Envil kaszel

Reklama

Działanie

Lek wykrztuśny i mukolityczny, metabolit bromoheksyny. Pobudza komórki płucne typu II do wytwarzania surfaktantu, który zmniejsza napięcie powierzchniowe pęcherzyków płucnych i ułatwia wymianę gazową. Ambroksol zmniejsza gęstość i lepkość śluzu oraz jego przyczepność do ścian oskrzelików i oskrzeli. Na początku leczenia obserwuje się przemijające zwiększenie objętości wydzieliny oskrzelowej. Ambroksol szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając Cmax w ciągu 2,5 h (podanie na czczo). Biodostępność wynosi 60% (około 1/3 dawki ulega rozkładowi w wyniku pierwszego przejścia przez wątrobę). Ambroksol jest metabolizowany w wątrobie do aktywnych metabolitów. T0,5 wynosi 9 h. Wydalany jest głównie z moczem, w postaci metabolitów. Mniej niż 10% wydala się w postaci niezmienionej.

Wskazania

Wspomagająco w ostrych i przewlekłych chorobach dróg oddechowych, przebiegających z utrudnieniem odkrztuszania lepkiej wydzieliny oskrzelowej tj.: rozedma płuc, astma oskrzelowa, rozstrzenie oskrzeli, mukowiscydoza, zapalenie oskrzeli, zapalenie krtani. Ponadto tabl. wspomagająco w zapaleniu płuc.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu.

Środki ostrożności

Ostrożnie stosować u pacjentów: z chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy; z niewydolnością nerek i (lub) wątroby; z osłabionym odruchem kaszlowym lub zaburzeniami oczyszczania rzęskowego oskrzeli (ryzyko zalegania wydzieliny); z astmą oskrzelową (lek początkowo może nasilać kaszel i powodować nadmierne odkrztuszanie). Na początku leczenia może pojawiać się nadmierna ilość płynnej wydzieliny oskrzelowej; należy wtedy sprowokować kaszel w celu odkrztuszenia rozrzedzonej wydzieliny lub odsysać wydzielinę. Ze względu na zawartość sorbitolu, syropu nie należy stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy. Ze względu na zawartość laktozy, tabletek nie należy stosować u pacjentów z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Ciąża i laktacja

W ciąży stosować jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Ambroksol przenika do mleka - w okresie karmienia piersią lek stosować ostrożnie.

Działania niepożądane

Mogą wystąpić: zgaga, niestrawność, nudności, wymioty, biegunka, zaparcie, reakcje alergiczne (zmiany skórne, pokrzywka, obrzęk naczyniowy, wstrząs anafilaktyczny, gorączka, duszność, dreszcze, obrzęk twarzy, ból głowy), suchość błony śluzowej jamy ustnej. Rzadko: dyzuria. Bardzo rzadko: zespół Stevensa-Johnsona, martwica toksyczno-rozpływna naskórka.

Interakcje

Nie stosować jednocześnie z antybiotykami (amoksycyklina, erytromycyna, ampicylina, doksycyklina i cefuroksym), ponieważ ambroksol zwiększa ich przenikanie do płuc i nasila ich działanie; lekami przeciwkaszlowymi, ponieważ mogą one hamować odruch kaszlowy i powodować zaleganie wydzieliny w drogach oddechowych; teofiliną, ponieważ nasila ona działanie ambroksolu.

Dawkowanie

Doustnie. Syrop 15 mg/5 ml (junior). Dzieci do 2 lat: 2,5 ml 2 razy na dobę; od 3 do 5 lat: 2,5 ml 3 razy na dobę; od 6 do 12 lat: 5 ml 2-3 razy na dobę. Syrop 30 mg/5 ml. Dorośli i dzieci >12 lat: 5 ml 3 razy na dobę przez pierwsze 2 -3 dni leczenia, a następnie 5 ml syropu 2 razy na dobę. Tabletki. Dorośli: 1 tabl. 3 razy na dobę przez pierwsze 3-3 dni, następnie 1 tabl. 2 razy na dobę. Sposób podania. Preparat podaje się po posiłku porannym i popołudniowym. Nie stosować przed snem. Podane dawki stosuje się w leczeniu stanów ostrych i w początkowym okresie leczenia stanów przewlekłych, w leczeniu długotrwałym (powyżej 14 dni) można je zmniejszyć do połowy.

Reklama

Uwagi

Syrop może być stosowany przez osoby chore na cukrzycę.

Pharmindex