Co zrobić po zapłodnieniu? Śpiesz się!

Seks bez zabezpieczenia i .. co robić? Działać, i to jak najszybciej!
Seks a zapłodnienie
Źródło: 123RF

Spis treści

Przede wszystkim obalmy kilka mitów:

· Przepłukiwanie pochwy wodą, colą czy inna substancją nie pomoże

· Za późno jest już także aby substancje plemnikobójcze zadziałały

· Nawet, jeśli kobieta ma teraz dni niepłodne, to nie warto liczyć, że „a nóż widelec się uda” i nie dojdzie do zapłodnienia. Nie fundujcie sobie długich dni oczekiwania na miesiączkę u partnerki oraz nerwów i stresu.

Czytaj też: Seks to zdrowie. 7 faktów medycznych, które warto znać

Zobacz wideo: Ciąża - objawy i badania

Co robić?

Odpowiedź brzmi: spieszyć się! Pamiętajcie, że do zapłodnienia dochodzi zazwyczaj kilkanaście godzin po stosunku. Macie jeszcze czas, aby udać się do lekarza i poprosić o wypisanie recepty na tabletkę „po” wynalezioną z myślą o ofiarach gwałtu oraz tych, których poniosły gorące emocje. Pamiętaj, że wbrew powszechnej opinii receptę może wypisać każdy lekarz nawet stomatolog, a nie tylko lekarz ginekolog. Koszt tabletki „po” to około 50-60 złotych. Tabletkę taką, np. Escapelle czy Postinor Duo można przyjąć do 72 godzin po stosunku. Istnieją także tabletki, które można przepisać pacjentce nawet do 5 dniu od stosunku (są niemal dwa razy droższe), jednak czas ma ogromne znacznie. Tabletki osiągają największą skuteczność do pierwszej doby (98%), następnie skuteczność maleje wraz z upływem czasu.

Nieprawdą jest, że tabletka działa jak środek poronny, który powoduje usunięcie ciąży. Pamiętajmy, że celem tabletki jest niedopuszczenie do zapłodnienia poprzez blokowanie owulacji lub uniemożliwienie zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki w macicy. Jednocześnie zagęszczają także śluz w macicy.

Antykoncepcja „po” ma jednak wiele skutków ubocznych takich jak:

· krwawienie niezwiązane z miesiączką

· nudności, bóle brzucha, zawroty głowy

· zmęczenie

· nadwrażliwość piersi

· opóźnienie miesiączki o więcej niż 7 dni,

· problemy z cerą

Dlatego należy stosować ją tylko w nagłych przypadkach. Stres związany z uprawianiem seksu bez zabezpieczenia po raz pierwszy powinien być nauczką dla pary na przyszłość, aby zawczasu pomyśleć o antykoncepcji.

szo

Poznaj: Negatywne skutki antykoncepcji

Oceń artykuł

(liczba ocen 18)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!