Metody leczenia żylaków kończyn dolnych

Jak mówi lek. med. Leszek Gruszecki, chirurg i flebolog pracujący w Szpitalu Specjalistycznym w Brzezinach, najwięcej operacji leczenia niewydolności żył kończyn dolnych wciąż wykonuje się metodą klasyczną. Ale znacznie lepsza jest nowoczesna metoda endowaskularna, stosowana m.in. przy użyciu lasera, pary wodnej lub fal radiowych.
Zastrzyk na żylaki
Źródło: 123RF
metoda-babcocka">

Metodą Babcocka

„W XXI wieku mamy dużo więcej metod leczenia niewydolności żył kończyn dolnych niż w XX wieku – mówi doktor Gruszecki. - Nadal najwięcej operacji wykonuje się metodą strippingu żyły odpiszczelowej czyli tzw. metodą Babcocka. Polega ona na całkowitym, chirurgicznym usunięciu, poprzez nacięcia w pachwinie i w innych częściach kończyny dolnej, zmienionej chorobowo żyły. Niestety w przypadku tej metody mamy 35-80 procent przypadków nawrotów choroby niewydolnościowej żył kończyn dolnych w ciągu  pięciu lat. I ta statystyka obejmuje wszystkie kraje na całym świecie”.

Warto dodać, że metoda klasyczna pozostawia również na ciele pacjenta krwiaki i blizny, w przeciwieństwie do nowoczesnej metody endowaskularnej, której zaletą jest dodatkowo krótki okres rekonwalescencji. Stosując tę metodę nie usuwa się żył, ale zamyka je od środka odpowiednią dawką energii. „W tej chwili na świecie dominują trzy metody. Pierwszą jest laser (LVST), druga to metoda Celon, gdzie używa się fal radiowych do podgrzania żył od środka. Trzecia to metoda SVS (Steam Vein Sclerosis), gdzie energię zanosi się do wnętrza zmienionego chorobowo naczynia przy użyciu pary wodnej. Przy wszystkich tych trzech metodach wykorzystuje się element włóknienia żyły, przez co żyły znikają i nie dają nawrotów” - mówi doktor Gruszecki.

Zobacz wideo: Metody leczenia żylaków kończyn dolnych

W przypadku zastosowania metod endowaskularnych uszkodzenia skóry są minimalne. Zarówno światłowód lasera, jak i cewnik w metodzie fal radiowych, czy cewnik w metodzie SVS, można wprowadzić poprzez wenflon. Żyły po zabiegu zanikają i po dłuższym okresie – zwykle kilka miesięcy - nie można ich znaleźć nawet podczas badania USG. Pacjenci po zabiegu endowaskularnym normalnie funkcjonują, mogą chodzić, a w przypadku metody SVS nawet nie przyjmują leków przeciwbólowych.

Mirosław Rokita

Oceń artykuł

(liczba ocen 24)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->