Na czym polegają badania przesiewowe?

Badania przesiewowe mogą przynieść wiele pożytku, zwłaszcza osobom, u których ryzyko wystąpienia określonej choroby jest bardzo wysokie. Na jakiej zasadzie przeprowadza się badania przesiewowe i czemu dokładnie służą?

Spis treści

Co to są badania przesiewowe?

Badania przesiewowe są jedną z metod walki z chorobami u osób z wysokim czynnikiem ryzyka ich wystąpienia, służą też kontroli stanu zdrowia całej populacji. Polegają one na organizowaniu badań określonej liczby osób, u których nie występują objawy chorobowe.

Badania służą sprawdzeniu, czy w danym społeczeństwie występują określone schorzenia, a także zwiększeniu szansy na wyleczenie osób, które nie podejrzewały u siebie choroby lub które narażone były na jej wystąpienie.

Badania przesiewowe - jakie choroby mogą rozpoznać?

Dzięki badaniom przesiewowym możliwe jest zdiagnozowanie między innymi takich chorób, jak:

W celu rozpoznania choroby zaleca się wykonanie określonych badań. Bardzo często powinny być wykonywane regularnie, jak na przykład badania cytologiczne. Oprócz tego zaleca się również mammografię, czyli badania piersi na obecność raka piersi, kolonoskopię, dzięki której możliwe jest rozpoznanie stanów nowotworowych jelita grubego czy badania tomograficzne w celu rozpoznania zmian nowotworowych w płucach.

Bardzo często przeprowadza się również badania mające na celu sprawdzenie, czy płód u kobiety ciężarnej rozwija się prawidłowo. Do tego często wykonywanymi badaniami przesiewowymi są działania profilaktyczne, jak obowiązkowe wizyty dzieci u dentysty w celu rozpoznania próchnicy, a także podstawowe badania wzroku oraz słuchu.

Badania przesiewowe a regularność

By badania tego typu okazały się skuteczne i pozwoliły na szybkie wykrycie choroby, konieczne jest ich regularne powtarzanie. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku osób, które znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka. Oprócz tego badania przesiewowe powinny spełniać określone warunki.

Przede wszystkim badania przesiewowe powinno się przeprowadzać w związku z chorobą, które prawdopodobieństwo występowania jest największe. Służy wówczas nie tylko sprawdzeniu stanu zdrowia jak największej liczby osób, ale umożliwia też postawienie wczesnej diagnozy oraz uświadomienie reszty społeczeństwa i promocję badań profilaktycznych.

Oprócz tego muszą istnieć ogólne, podstawowe standardy przeprowadzania badań oraz sposobów leczenia. Badania przesiewowe powinny mieć również bezpośredni wpływ na dalsze leczenie pacjenta, u którego wykryto początkowe stadium choroby. Im wcześniej i trafniej postawiona diagnoza, tym większa szansa na skuteczne leczenie.

Czy badania przesiewowe są potrzebne?

Organizowanie badań przesiewowych w dużej mierze przyczynia się do promowania zdrowego trybu życia oraz dbania o własne zdrowie, a także działań profilaktycznych zmierzających do podjęcia leczenia we wczesnej fazie choroby. Dzięki tego typu badaniom możliwe jest skuteczne leczenie.

Z drugiej strony badania przesiewowe bywają zawodne. Możliwe jest na przykład przeprowadzenie mylnej diagnozy i rozpoznanie początkowego stadium choroby u osoby zdrowej. Badania przesiewowe wiążą się również z dość wysokimi kosztami ich organizacji, stąd też konieczna jest samokontrola oraz poddawanie się regularnym badaniom we własnym zakresie.

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 31)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!