Szczepienie - ratunek przed rakiem szyjki macicy

Zachorować na raka szyjki macicy może każda kobieta, niezależnie od wieku. Niestety ponad połowa z tych, u których wykryto nowotwór, umiera. Za rozwój choroby odpowiedzialny jest wirus brodawczaka ludzkiego HPV. Do zakażenia dochodzi najczęściej podczas stosunku płciowego, choć wpływają na to też inne czynniki, m.in. przewlekłe stany zapalne pochwy czy niski poziom higieny osobistej.

Nowotwór jest szczególnie groźny z tego powodu, że może rozwijać się nawet przez wiele lat nie dając żadnych objawów. Natomiast jego wykrycie już we wczesnym stadium jest możliwe dzięki prostemu, bezbolesnemu i taniemu badaniu cytologicznemu. Trzeba jej wykonywać regularnie nie rzadziej niż co 3 lata.

Zobacz wideo: Jakie badania pomogą wykryć raka?

Wirus HPV - szczepionka

Szczepienia przeciw wirusowi HPV u dziewcząt, które nie rozpoczęły współżycia płciowego, w znacznym stopniu eliminują ryzyko zachorowania. Choć nie dają 100 procent gwarancji, że kobieta nie zachoruje, są bardzo skuteczne. Szczepić się mogą także kobiety starsze, które rozpoczęły już współżycie, muszą to jednak poprzedzić konsultacją z ginekologiem i badaniem, które wykluczy istniejące wcześniej zmiany w nabłonku szyjki lub raka. Szczepionki przeciw wirusowi HPV są coraz powszechniejszą metodą profilaktyki raka szyjki macicy w Polsce.

Grzegorz Kowalewski, ginekolog ze Szpitala Specjalistycznego w Brzezinach, wymienia jako przykład program w Poznaniu, którym objęte są mieszkanki miasta - wszystkie dziewczęta od 16. roku życia, które nie podjęły jeszcze współżycia seksualnego, mogą wykonać takie szczepienie za darmo. "Jest to inicjatywa jak najbardziej godna naśladowania" - podkreśla doktor Kowalewski.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Więcej na podobny temat