Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Budezonid - zastosowanie leku. Cena, ulotka i opinie

Budezonid to przedstawiciel leków, które w ubiegłym wieku zrewolucjonizowały światową medycynę – sterydów. Czym są te leki, które obrosły tak wieloma mitami odnośnie ich stosowania? Czy można bezpiecznie stosować budezonid nawet u małych dzieci?
Kobieta z inhalatorem
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Czym jest budezonid?

Budezonid zsyntetyzowano w 1973 roku, ale jego szersze znaczenie w medycynie zaczęło się dopiero w latach 80-tych. Jest to syntetyczny, niehalogenowy glikokortykosteroid o bardzo silnym, miejscowym działaniu przeciwzapalnym i przeciwalergicznym. 

W organizmie powoduje zmniejszenie liczby leukocytów i limfocytów w miejscu podania. Ponadto hamuje uwalnianie histaminy i kwasu arachidonowego. Ten ostatni jest szczególnie istotny w procesie powstawania stanu zapalnego. Ograniczenie uwalniania kwasu arachidonowego zmniejsza istotnie syntezę mediatorów stanu zapalnego – leukotrienów i prostaglandyn. 

Działanie leku rozpoczyna się już po ok. 6 godzinach, ale żeby osiągnąć pełny efekt terapeutyczny potrzebne jest co najmniej 10 dni regularnego stosowania leku. 

Reklama

Wskazania do stosowania budezonidu

Pozytywne opinie o budezonidzie wygłaszane przez lekarzy i naukowców spowodowały, że znalazł on bardzo szerokie zastosowanie. Spośród wielu stosowanych leków na astmę budezonid znajduje się wśród tych bezapelacyjnie podstawowych. 

Wśród innych schorzeń znajdujących się na oficjalnej liście znajdują się:

 • zespół krupu (ostre zapalenie krtani, tchawicy i oskrzeli),
 • donosowo – całoroczny i sezonowy alergiczny nieżyt nosa, naczynioruchowy nieżyt nosa, objawowe leczenie polipów nosa,
 • doustnie – leczenie choroby Leśniowskiego-Crohna, aktywnej postaci wrzodziejącego zapalenia jelita grubego,
 • doodbytniczo – w leczeniu czynnego wrzodziejącego zapalenia jelita grubego ograniczonego do esicy i odbytnicy.

Budezonid ma dość szerokie zastosowanie, a wiąże się to między innymi z wieloma możliwościami jego podawania (wziewnie, doustnie, doodbytniczo). Młodzi rodzice powinni szczególnie zwrócić uwagę na zespół krupu czyli ostre zapalenie krtani, tchawicy lub oskrzeli przebiegające z istotnym zwężeniem górnych dróg oddechowych, dusznością lub szczekającym kaszlem. 

U małych dzieci w sezonie infekcyjnym jest to jedna z częstszych dolegliwości. Stosuje się wtedy budezonid do inhalacji, podawany za pomocą specjalnego nebulizatora. Leczenie zapalenia krtani budezonidem przynosi świetne rezultaty i można je stosować już u niemowląt, które ukończyły 6 miesiąc życia (trzeba jednak posiadać urządzenie do podawania leku zwane nebulizatorem). 

Działania niepożądane budezonidu

Jak każdy lek, także budezonid może wywoływać pewne działania niepożądane. Podobnie jak inne sterydy, przyjmowany doustnie przez dłuższy czas może wywołać:

 • cukrzycę posterydową, 
 • hipokaliemię, 
 • nadciśnienie tętnicze,
 • kołatania serca, 
 • objawy zespołu Cushinga,
 • zmniejszenie gęstości kostnej, 
 • zmiany skórne, 
 • zaburzenia psychiczne. 

W przypadku podawania budezonidu w nebulizacji bardzo często dochodzi do kandydozy (czyli nadkażeń grzybiczych) w obrębie jamy ustnej. Dlatego też konieczne jest regularne płukanie ust czystą wodą po każdej inhalacji. Ponadto dochodzi do kaszlu, chrypki, podrażnień gardła czy zapalenia płuc. Rzadziej natomiast dochodzi do ogólnych reakcji uczuleniowych, reakcji anafilaktycznych, zahamowania czynności kory nadnerczy, czy spowolnienia wzrostu u dzieci.

Ponieważ jest to steryd, to bardzo zasadne wydaje się być pytanie wielu pacjentów o związek budezonidu z tyciem. Jeśli konieczne jest podawanie leku przez dłuższy czas w formie doustnej to faktycznie może wystąpić taki skutek uboczny. Jednakże stosowanie budezonidu do nosa lub wziewnie nie wywołuje działania ogólnoustrojowego, więc w takich przypadkach ten problem nie powinien wystąpić. 

Aby sprawdzić wszystkie działania niepożądane tego leku należy zawsze dokładnie zapoznać się z ulotką budezonidu dołączoną do opakowania.  

Reklama

Czy można przyjmować budezonid w ciąży? 

Fachowa literatura informuje, że w przypadku przyjmowania leku wziewnie lub donosowo nie powinien on wywoływać działań niepożądanych u płodu czy noworodka. Zawsze jednak decyzja powinna być skonsultowana z odpowiednim lekarzem. 

Trzeba zawsze rozważyć stosunek korzyści do ewentualnego ryzyka. Przyjmowanie jednak w trakcie ciąży doustnych leków z budezonidem może już wywoływać efekty niepożądane, czy wręcz wady płodu. Stosowanie wtedy leku w takiej formie jest silnie przeciwwskazane, chyba że wymagają tego okoliczności.

Reklama

Cena budezonidu

Jednym z najczęstszych pytań jakie zadają pacjenci jest o cenę budezonidu w aptece. Wiele leków zawierających ten steryd w formie wziewnej jest refundowana, więc ich cena jest taka sama w każdej placówce. 

Cena budezonidu wziewnego w wersji pełnopłatnej wynosi powyżej 50 zł, podczas gdy opakowanie refundowane kosztuje raptem kilka złotych. Wersja donosowa leku jest dużo tańsza i oscyluje wokół dwudziestu kilku złotych. 

Dokonując zakupu w aptece należy pamiętać, że istnieje wiele różnych zamienników budezonidu, które czasami mogą znacznie różnić się ceną. Udając się do apteki trzeba także pamiętać, że nie można nabyć budezonidu bez recepty.

Reklama

Leki i preparaty zawierające budezonid

Czytaj również

Bibliografia

 • Grzywa-Celińska A., Lachowska-Kotowska P., Prystupa A., Celiński R., Kotowski M.; Astma i stan astmatyczny w codziennej praktyce lekarskiej; Medycyna Ogólna i Nauk o Zdrowiu; 2013; 19; 4; 397-402
 • Emeryk A.; Budezonid i salmeterol w leczeniu astmy; Alergia; 2015; 4; 35-38
 • Ziółkowska S.; Epoka posterydowa; MGR.FARM., nr 3; 2019; 25; 72-74
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Artykuł napisany przez
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Magister farmacji. Pracuje w aptece ogólnodostępnej oraz kieruje Działem Farmacji Centrum Okulistycznego. Aktywny członek samorządu aptekarskiego W czasie siedmioletniej pracy zawodowej rozwiązał nieskończoną ilość problemów z zakresu stosowania leków oraz prowadzenia właściwej terapii. W swojej pracy stawia na bezpośredni i partnerski kontakt z pacjentem, co umożliwia mu jasne przekazywanie medycznych zaleceń. Interesuje się interakcjami lekowymi oraz bezpieczeństwem terapii, zwolennik metod opartych na EBM (Evidence Based Medicine). Prywatnie szczęśliwy mąż, tata Krzysia oraz fan piłki nożnej i gotowania.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Substancje czynne
Askorbinian sodu – dawkowanie, zastosowanie i szkodliwość
Ascorbinian sodu na łyżeczce
Wenlafaksyna: kiedy zaczyna działać? Dawkowanie, odstawienie
Mężczyzna boi się własnego cienia
Pregabalina - działanie, dawkowanie i skutki uboczne. Po jakim czasie zaczyna działać?
Wzór chemiczny pregabaliny
Podobne artykuły
Wzór chemiczny escitalopramu
Na co jest escitalporam? Działanie i dawkowanie
Wzór chemiczny cefuroksymy
Na co działa cefuroksym? Dawkowanie i skutki uboczne
Stopy z grzybicą
Nystatyna - jak długo stosować? Dawkowanie i skutki uboczne
Kobieta zakrapla oczy
Gentamycyna - na co działa? Dawkowanie i skutki uboczne
Substancja kosmetyczna o nazwie cyklopiroksolamina
Cyklopiroksolamina w kosmetykach. Jakie ma właściwości i zastosowanie?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!