na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i układu oddechowego. Działa przeciwświądowo, łagodzi obrzęk i pokrzywkę oraz objawy alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. Wykazuje także działanie cholinolityczne i hamujące czynność OUN. Klemastyna szybko i niemal całkowicie wchłania się z przewodu pokarmowego. Początek działania leku występuje po ok. 2 h, maksymalne działanie po 5-7 h, działanie utrzymuje się przez 12-24 h. Jest metabolizowana w wątrobie i wydalana z moczem, głównie w postaci metabolitów.

Wskazania

Alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa. Kontaktowe zapalenie skóry. Świąd skóry. Pokrzywka. Wyprysk atopowy. Obrzęk naczynioruchowy (obrzęk Quinckego).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na klemastynę, inne leki o podobnej budowie chemicznej (np. chlorfeniramina, difenhydramina) lub na jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Nie stosować w trakcie leczenia inhibitorami MAO. Nie stosować u dzieci w 1 rż.