Flegatussin

Reklama

Działanie

Syrop o działaniu wykrztuśnym. Bromoheksyna upłynnia i zmniejsza lepkość wydzieliny oskrzelowej, poprzez depolimeryzację kwaśnych polisacharydów i stymulację komórek gruczołowych do produkcji obojętnych polisacharydów oraz obniżenie zawartości albumin w śluzie. Zwiększa także wytwarzanie surfaktantu w drzewie oskrzelowym. Przywraca prawidłową funkcję aparatu rzęskowego, co umożliwia szybkie i skuteczne oczyszczanie dróg oddechowych z wydzieliny. Prawie całkowicie wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając Cmax po ok. 1 h. W wyniku pierwszego przejścia ulega w 75-80% zmetabolizowaniu w wątrobie. Niektóre metabolity (ambroksol) działają silniej niż związek macierzysty. W 99% wiąże się z białkami osocza. Wydalana jest z moczem (85%) w postaci metabolitów (ok. 0,1% dawki w formie niezmetabolizowanej) oraz w niewielkiej ilości z kałem. T0,5 wynosi 12 h. Wyciąg z babki lancetowatej i dziewanny łagodzi podrażnienia błon śluzowych jamy ustnej i gardła.

Wskazania

Kaszel z utrudnionym odkrztuszaniem w przebiegu stanów zapalnych dróg oddechowych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na chlorowodorek bromoheksyny, liść babki lancetowatej, kwiat dziewanny lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Nie stosować u pacjentów z czynną chorobą wrzodową żołądka (lek może nasilać objawy choroby). Szczególnie ostrożnie stosować u pacjentów z astmą oskrzelową. W przypadku niewydolności wątroby lub nerek metabolity bromoheksyny mogą ulegać kumulacji w tych narządach. W przypadku wystąpienia duszności, gorączki i ropnej plwociny w czasie stosowania należy skonsultować się z lekarzem lub innym wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia. Zgłaszano bardzo niewiele przypadków ciężkich zmian skórnych, takich jak: zespół Stevensa-Johnsona i toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka (TEN) związanych czasowo ze stosowaniem leków wykrztuśnych zawierających m.in. chlorowodorek bromoheksyny - w razie pojawienia się zmian na skórze lub błonach śluzowych, należy przerwać leczenie i natychmiast skontaktować się z lekarzem. Ze względu na zawartość sacharozy, nie stosować u pacjentów z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami zawiązanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy. Dawka 5 ml syropu zawiera średnio 3,9 g sacharozy, a dawka 10 ml syropu zawiera średnio 7,8 g sacharozy - należy wziąć to pod uwagę u pacjentów z cukrzycą.

Ciąża i laktacja

Ze względu na nierozpoznane ryzyko działań toksycznych, preparatu nie należy stosować w okresie ciąży i laktacji. Lek przenika do mleka matki.

Działania niepożądane

Mogą wystąpić dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka) lub reakcje alergiczne np. reakcje skórne, ale nie wykluczone jest też wystąpienie skurczu oskrzeli, obrzęku naczynioruchowego lub reakcji anafilaktycznej. Stosowanie leku może nasilać objawy choroby wrzodowej żołądka. Bardzo rzadko: ból i zawroty głowy.

Interakcje

Chlorowodorek bromoheksyny wykazuje interakcje z lekami przeciwkaszlowymi (np. kodeiną). Bromoheksyna zwiększa stężenie amoksycykliny, cefuroksymu, erytromycyny i doksycykliny w tkance płucnej.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież >12 lat: 10 ml 3 razy dziennie. Dzieci 6-12 lat: 5 ml 3-4 razy dziennie. Sposób podania. Preparat przyjmować po posiłku. W czasie leczenia należy przyjmować dużą ilość płynów. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż 1 tydzień podczas stosowania preparatu, należy skonsultować się z lekarzem lub innym wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia.

Reklama

Uwagi

Ze względu na możliwość wystąpienia zawrotów głowy, lek może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pharmindex