Dla Ciebie, na zdrowie!

Zabieg podwiązania jajowodów - zalety i skutki uboczne

Podwiązanie jajowodów jest zabiegiem chirurgicznym, uznawanym za jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych. Zamiennie dla tej metody stosuję się również określenia salpingektomia lub po prostu sterylizacja.
Jajowody u kobiety
Źródło: 123RF
Spis treści

Zabieg podwiązania jajowodów w niemalże wszystkich przypadkach jest trwały i nieodwracalny. Na czym polega zabieg podwiązania jajowodów? Jakie są jego zalety i skutki uboczne?

Reklama

Na czym polega zabieg podwiązania jajowodów?

  • Podwiązanie jajowodów polega na zablokowaniu drożności jajowodu. W ten sposób blokuje się drogę komórce jajowej (która nie ma możliwości przedostania się do macicy) i plemnikowi. Zabieg można przeprowadzić na kilka sposobów. Najmniej inwazyjna jest metoda Esurr. Polega na umieszczeniu w jajowodzie specjalnej spiralki. Wprowadza się ją za pomocą wziernika przez pochwę, następnie macicę, aż do jajowodu. Tam spirala przez około trzy miesiące (dokładniej przez około 3 cykle menstruacyjne) obrasta tkankę, aby całkowicie zamknąć drożność jajowodu. Po tym czasie należy udać się na badanie rentgenowskie, które pokaże czy spirala jest umieszczona we właściwym miejscu. Badanie to fachowo nazywa się histerosalpingografią. W czasie zrostu spirali zaleca się stosowanie dodatkowej antykoncepcji.
  • Kolejną metodą jest laparoskopia. Przez niewielkie nacięcie lekarz wprowadza laparoskop i kamerę, którą morze obserwować wnętrze ciała. Za pomocą tej metody lekarz „podgrzewa jajowód” doprowadzając do obkurczenia jego ścianek, zmniejszając całkowicie drożność - elektrokoagulacja.
  • Ostatnim sposobem i najstarszą stosowaną metodą jest tradycyjna interwencja chirurgiczna. Lekarz rozcina skórę, powłoki brzuszne, mięśnie i dostaję się do wnętrza ciała. Wtedy podwiązanie jajowodów może nastąpić na kilka sposobów: poprzez zmiażdżenie jajowodu, założenie na niego klipsów, związanie go nierozpuszczalnymi nićmi chirurgicznymi lub wycięciem fragmentu i włożeniem go do specjalnie przygotowanej kieszeni w otrzewnej, którą na koniec się zaszywa. Okres rekonwalescencji sięga tu 3 miesięcy, w tym czasie odradza się współżycie.

Zobacz: HSG (badanie drożności jajowodów) - przebieg, przygotowanie i wyniki

Reklama

Zalety podwiązanie jajowodów

Zabieg podwiązania jajowodów jest jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji, wiec kobieta, która jest przekonana o tym, że nie chce mieć dzieci, ma niemalże stuprocentową pewność co do jej skuteczności. Wskaźnik Pearla wynosi tutaj zaledwie 0,5. W prostym przeliczeniu oznacza to, że tylko 0,5 ze 100 przebadanych kobiet zaszło w ciążę po zastosowaniu tej metody. 

Ta metoda antykoncepcji nie jest obarczona zmianami hormonalnymi w organizmie kobiety. Nie wywołuje wahań nastroju, napływów fal gorąca, czy przedwczesnej menopauzy. Nie powoduje również zmian w cyklu miesiączkowym, nie wpływa na pogorszenie się jakości współżycia (oczywiście za wyjątkiem okresu rekonwalescencji po zabiegu). Nie odnotowano również przypadków spadku libido.

Znane są w medycynie przypadki zajścia w ciążę pacjentek po podwiązaniu jajowodów. Możliwe jest to jednak jedynie po dokonaniu zapłodnienia za pomocą metody in vitro.

Reklama

Podwiązanie jajowodów - skutki uboczne

Jednym ze skutków ubocznych po zabiegu podwiązania jajowodów może być ciąża pozamaciczna. Zdarzają się one najczęściej u kobiet, które poddały się zabiegowi wykonanemu metodą termicznego zwężenia ścianek jajowodu (elektrokoagulacji) lub w przypadkach, gdy zabieg został źle przeprowadzony. Czasem dochodzi również do zakażenia ran pooperacyjnych lub pęcherza.

Reklama

Metody udrażniania jajowodów

W większości przypadków podwiązanie jajowodów jest zabiegiem nieodwracalnym. Do udrożnienia jajowodu można jednak doprowadzić u pacjentek, które zdecydowały się na założenie klipsa na jajowodzie. Drożność stopniowo powraca po ściągnięciu klipsów. Lekarze przeprowadzają zabiegi udrażniania jajowodu również u pacjentek, które poddały się innej metodzie podwiązania. W trakcie zabiegu ważnych jest wiele czynników: wiek i stan zdrowia kobiety, kiedy (jak dawno temu) poddała się podwiązaniu jajowodów, metoda jaka była wykorzystana do podwiązania, a także doświadczenie lekarza. Wyniki badań pokazują, że zabiegi te kończą się sukcesem jedynie w około 30 proc. przypadków.

Zobacz też: Torbiel na jajniku

Reklama

Ograniczenia prawne

Należy pamiętać, że w Polsce zabronione jest stosowanie podwiązania jajowodów na życzenie pacjentki. Prawo dopuszcza tylko dwie możliwości: w przypadku gdy zachodzi ryzyko, że dziecko może urodzić się z ciężkimi wadami genetycznymi oraz gdy ciąża może spowodować zagrożenie życia lub zdrowia matki.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Seks
Przeczytaj artykuł
Ciąża bez wytrysku - czy zapłodnienie w ten sposób jest możliwe?
Ciąża bez wytrysku
Przeczytaj artykuł
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? - techniki, porady
Kobieta w łóżku
Przeczytaj artykuł
Jak doprowadzić się do orgazmu - czy to możliwe bez dotykania?
masturbacja
Podobne artykuły
Skutki odstawienia tabletek antykoncepcyjnych
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych - skutki dla organizmu
Rodzina
Naturalne planowanie rodziny - metody i zasady
Kobieta ma dolegliwości intymne
Atrofia pochwy - objawy. Co to jest i czym grozi nieleczona?
Seksowna kobieta w skórzanych rękawiczkach
Jak zaskoczyć faceta w łóżku? - techniki, porady, wskazówki
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Jak mobilizować bliznę? 🩹
Sprawdź!