Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Flegatussin

Spis treści

Reklama

Flegatussin - skład

100 g syropu zawiera 40 mg chlorowodorku bromoheksyny oraz 36 g wyciągu płynnego, wodnego (1:3) z liści babki lancetowatej i kwiatów dziewanny. Preparat zawiera sacharozę, benzoesan sodu, etanol (z aromatu cytrynowego).

Reklama

Flegatussin - działanie

Syrop o działaniu wykrztuśnym. Bromoheksyna upłynnia i zmniejsza lepkość wydzieliny oskrzelowej, poprzez depolimeryzację kwaśnych polisacharydów i stymulację komórek gruczołowych do produkcji obojętnych polisacharydów oraz obniżenie zawartości albumin w śluzie. Zwiększa także wytwarzanie surfaktantu w drzewie oskrzelowym. Przywraca prawidłową funkcję aparatu rzęskowego, co umożliwia szybkie i skuteczne oczyszczanie dróg oddechowych z wydzieliny. Prawie całkowicie wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając Cmax po ok. 1 h. W wyniku pierwszego przejścia ulega w 75-80% zmetabolizowaniu w wątrobie. Niektóre metabolity (ambroksol) działają silniej niż związek macierzysty. W 99% wiąże się z białkami osocza. Wydalana jest z moczem (85%) w postaci metabolitów (ok. 0,1% dawki w formie niezmetabolizowanej) oraz w niewielkiej ilości z kałem. T0,5 wynosi 12 h. Wyciąg z babki lancetowatej i dziewanny łagodzi podrażnienia błon śluzowych jamy ustnej i gardła.

Reklama

Flegatussin - wskazania

Kaszel z utrudnionym odkrztuszaniem w przebiegu stanów zapalnych dróg oddechowych.

Reklama

Flegatussin - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na chlorowodorek bromoheksyny, liść babki lancetowatej, kwiat dziewanny lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Reklama

Flegatussin - ostrzeżenia

Nie stosować u pacjentów z czynną chorobą wrzodową żołądka (lek może nasilać objawy choroby). Szczególnie ostrożnie stosować u pacjentów z astmą oskrzelową. W przypadku niewydolności wątroby lub nerek metabolity chlorowodorku bromoheksyny mogą ulegać kumulacji w tych narządach. W przypadku wystąpienia duszności, gorączki i ropnej plwociny w czasie stosowania należy skonsultować się z lekarzem lub innym wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia. Zgłaszano przypadki ciężkich reakcji skórnych, takich jak: rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa - Johnsona (SJS), toksyczna martwica naskórka (TEN) i ostra uogólniona krostkowica (AGEP) związanych ze stosowaniem chlorowodorku bromoheksyny. Ponadto podczas wczesnej fazy zespołu Stevensa - Johnsona lub TEN u pacjenta mogą początkowo pojawić się objawy grypopodobne, np. gorączka, bóle mięśni, nieżyt nosa, kaszel i ból gardła. Pacjent może być wprowadzony w błąd przez pojawienie się niespecyficznych objawów grypopodobnych i rozpocząć objawowe leczenie kaszlu i przeziębienia. Jeśli wystąpią przedmiotowe i podmiotowe objawy postępującej wysypki skórnej (czasem związane z pojawieniem się pęcherzy lub zmian na błonach śluzowych), należy natychmiast przerwać leczenie i udzielić pacjentowi porady lekarskiej. Lek zawiera 4 g sacharozy w 5 ml syropu (8 g sacharozy w 10 ml syropu, 12 g sacharozy w 15 ml syropu, 24 g sacharozy w 30 ml syropu) - pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy, nie powinni go przyjmować. Należy wziąć to pod uwagę u pacjentów z cukrzycą. Preparat zawiera 6,6 mg sodu benzoesanu w 5 ml syropu (13,2 mg sodu benzoesanu w 10 ml syropu, 19,8 mg sodu benzoesanu w 15 ml, 39,6 mg sodu benzoesanu w 30 ml syropu) oraz mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na 10 ml syropu, to znaczy uznaje się go za „wolny od sodu”. Ponadto lek zawiera 1,7 mg alkoholu (etanolu) w każdych 5 ml syropu (3,5 mg alkoholu (etanolu) 10 ml syropu, 5,2 mg alkoholu (etanolu) w 15 ml, 10,3 mg alkoholu (etanolu) w 30 ml syropu). Ilość alkoholu tego leku jest równoważne mniej niż 1 ml piwa lub 1 ml wina na 5 ml/10 ml/15 ml/30 ml syropu. Mała ilość alkoholu w preparacie nie będzie powodowała zauważalnych skutków.

Reklama

Flegatussin - ciąża

Ze względu na nierozpoznane ryzyko działań toksycznych, preparatu nie należy stosować w okresie ciąży i laktacji. Lek przenika do mleka matki.

Reklama

Flegatussin - efekty uboczne

Rzadko: reakcje nadwrażliwości, wysypka, pokrzywka. Bardzo rzadko: ból i zawroty głowy. Częstość nieznana: reakcje anafilaktyczne (w tym wstrząs anafilaktyczny), obrzęk naczynioruchowy i świąd, ciężkie działania niepożądane dotyczące skóry (w tym rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa - Johnsona, toksyczna martwica naskórka i ostra uogólniona krostkowica). Podczas stosowania mogą wystąpić dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka). Stosowanie leku może nasilać objawy choroby wrzodowej żołądka.

Flegatussin - interakcje

Chlorowodorek bromoheksyny wykazuje interakcje z lekami przeciwkaszlowymi (np. kodeiną). Stosowany jednocześnie z niektórymi antybiotykami (amoksycyliną, cefuroksymem, erytromycyną, doksycykliną) prowadzi do zwiększenia ich stężenia w tkance płucnej.

Flegatussin - dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież >12 lat: 10 ml 3 razy na dobę. Dzieci 6-12 lat: 5 ml 3-4 razy na dobę. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż 1 tydzień podczas stosowania preparatu, należy skonsultować się z lekarzem lub innym wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia. Sposób podania. Preparat przyjmować po posiłku. W czasie leczenia należy przyjmować dużą ilość płynów, aby umożliwić wywołanie prawidłowego odruchu wykrztuśnego i nie spowodować podrażnienia układu oddechowego.

Flegatussin - uwagi

Ze względu na możliwość wystąpienia zawrotów głowy, lek może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Alcep
Depulol
Echinasal
Hedelix

Reklama

Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!