Witamina D3 dla noworodka – jak stosować? Jaka dawkę?

Zapotrzebowanie na witaminę D3 w pierwszym roku życia dziecka jest znacznie większe niż u starszych dzieci czy u dorosłego. Aby noworodek mógł rozwijać się prawidłowo konieczne jest dostarczanie mu tej witaminy. Tym bardziej, iż nie jest produkowana przez mleko matki. Dlatego warto wiedzieć, jak podawać maluchowi witaminę D3, aby go wesprzeć w rozwoju, a nie zaszkodzić.
Witamina D3 jest niezbędna do prawidłowego rozwoju noworodka
Źródło:123RF
Spis treści

Witamina D3 nie jest w żaden sposób magazynowana przez organizm człowieka. Jej produkcja odbywa się w tylko od maja do sierpnia (z uwagi na szerokość geograficzną miejsca zamieszkania Polaków). Często nazywana jest ona witaminą słońca.

Dlatego też tak duże znaczenie ma dostarczanie jej organizmowi w postaci suplementów. Można znaleźć ją w różnych produktach  (np. w jajach czy rybach). Ale noworodek nie skorzysta z tego dobrodziejstwa. Jego dieta w pierwszych miesiącach życia opiera się tylko na mleku. Jeśli maluszek karmiony jest mlekiem modyfikowanym to dostarczy mu ono witaminę D3, ale pewnie w niewystarczającej ilości. Jeśli noworodek  jest karmiony mlekiem mamy to z pewnością trzeba uzupełnić witaminę D3 w organizmie. 

Witamina D3 dla noworodka – dlaczego tak ważna?

Brak słońca w zasadzie od października do kwietnia znacznie utrudniania naturalną produkcję witaminy D3 przez organizm dziecka. Dlatego tak warto ją suplementować. Jest ona niezbędna do prawidłowego rozwoju noworodka.

 Jej wielostronne działanie polega na:

 • ułatwianiu organizmowi  wchłaniania wapnia i fosforu,
 • zapobieganiu krzywicy,
 • wspomaganiu właściwego rozwoju całego układu kostnego,
 • wzmacnianiu stanu uzębienia,
 • wspomaganiu mineralizacji zębów i kości,
 • łagodzeniu stanów zapalnych skóry,
 • zwiększaniu odporności noworodka.

Niedobór witaminy D3, który pojawia się już u noworodka i nie zostaje uzupełniony, może w przyszłości być zaczątkiem wielu groźnych chorób. 

Deficyt witaminy D3 to duży czynnik ryzyka powstania takich chorób, jak:

 • cukrzyca,
 • nowotwory,
 • często nawracające infekcje,
 • osteoporoza,
 • choroby serca. 

Ważne: jest to szczególnie cenna witamina dla organizmu noworodka. Oczywiście najlepiej, kiedy jest wytwarzana naturalnie przez organizm. Nie jest to jednak w pełni możliwe, dlatego należy ją uzupełniać. 

Jaka dawka witaminy D3 dla niemowląt?

Podstawową zasadą przy stosowaniu witaminy D3 u noworodków jest indywidualna konsultacja z lekarzem pediatrą.To właśnie lekarz powinien określić dobową dawkę i sprawdzić , czy nie ma przeciwwskazań do jej przyjmowania.

Witamina D3 należy do tych, które są bardzo wolno wchłaniane przez organizm. Często lekarze zalecają stosowanie tej witaminy przyszłej mamie już w drugim trymetrze ciąży. 

Dawkowanie witaminy D3 zależy od sposobu karmienia malucha i od jego wieku:

 • dla dziecka w wieku 0-6 miesiąca karmionego piersią zalecana dawka wynosi 400 jednostek na dobę, suplementację można już zacząć od pierwszych dni życia dziecka,
 • dla dziecka w wieku 0-6 miesięcy karmionego mlekiem zmodyfikowanym  dobowa dawka również wynosi 400 jednostek od pierwszych dni życia,
 • dla dziecka w wieku 7-12 miesięcy  zalecana dawka wynosi do 700 jednostek na dobę w zależności od sposobu karmienie malucha. Dawka dobowa witaminy D3 powinna być określona przez pediatrę, ponieważ mleko modyfikowane, w odróżnieniu od mleka matki, zawiera w już swym składzie witaminę D3. 

Ważne: w większości przypadków zauważa się niedobór witaminy D3 u noworodków i starszych dzieci, dlatego należy zadbać, aby odpowiednią ilość witaminy dostarczać już w pierwszych dniach ich życia. 

Pojawiły się w ostatnio teorie, iż dopuszczalna dawka dobowa dla noworodków może wynosić do 1000 jednostek. Jednak nie należy takiej decyzji podejmować samodzielnie. To pediatra  powinien potwierdzić konieczność przyjmowania witaminy D3 w takiej ilości. 

Jak rozpoznać niedobór witaminy D3 u niemowląt?

Kilka objawów występujących u malucha powinno zastanowić rodziców, czy nie powinni zwiększyć dawkowania witaminy D3. 

Do najważniejszych i najczęściej pojawiających się należą:

 • nadmiernie płaska główka z tyłu,
 • niewielkie, ale wypukłe guzy na czole,
 • opóźnione zrastanie ciemiączka,
 • tzw. żabi brzuszek –gdy dziecko leży brzuch wygląda tak, jakby rozlewał się na boki,
 • niekiedy zbytnia nerwowość dziecka.

Jakie są skutki przedawkowania witaminy D3?

W zasadzie trudno jest przedawkować witaminę D3 podawaną noworodkowi. Wystarczy tylko działać ściśle z zaleceniami lekarza. Jednak czasem zbyt długotrwałe podawanie tej witaminy w większych dawkach niż zalecane może spowodować jej przedawkowanie. Przede wszystkim nadmiar witaminy D3 podwyższa stężenie wapnia we krwi, a to może doprowadzić do wymiotów czy odwodnienia. Może pojawiać się też czasem brak łaknienia czy zaparcia. W przypadku podejrzenia przedawkowania tego suplementu należy skontaktować się z lekarzem. 

Dla noworodków jedynym bezpiecznym rozwiązaniem jest witamina D3 dla niemowląt w kroplach. Należy podawać je dziecku delikatnie, bezpośrednio na język. Trzeba bardzo uważać, aby kropelki te nie wpadały wprost do gardła. Dziecko mogłoby się wtedy zakrztusić. Niektórzy rodzice wlewają krople witaminy do butelki z mlekiem lub herbatką. Lekarze zdecydowanie nie polecają tego sposobu. Witamina D3 może wtedy pozostać na ściankach butelki , a dziecko nie przyjmie wymaganej dawki. 

Ważne: wiele układów organizmu noworodka jest zależnych od witaminy D3, dlatego też nie wolno zapominać o jej podawaniu.

Czytaj:

Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Ranking aspiratorów do nosa 2020. Jaki wybrać?
Przeczytaj artykuł
Badanie CRP u dziecka - interpretacja wyników
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Ranking aspiratorów do nosa 2020. Jaki wybrać?
Badanie CRP u dziecka - interpretacja wyników
Krochmal do kąpieli dla dzieci. Co daje? Jak zrobić?
Odruch Babińskiego – kiedy występuje i co oznacza?
Zapalenie napletka u dziecka - objawy, przyczyny i leczenie

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama