Najzdrowsze miejsce w internecie

Budezonid - zastosowanie leku. Cena, ulotka i opinie

Budezonid to przedstawiciel leków, które w ubiegłym wieku zrewolucjonizowały światową medycynę – sterydów. Czym są te leki, które obrosły tak wieloma mitami odnośnie ich stosowania? Czy można bezpiecznie stosować budezonid nawet u małych dzieci?
Kobieta z inhalatorem
źródło:123RF
Spis treści

Czym jest budezonid?

Budezonid zsyntetyzowano w 1973 roku, ale jego szersze znaczenie w medycynie zaczęło się dopiero w latach 80-tych. Jest to syntetyczny, niehalogenowy glikokortykosteroid o bardzo silnym, miejscowym działaniu przeciwzapalnym i przeciwalergicznym. 

W organizmie powoduje zmniejszenie liczby leukocytów i limfocytów w miejscu podania. Ponadto hamuje uwalnianie histaminy i kwasu arachidonowego. Ten ostatni jest szczególnie istotny w procesie powstawania stanu zapalnego. Ograniczenie uwalniania kwasu arachidonowego zmniejsza istotnie syntezę mediatorów stanu zapalnego – leukotrienów i prostaglandyn. 

Działanie leku rozpoczyna się już po ok. 6 godzinach, ale żeby osiągnąć pełny efekt terapeutyczny potrzebne jest co najmniej 10 dni regularnego stosowania leku. 

Wskazania do stosowania budezonidu

Pozytywne opinie o budezonidzie wygłaszane przez lekarzy i naukowców spowodowały, że znalazł on bardzo szerokie zastosowanie. Spośród wielu stosowanych leków na astmę budezonid znajduje się wśród tych bezapelacyjnie podstawowych. 

Wśród innych schorzeń znajdujących się na oficjalnej liście znajdują się:

 • zespół krupu (ostre zapalenie krtani, tchawicy i oskrzeli),
 • donosowo – całoroczny i sezonowy alergiczny nieżyt nosa, naczynioruchowy nieżyt nosa, objawowe leczenie polipów nosa,
 • doustnie – leczenie choroby Leśniowskiego-Crohna, aktywnej postaci wrzodziejącego zapalenia jelita grubego,
 • doodbytniczo – w leczeniu czynnego wrzodziejącego zapalenia jelita grubego ograniczonego do esicy i odbytnicy.

Budezonid ma dość szerokie zastosowanie, a wiąże się to między innymi z wieloma możliwościami jego podawania (wziewnie, doustnie, doodbytniczo). Młodzi rodzice powinni szczególnie zwrócić uwagę na zespół krupu czyli ostre zapalenie krtani, tchawicy lub oskrzeli przebiegające z istotnym zwężeniem górnych dróg oddechowych, dusznością lub szczekającym kaszlem. 

U małych dzieci w sezonie infekcyjnym jest to jedna z częstszych dolegliwości. Stosuje się wtedy budezonid do inhalacji, podawany za pomocą specjalnego nebulizatora. Leczenie zapalenia krtani budezonidem przynosi świetne rezultaty i można je stosować już u niemowląt, które ukończyły 6 miesiąc życia (trzeba jednak posiadać urządzenie do podawania leku zwane nebulizatorem). 

Działania niepożądane budezonidu

Jak każdy lek, także budezonid może wywoływać pewne działania niepożądane. Podobnie jak inne sterydy, przyjmowany doustnie przez dłuższy czas może wywołać:

 • cukrzycę posterydową, 
 • hipokaliemię, 
 • nadciśnienie tętnicze,
 • kołatania serca, 
 • objawy zespołu Cushinga,
 • zmniejszenie gęstości kostnej, 
 • zmiany skórne, 
 • zaburzenia psychiczne. 

W przypadku podawania budezonidu w nebulizacji bardzo często dochodzi do kandydozy (czyli nadkażeń grzybiczych) w obrębie jamy ustnej. Dlatego też konieczne jest regularne płukanie ust czystą wodą po każdej inhalacji. Ponadto dochodzi do kaszlu, chrypki, podrażnień gardła czy zapalenia płuc. Rzadziej natomiast dochodzi do ogólnych reakcji uczuleniowych, reakcji anafilaktycznych, zahamowania czynności kory nadnerczy, czy spowolnienia wzrostu u dzieci.

Ponieważ jest to steryd, to bardzo zasadne wydaje się być pytanie wielu pacjentów o związek budezonidu z tyciem. Jeśli konieczne jest podawanie leku przez dłuższy czas w formie doustnej to faktycznie może wystąpić taki skutek uboczny. Jednakże stosowanie budezonidu do nosa lub wziewnie nie wywołuje działania ogólnoustrojowego, więc w takich przypadkach ten problem nie powinien wystąpić. 

Aby sprawdzić wszystkie działania niepożądane tego leku należy zawsze dokładnie zapoznać się z ulotką budezonidu dołączoną do opakowania.  

Czy można przyjmować budezonid w ciąży? 

Fachowa literatura informuje, że w przypadku przyjmowania leku wziewnie lub donosowo nie powinien on wywoływać działań niepożądanych u płodu czy noworodka. Zawsze jednak decyzja powinna być skonsultowana z odpowiednim lekarzem. 

Trzeba zawsze rozważyć stosunek korzyści do ewentualnego ryzyka. Przyjmowanie jednak w trakcie ciąży doustnych leków z budezonidem może już wywoływać efekty niepożądane, czy wręcz wady płodu. Stosowanie wtedy leku w takiej formie jest silnie przeciwwskazane, chyba że wymagają tego okoliczności.

Cena budezonidu

Jednym z najczęstszych pytań jakie zadają pacjenci jest o cenę budezonidu w aptece. Wiele leków zawierających ten steryd w formie wziewnej jest refundowana, więc ich cena jest taka sama w każdej placówce. 

Cena budezonidu wziewnego w wersji pełnopłatnej wynosi powyżej 50 zł, podczas gdy opakowanie refundowane kosztuje raptem kilka złotych. Wersja donosowa leku jest dużo tańsza i oscyluje wokół dwudziestu kilku złotych. 

Dokonując zakupu w aptece należy pamiętać, że istnieje wiele różnych zamienników budezonidu, które czasami mogą znacznie różnić się ceną. Udając się do apteki trzeba także pamiętać, że nie można nabyć budezonidu bez recepty.

Czytaj również

Bibliografia

 • Grzywa-Celińska A., Lachowska-Kotowska P., Prystupa A., Celiński R., Kotowski M.; Astma i stan astmatyczny w codziennej praktyce lekarskiej; Medycyna Ogólna i Nauk o Zdrowiu; 2013; 19; 4; 397-402
 • Emeryk A.; Budezonid i salmeterol w leczeniu astmy; Alergia; 2015; 4; 35-38
 • Ziółkowska S.; Epoka posterydowa; MGR.FARM., nr 3; 2019; 25; 72-74
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Artykuł napisany przez
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Magister farmacji. Pracuje w aptece ogólnodostępnej oraz kieruje Działem Farmacji Centrum Okulistycznego. Aktywny członek samorządu aptekarskiego W czasie siedmioletniej pracy zawodowej rozwiązał nieskończoną ilość problemów z zakresu stosowania leków oraz prowadzenia właściwej terapii. W swojej pracy stawia na bezpośredni i partnerski kontakt z pacjentem, co umożliwia mu jasne przekazywanie medycznych zaleceń. Interesuje się interakcjami lekowymi oraz bezpieczeństwem terapii, zwolennik metod opartych na EBM (Evidence Based Medicine). Prywatnie szczęśliwy mąż, tata Krzysia oraz fan piłki nożnej i gotowania.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Kamfora: działanie, zastosowanie i właściwości. Jaki olejek?
Olejek kamforowy w szklanych butelkach
Przeczytaj artykuł
Metamizol - działanie, dawkowanie i cena. Jak stosować?
Kobieta z bólem brzucha
Przeczytaj artykuł
Metformina - działanie, dawkowanie i skutki uboczne. Cena
Kobieta mierzy poziom glukozy we krwi
Podobne artykuły
Owsik pod mikroskopem
Pyrantel - dla dzieci i dorosłych. Jak działa na owsiki?
Wzór chemiczny cetyryzyny
Cetyryzyna na alergię - działanie, dawkowanie i skutki uboczne
Wzór chemiczny cefuroksymy
Cefuroksym - działanie i dawkowanie. Na co działa?
Wzór chemiczny doksazosyny
Doksazosyna na nadciśnienie i prostatę - jak działa?
Może to Cię zainteresuje
Kobieta odmawia jedzenia słodyczy z powodu hiperinsulinemii
Hiperinsulinemia - przyczyny, objawy i leczenie. Jaka dieta?
Język z czerwonymi plamami
Język geograficzny - przyczyny i objawy. Jakie leczenie?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Model mózgu z dłoni
Torbiel szyszynki - objawy i leczenie. Czy może pęknąć?

Produkty bogate w magnez? 🤔
Sprawdź!