NAJZDROWSZE MIEJSCE W INTERNECIE

Witamina D3 dla noworodka - od kiedy i jaką dawkę podawać?

Zapotrzebowanie na witaminę D3 w pierwszym roku życia dziecka jest znacznie większe niż u starszych dzieci czy u dorosłego. Aby noworodek mógł rozwijać się prawidłowo konieczne jest dostarczanie mu tej witaminy. Tym bardziej, iż nie jest produkowana przez mleko matki. Dlatego warto wiedzieć, jak podawać maluchowi witaminę D3, aby go wesprzeć w rozwoju, a nie zaszkodzić.
Witamina D3 jest niezbędna do prawidłowego rozwoju noworodka
Źródło:123RF
W skrócie
 • Witamina D3 jest ważna dla osób w każdym wieku, jednak noworodki potrzebują jej najbardziej.
 • Niedobór witaminy D3 u dziecka może zaburzyć prawidłowy rozwój, jednak również jej nadmiar ma swoje konsekwencje.
 • Nas okresem suplementowania powinien czuwać lekarz pediatra, który może stwierdzić, kiedy przestać podawać witaminę D3 dziecku.
SPRAWDŹ TEŻ: Baanie przesiewowe noworodka - co wykrywa?
Spis treści

Czym jest witamina D3?

Witamina D3 nie jest w żaden sposób magazynowana przez organizm człowieka. Jej produkcja odbywa się w tylko od maja do sierpnia (z uwagi na szerokość geograficzną miejsca zamieszkania Polaków). Często nazywana jest ona witaminą słońca.

Dlatego też tak duże znaczenie ma dostarczanie jej organizmowi w postaci suplementów. Można znaleźć ją w różnych produktach  (np. w jajach czy rybach). Ale noworodek nie skorzysta z tego dobrodziejstwa. Jego dieta w pierwszych miesiącach życia opiera się tylko na mleku.

Jeśli maluszek karmiony jest mlekiem modyfikowanym to dostarczy mu ono witaminę D3, ale pewnie w niewystarczającej ilości. Jeśli noworodek  jest karmiony mlekiem mamy to z pewnością trzeba uzupełnić witaminę D3 w organizmie. Jej główną zaletą jest wspomaganie rozwoju dziecka.

Suplementacja witaminy D3 dla noworodka jest jak najbardziej bezpieczna, o ile podaje się zalecaną dawkę.

Dlaczego witamina D3 dla noworodka jest ważna?

Brak słońca w zasadzie od października do kwietnia znacznie utrudniania naturalną produkcję witaminy D3 przez organizm dziecka. Dlatego tak warto ją suplementować. Jest ona niezbędna do prawidłowego rozwoju noworodka.

 Jej wielostronne działanie polega na:

 • ułatwianiu organizmowi  wchłaniania wapnia i fosforu,
 • zapobieganiu krzywicy,
 • wspomaganiu właściwego rozwoju całego układu kostnego,
 • wzmacnianiu stanu uzębienia,
 • wspomaganiu mineralizacji zębów i kości,
 • łagodzeniu stanów zapalnych skóry,
 • zwiększaniu odporności noworodka.

Niedobór witaminy D3, który pojawia się już u noworodka i nie zostaje uzupełniony, może w przyszłości być zaczątkiem wielu groźnych chorób. 

Deficyt witaminy D3 to duży czynnik ryzyka powstania takich chorób, jak:

 • cukrzyca,
 • nowotwory,
 • często nawracające infekcje,
 • osteoporoza,
 • choroby serca. 

Ważne: jest to szczególnie cenna witamina dla organizmu noworodka. Oczywiście najlepiej, kiedy jest wytwarzana naturalnie przez organizm. Nie jest to jednak w pełni możliwe, dlatego należy ją uzupełniać.

Jaka dawka witaminy D3 dla niemowląt?

Podstawową zasadą przy stosowaniu witaminy D3 u noworodków jest indywidualna konsultacja z lekarzem pediatrą. To właśnie lekarz powinien określić dobową dawkę i sprawdzić , czy nie ma przeciwwskazań do jej przyjmowania.

Witamina D3 należy do tych, które są bardzo wolno wchłaniane przez organizm. Często lekarze zalecają stosowanie tej witaminy przyszłej mamie już w drugim trymetrze ciąży. 

Ile zatem witaminy D3 podawać i od czego jest zależna dawka?

Dawkowanie witaminy D3 zależy od sposobu karmienia malucha i od jego wieku:

 • dla dziecka w wieku 0-6 miesiąca karmionego piersią zalecana dawka wynosi 400 jednostek na dobę, suplementację można już zacząć od pierwszych dni życia dziecka,
 • dla dziecka w wieku 0-6 miesięcy karmionego mlekiem zmodyfikowanym  dobowa dawka również wynosi 400 jednostek od pierwszych dni życia,
 • dla dziecka w wieku 7-12 miesięcy  zalecana dawka wynosi do 700 jednostek na dobę w zależności od sposobu karmienie malucha. Dawka dobowa witaminy D3 powinna być określona przez pediatrę, ponieważ mleko modyfikowane, w odróżnieniu od mleka matki, zawiera w już swym składzie witaminę D3. 

Ważne: w większości przypadków zauważa się niedobór witaminy D3 u noworodków i starszych dzieci, dlatego należy zadbać, aby odpowiednią ilość witaminy dostarczać już w pierwszych dniach ich życia. Dla dzieci otyłych dawka jest odpowiednio zwiększana.

Pojawiły się w ostatnio teorie, iż dopuszczalna dawka dobowa dla noworodków może wynosić do 1000 jednostek. Jednak nie należy takiej decyzji podejmować samodzielnie. To pediatra  powinien potwierdzić konieczność przyjmowania witaminy D3 w takiej ilości.

Jaka witamina D3 dla noworodka jest najlepsza?

Tak napradę najważniejsze jest ustalenie odpowiedniej dawki. Producentów wypuszczająch witaminę D3 na rynek jest mnóstwo, więc wybór pozostaje pomiędzy różnymi formami. Najpopularniejsze są kapsułki do wyciskania typu twist-off, które podaje się dziecku bezpośrednio na język.

Jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie dla noworodka, trzeba jednak bardzo uważać, aby kropelki te nie wpadały wprost do gardła. Dziecko mogłoby się wtedy zakrztusić.

Niektórzy rodzice wlewają krople witaminy do butelki z mlekiem lub herbatką. Lekarze zdecydowanie nie polecają tego sposobu. Witamina D może wtedy pozostać na ściankach butelki , a dziecko nie przyjmie wymaganej dawki. 

Dostępne są również kropelki, a także tabletki dla starszych dzieci, które są już w stanie je połknąć.

Jak rozpoznać niedobór witaminy D3 u niemowląt?

Kilka objawów występujących u malucha powinno zastanowić rodziców, czy nie powinni zwiększyć dawkowania witaminy D3. 

Do najważniejszych i najczęściej pojawiających się należą:

 • nadmiernie płaska główka z tyłu,
 • niewielkie, ale wypukłe guzy na czole,
 • opóźnione zrastanie ciemiączka,
 • tzw. żabi brzuszek –gdy dziecko leży brzuch wygląda tak, jakby rozlewał się na boki,
 • niekiedy zbytnia nerwowość dziecka.

Do kiedy podawać witaminę D3?

Najczęściej lekarz pediatra ustala jaką dawkę i ile podawać witaminę D3. Dzięki rozszerzanej diecie dziecka stopniowo jej spożycie będzie się zwiększało naturalnie. Dzięki pokarmom takim jak mleko, jajka, masło czy ryby suplementacja witaminy może przestać być konieczna. 

Kiedyś zalecało się podawanie D3 do roku życia, jednak obecnie kontynuuje się suplementację nawet dłużej. Przyjmować powinni ją również dorosli, zwłaszcza w okresie od października do kwietnia.

Jakie są skutki uboczne przedawkowania witaminy D3?

W zasadzie trudno jest przedawkować witaminę D3 podawaną noworodkowi. Wystarczy tylko działać ściśle z zaleceniami lekarza. Jednak czasem zbyt długotrwałe podawanie tej witaminy w większych dawkach niż zalecane może spowodować jej przedawkowanie.

Przede wszystkim nadmiar witaminy D3 podwyższa stężenie wapnia we krwi, a to może doprowadzić do wymiotów czy odwodnienia. Może pojawiać się też czasem brak łaknienia czy zaparcia. W przypadku podejrzenia przedawkowania tego suplementu należy skontaktować się z lekarzem.

Ważne: wiele układów organizmu noworodka jest zależnych od witaminy D3, dlatego też nie wolno zapominać o jej podawaniu.

Czytaj również
Sonda redakcyjna
Jakie zmiany skórne doskwierają Ci najczęściej?

  Suchość skóry

  Pękanie skóry

  Łuszczenie skóry

  Trądzik

  Przetłuszczanie skóry

Bibliografia

 • Cannell J.J., Hollis B.W.: Use of vitamin D in clinical practice. AlternMedRev, 2008:13(1), 6-20.
 • Łukaszkiewicz J.: Witamina D: metabolizm i działanie. Twój Magazyn Medy- czny, 2004:8, 66-72.
 • Wójcik M., Płudowski P., Rowińska E. et al.: Stężenie 25(OH)D u noworodków, niemowląt, dzieci i nastolatków – przegląd danych konsultacyjnej poradni pediatrycznej z trzech dekad. Standardy Medyczne, 2015:12, 112- 116.
 • Dyląg H., Rowicka G., Strucińska M. et al.:Assessement of vitamin D status in children aged 1-5 with simple obesity. Rocz. Panstw. Zakł. Hig., 2014: 65, 325-330
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Ranking aspiratorów do nosa 2021. Jaki wybrać?
Dziecko z aspiratorem przy nosie
Przeczytaj artykuł
CRP u dziecka - norma i wyniki. Co oznacza podwyższone?
Dziecko w czasie badania
Przeczytaj artykuł
Krochmal do kąpieli dla dzieci. Co daje? Jak zrobić?
Dziecko po kąpieli
Podobne artykuły
Ranking aspiratorów do nosa 2021. Jaki wybrać?
CRP u dziecka - norma i wyniki. Co oznacza podwyższone?
Krochmal do kąpieli dla dzieci. Co daje? Jak zrobić?
Odruch Babińskiego – kiedy występuje i co oznacza?
Zapalenie napletka u dziecka - domowe sposoby i leczenie

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Jak wyciągnąć drzazgę? Spod paznokcia, skóry i z palca
Analiza składu ciała - waga i normy. Na czym polega BIA?
Zapaść serca - objawy i przyczyny. Jak wygląda leczenie?
Spanie nago - czy jest zdrowe? W pojedynkę i z partnerem

Reklama