Szkoła a zdrowie

Twoje dziecko boryka się z problemami, jak: dysleksja, dyskalkulia, dysortografia czy dysgrafia? A może po prostu interesuje cię pomysł na śniadanie lub na zabawy dla dzieci? Jeśli zastanawiasz się czy warto zapisać dziecko na korepetycje, bądź czym jest mnemotechnika, to z pewnością w dziale Szkoła a zdrowie znajdziesz odpowiedzi na nurtujące pytania.

Szkoła a zdrowie – pomysł na śniadanie, korepetycje, zabawy dla dzieci, rozwój dziecka i zabawki edukacyjne

Wychowanie dziecka to niełatwy obowiązek, który spoczywa na jego opiekunach. Szkoła podstawowa i gimnazjum to okres, w którym dzieci się rozwijają i kształtują swoje pasje oraz zainteresowania. Ćwiczenia dla dzieci to dobry pomysł, by mogły się one pozbyć nadmiaru energii, ale i szkolić umiejętności.

Ważną kwestią jest ubezpieczenie dziecka, które jest obowiązkowe do 18. roku życia. Pozwala ono na korzystanie z opieki zdrowotnej, a także w sytuacji nieszczęśliwych wypadków tzw. NNW. Ubezpieczenie szkolne zwykle powinno zostać opłacone, gdy rozpoczyna się rok szkolny, a jego kwota najczęściej wynosi kilkadziesiąt złotych.

Pomysł na śniadanie

Co zrobić, gdy dziecko nie chce jeść? Niestety zdrowe posiłki często są niechętnie zjadane przez pociechy i może wynikać to ze złych nawyków wprowadzonych od okresu niemowlęcego lub z braku regularności w podawaniu ich. Przyczyn braku apetytu może być więcej, jak chociażby:

Przepisy na śniadanie dla dzieci są zależne od ich indywidualnych preferencji smakowych, a także czasu, jaki rodzic może poświęcić na jego przygotowanie. Do popularnych, ale i smacznych śniadań zaliczyć należy:

 • kanapki dla dzieci – warto pamiętać, iż pociechy „jedzą oczami”, co oznacza, że posiłek przede wszystkim musi wyglądać smacznie i dlatego niezwykle cenna jest kreatywność rodziców. Można spróbować z wędliny i warzyw ułożyć ulubioną postać z kreskówki czy zwierzę,
 • placuszki – to pomysł na zdrowie i ciepłe śniadanie. Najlepiej by były to placuszki warzywne, np. marchewkowe, kalafiorowe czy dyniowe. Można podawać je z jogurtem naturalnym i świeżymi ziołami. Warzywne placuszki to również świetna kolacja dla dzieci,
 • kasza mannawiele dzieci bardzo lubi owocowe śniadania, dlatego warto przygotować kaszę z ulubionymi owocami malucha, gotując ją na wodzie lub mleku, w zależności od preferencji,
 • płatki śniadaniowe – to dobre rozwiązanie, które nie wymaga dużych nakładów czasu i finansów. Należy oczywiście unikać płatków z dużą zawartością cukru, a wybierać najlepiej owsiane lub zbożowe, słodząc je np. miodem.

Śniadanie dla dzieci jest najważniejszym posiłkiem, gdyż zapewnia energię na start, a także wspomaga pracę mózgu. Drugie śniadanie zawsze powinno być zabierane do szkoły i również zjadane przez dziecko. Ważne, by nie były to niezdrowe przekąski, jak słodzone napoje, słodkie bułki czy batoniki, ale np. owoce czy świeżo tłoczone soki.

Korepetycje – dla kogo?

Korepetycje to według definicji dodatkowe zajęcia pozaszkolne, których celem jest doskonalenie , a także powtórzenie materiału omawianego w czasie lekcji. Często w czasie ich trwania korepetytor odrabia z dzieckiem prace domowe oraz pomaga w przygotowaniu do klasówek.

Rodzice zwykle decydują się na zapisanie dziecka na korepetycję, gdy nie radzi sobie z nauką lub po długiej nieobecności w szkole, by nadrobić zaległy materiał. Warto wiedzieć, iż istnieje również uniwersytet dzieci, na którym zajęcia prowadzone są odpłatnie, a ich celem jest rozwijanie umiejętności i poszerzanie zainteresowań osób w wieku od ok. 6 do kilkunastu lat.

Rozwój dziecka – zaburzenia

Zaburzenia w rozwoju dziecka mogą być naprawdę różne, począwszy od stanów, jakim są problemy z koncentracją, skończywszy na zaburzeniu, jakim jest opóźniony rozwój mowy, na który zwykle zalecane są ćwiczenia logopedyczne. Warto również zdecydować się na pomoc psychologiczno-pedagogiczną, która pomoże rodzicom rozpoznać problem oraz wyeliminować go.

Do najczęściej występujących dysfunkcji, należy zaliczyć takie zaburzenia, jak:

 • dysleksja rozwojowasą to problemy z uczeniem się, które występują już od najmłodszych lat. Trudność widoczna jest zarówno w czasie czytania, pisania, jak i liczenia
 • dyskalkulia – to problem z rozwiązywaniem zadań arytmetycznych, a więc z szeroko pojętą matematyką. Kłopoty mogą pojawiać się nie tylko w czasie zadań szkolnych, ale i płacenia w sklepie czy podczas odmierzania proporcji składników,
 • dysgrafiato trudności z pisaniem, które objawiają się poprzez nieczytelne stawianie liter i znaków, a także nieumiejętność rysowania czy malowania,
 • dysortografiajest to nagminne popełnianie błędów ortograficznych, mimo teoretycznej znajomości pisowni i zasad poprawnej polszczyzny. Bardzo często dysortografia występuje równolegle z dysleksją.

Ortografia dla dzieci często jest dużym problemem, jednak należy pamiętać, iż nie zawsze stoi za tym lenistwo, ale zaburzenie, które powinno zostać zdiagnozowane w poradni pedagogicznej.

Jak się uczyć?

Jak poprawić pamięć? Trening mózgu to ważna kwestia, która prowadzi do jego rozwoju, a tym samym do szybszego przyswajania informacji oraz zapamiętywania ich.

Motywacja do nauki jest tutaj kluczowa, gdyż techniki mogą okazać się nieskuteczne, gdy dziecko nie będzie chciało skoncentrować się na zaproponowanych technikach.

Najpopularniejsze sposoby na efektywną naukę to:

 • mnemotechnika – to ćwiczenie pamięci, w którym ważna jest koncentracja. W zasadzie tej chodzi o ułatwienie zapamiętywania, ale i ponownego odtwarzania informacji, jak również przechowywania ich. Mnemotechnik jest wiele, a jedną z nich są np. tzw. pierwsze litery,
 • zabawki edukacyjnekupując dziecku zabawki, należy zwracać uwagę na ich aspekt edukacyjny, gdyż od pierwszych dni i miesięcy życia wszelkie bodźce mają znaczący wpływ na rozwój dziecka, a tym samym jego dalszą edukację.
 • nauka szybkiego czytania – szybkie czytanie nie należy do prostych zadań, a jego uczenie się wymaga cierpliwości i wielu ćwiczeń. Nauka czytania dla dzieci to m.in. takie techniki, jak: piramida słów, która ma poszerzać pole widzenia, zakrywanie fragmentu tekstu, by odgadywać samodzielnie wyrazy lub szybkie podkreślanie danych cyfr czy liter. Ważne jest by było to czytanie ze zrozumieniem, a nie jedynie w szybkim tempie.

Atrakcje dla dzieci – które wybrać?

Zabawy dla dzieci to czas, w którym dzieci powinny łączyć zarówno rozrywkę, jak i edukację. To okazja, by maluch mógł poczuć się jak mały inżynier, sportowiec, malarz czy muzyk, a także zaczął rozwijać swoje zainteresowania.

Najpopularniejsze pozaszkolne zajęcia dla dzieci to:

 • muzyka dla dzieci,
 • basen dla dzieci,
 • nauka gry na gitarze,
 • programowanie dla dzieci,
 • tańce dla dzieci,
 • prace plastyczne dla dzieci,
 • łamigłówki dla dzieci,
 • robotyka dla dzieci,
 • balet dla dzieci,
 • lekcje gry na gitarze,
 • gimnastyka dla dzieci.