NAJZDROWSZE MIEJSCE W INTERNECIE

Pachymetria - co to jest i jak wygląda badanie? Normy i cena

Pachymetria jest ważnym badaniem okulistycznym określającym grubość rogówki oka. Są dwie metody jej wykonywania – dotykowa i bezdotykowa, obie nieinwazyjne, bezbolesne, nie wymagające żadnego przygotowania i trwające zaledwie kilka minut. Badanie to wykonuje się głównie przy podejrzeniu jaskry oraz stożka rogówki, a jego cena to kwota kilkudziesięciu złotych.
Kobieta w trakcie badania wzroku
źrodło:123RF
W skrócie
 • Pachymetria jest badaniem, dzięki któremu możliwe jest ustalenie dokładnej grubości rogówki oka, która zbudowana jest z mocno unerwionej tkanki.
 • Pachymetria dotykowa jest zabiegiem bezbolesnym z powodu aplikacji specjalnego leku znieczulającego.
 • Za wskazania do przeprowadzenia pachymetrii uznaje się między innymi jaskrę, nadciśnienie oczne czy stożek rogówki.
SPRAWDŹ TEŻ: Sprawdź, jak rozpoznać wirusowe zapalenie rogówki.
Spis treści

Co to jest pachymetria?

Pachymetria to badanie pozwalające na dokładne ustalenie grubości rogówki oka. Rogówka to przezroczysta, zewnętrzna warstwa gałki ocznej. Zdrowa ma grubość 0,5-0,6 mm w części środkowej oraz 0,6-0,8 mm wokół obwodu. Zbudowana jest z tkanki nieunaczynionej (dzięki temu jest całkowicie przezierna), za to mocno unerwionej, dlatego wszelkie jej choroby wirusowe, bakteryjne czy grzybicze są niestety bolesne.

Pachymetria bywa też nazywana skrótem CCT, od angielskiego wyrażenia central corneal thickness (grubość centralna rogówki), ponieważ pomiaru dokonuje się właśnie w centralnej części rogówki, czyli w miejscu, gdzie fizjologicznie jest ona najcieńsza.

Często pachymetrię wykonuje się przed tonometrią – badaniem ciśnienia wewnątrzgałkowego IOP (interocular pressure), ponieważ grubość rogówki może mieć znaczący wpływ na ciśnienie w oku. Obydwa badania, wykonane jedno po drugim pozwalają zniwelować wpływ jednego czynnika na drugi i dokładnie ocenić zarówno jedną jak i drugą wartość.

Normy i wyniki pachymetrii oka

Prawidłowa grubość centralnej części rogówki zdrowego oka u człowieka rasy białej wynosi około 545 µm. Wartość ta zazwyczaj większa jest rano, co wiąże się z niewielkim obrzękiem tkanki tuż po przebudzeniu.

Jak czytać wyniki pachymetrii? Normy zależą przede wszystkim od pory dnia oraz rasy pacjenta (u osób rasy czarnej rogówka fizjologicznie jest cieńsza, u pacjentów rasy żółtej – grubsza). Interpretacja wyników powinna odbywać się zawsze z uwagą na te czynniki.

Grubość rogówki ściśle związana jest również z ciśnieniem oka – im grubsza rogówka, tym niższe ciśnienie i odwrotnie. Przy zmianie grubości rogówki o 20  µm, ciśnienie w oku zmienia się o 1 mm Hg. Prawidłowe ciśnienie w oku powinno wynosić 10-21 mm Hg.

Wartość ta zmienia się wraz z porą dnia, a najwyższa jest tuż po przebudzeniu (jest to moment, w którym i grubość rogówki i ciśnienie jest największe, a zatem ich naturalna zależność zostaje zaburzona).

Jak wygląda badanie pachymetrii dotykowej?

Pomiar grubości rogówki może być przeprowadzony na dwa sposoby:

 • dotykowo,
 • bezdotykowo.

Do badania dotykowego wykorzystuje się pachymetr ultrasonograficzny, którego głowicę lekarz przykłada bezpośrednio do środkowej części gałki ocznej. Skoro rogówka jest mocno unerwiona, to czy pachymetria dotykowa boli? Nie, ponieważ przed badaniem do oka pacjenta aplikuje się lek znieczulający (między aplikacją leku a badaniem należy odczekać od 3 do 10 minut w zależności od tego, jaka substancja przeciwbólowa została zastosowana).

Podczas badania pacjent musi patrzeć przed siebie, nie może mrugać powiekami ani poruszać gałkami ocznymi. Lekarz natomiast nakłada na głowicę pachymetru żel poprawiający przewodnictwo fal i dociska ją lekko do środka rogówki. Sam pomiar trwa nie więcej niż kilka sekund, a wynik pomiaru odczytywany jest od razu.

Na czym polega pachymetria bezdotykowa?

Drugą metodą mierzenia grubości rogówki jest pachymetria bezdotykowa. Jak wygląda badanie? Do jego wykonania wykorzystywany jest pachymetr laserowy, który dokonuje pomiaru nie tylko w punkcie centralnym rogówki, ale na całej jej powierzchni, tworząc niejako mapę jej grubości.

Zalety pachymetrii bezdotykowej:

 • brak kontaktu z urządzeniem pomiarowym gwarantuje całkowite bezpieczeństwo (nie powoduje podrażnień, infekcji itd.),
 • brak dyskomfortu podczas badania,
 • nie ma konieczności podawania znieczulenia,
 • precyzyjność pomiaru,
 • możliwość jednoczesnego zbadania całej struktury przedniej oka (np. głębokości komory przedniej oka).

Pachymetria bezdotykowa ma jednak dwie wady, są to:

 • cena (wyższa niż w przypadku pachymetrii dotykowej),
 • dostępność (więcej gabinetów dysponuje aparatami ultrasonograficznymi niż tomografami laserowymi).

Wskazania do pachymetrii

Pomiar grubości rogówki zalecany jest przez okulistów, kiedy podejrzewają oni u pacjenta:

 • jaskrę z prawidłowym ciśnieniem,
 • jaskrę z wysokim ciśnieniem,
 • nadciśnienie oczne,
 • stożek rogówki.

Wskazaniem do wykonania pachymetrii są również planowane zabiegi chirurgiczne na rogówce.

Dawniej w diagnostyce jaskry wykonywało się jedynie tonometrię, czyli pomiar ciśnienia w oku. Okazało się jednak, że zbyt cienka rogówka zaniżała wynik badania ciśnienia, a zbyt gruba go zawyżała.

Dziś często zleca się więc jednoczesne wykonanie pomiaru ciśnienia i pomiaru grubości rogówki, ponieważ wiadomo, że czynniki te mają na siebie wzajemny wpływ. Dzięki temu rzadziej występują błędy w ocenie współczynników, co skutkuje lepszą diagnostyką i trafniejszym wyborem metod leczenia.

W przypadku dolegliwości zwanej stożkiem rogówki tkanka w centralnej części oka robi się coraz cieńsza, co prowadzi do jej nienaturalnego wybrzuszenia. Dlatego pachymetria jest badaniem ważnym w diagnostyce tej choroby.

Cena pachymetrii

Badanie grubości rogówki wykonuje się zazwyczaj u okulisty i nie jest konieczna wizyta w szpitalu - wystarczy znaleźć poradnię, która specjalizuje się w pachymetrii. Ceny takiego badania gabinetach prywatnych zazwyczaj wynosi od 30 do 100 złotych za jedno oko.

Czytaj również

Bibliografia

 • Doughty MJ, Zaman ML: Human corneal thickness and its impact on intraocular pressure measures: a review and meta−analysis approach. Surv Ophthalmol 2000, 44, 367–397.
 • Quigley HA: Number of people with glaucoma worldwide. Br J Ophthalmol 1996, 80, 389–393.
 • Niżankowska MH: Jaskra. Przewodnik diagnostyki i terapii. Górnicki Wydawnictwo Medyczne, Wrocław 2001.
 • Bonomi L, Marchini G, Marraffa M, Morbio R: Prevalence of glaucoma and intraocular pressure distribution in defined population. The Egna−Neumarkt Study. Ophthalmology 1998, 105, 209–215.
 • Rabinowitz YS. Keratoconus. Surv Ophthalmol. 1998; 42: 297–319.
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
Copywriterka, od kilku lat specjalizująca się w tematyce medycznej, kosmetycznej i parentingowej. Autorka kilkuset artykułów o zdrowiu, urodzie i na tematy pokrewne. Absolwentka kulturoznawstwa, dla której obcowanie z kulturą zawsze było ważnym obszarem życia. Prywatnie matka dzieciom, kocha muzykę i pływanie.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Koronarografia serca – na czym polega i ile trwa badanie?
Przeczytaj artykuł
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Przeczytaj artykuł
Badanie PSA - co to jest i jak się przygotować? Normy
Podobne artykuły
Koronarografia serca – na czym polega i ile trwa badanie?
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Badanie PSA - co to jest i jak się przygotować? Normy
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
WBC morfologia - norma, wyniki i ich interpretacja

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Zimne dłonie – jak leczyć? Przyczyny i domowe sposoby
Ukruszony ząb - co należy zrobić, gdy dojdzie do urazu?
Skoki ciśnienia - przyczyny i objawy. Od czego nagłe?
Dieta w ciąży i w czasie karmienia piersią - czy warto stosować olej rzepakowy?

Reklama