Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Pantoprazol: dawkowanie, cena, skutki uboczne. Co to za lek?

Pantoprazol to jeden z najpopularniejszych leków z rodziny prazoli stosowanych w dolegliwościach żołądkowo-jelitowych przebiegających z refluksem, zgagą czy wrzodami.
Kobietę odczuwa palenie w żołądku
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Co to jest pantoprazol?

Pantoprazol to lek z gatunku inhibitorów pompy protonowej, czyli w skrócie – IPP. Sama, tak zwana pompa protonowa jest białkiem, które transportuje jony wodoru (czyli protony) przez błonę komórkową do wnętrza żołądka. Jon wodoru jest składnikiem kwasu solnego, znajdującego się w żołądku. 

Pompa protonowa dostarczając kolejne jony wodoru do żołądka (na przykład w trakcie spożywania posiłków) sprawia, że soki trawienne znajdujące się w nim stają się coraz bardziej kwaśne i żrące. W przypadku prawidłowo działającego żołądka nie stanowi to większego problemu. 

Ale jeśli istnieją ubytki w ochronnym śluzie powlekającym wnętrze tego organu, lub zwieracz żołądka nie działa prawidłowo może to powodować powstawanie nadżerek czy wrzodów w przewodzie pokarmowym. Inhibitor pompy protonowej powoduje, że do żołądka nie są dostarczane dodatkowe jony wodoru i kwasowość soków trawiennych pozostaje mniej więcej na tym samym poziomie. 

Reklama

Pantoprazol – na co działa?

Jako, że jest to lek zapobiegający dodatkowemu zakwaszeniu żołądka to jego oficjalne wskazania obejmują wszelkiego rodzaju bóle brzucha przebiegające z uczuciem pieczenia. 

Preparaty pantoprazolu stosuje się w:

 • leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy,
 • eradykacji H.pylori,
 • leczeniu choroby refluksowej przełyku i zapobieganiu nawrotom,
 • leczeniu zespołu Zollingera-Ellisona,
 • zapobieganiu owrzodzeniom żołądka i dwunastnicy wywołanym stosowaniem NLPZ u osób z grupy zwiększonego ryzyka, wymagającym długotrwałego stosowania tych leków.

Dawkowanie pantoprazolu

Lek pantoprazol występuje w dwóch różnych dawkach – 20 mg oraz 40 mg. W zależności od jednostki chorobowej przyjmuje się codziennie rano na czczo jedną tabletkę.  W wyjątkowych okolicznościach można przyjąć dodatkową dawkę wieczorem. Nie powinno się jednak przekraczać 80 mg na dobę.

Bardzo istotnym elementem terapii jest, by w miarę możliwości przyjmować lek na czczo. W obrocie aptecznym występuje pantoprazol w tabletkach dojelitowych. Oznacza to, że jest wchłaniany w jelicie i dopiero stamtąd przenika do komórek okładzinowych żołądka. Tam łączy się z aktywnym enzymem – pompą protonową. Jeśli jest potrzebne przyjęcie kolejnej dawki leku wieczorem, należy to uczynić na 30 do 60 minut przed planowanym posiłkiem. 

Lek nie działa od razu, jego pełne efekty można dostrzec dopiero po 2-3 dniach. Przed przyjęciem preparatu warto przeczytać dokładnie ulotkę pantoprazolu

Reklama

Skutki uboczne pantoprazolu

Wśród ekspertów przeważają pozytywne opinie o pantoprazolu. Wynikają one głównie z faktu wysokiej skuteczności i niewielkich działań niepożądanych leku. 

Najczęściej dochodzi do przemijających i mało poważnych dolegliwości pokarmowych – 

 • ból brzucha, 
 • nudności, 
 • biegunka, 
 • a także do skórnych reakcji uczuleniowych – wysypka, pokrzywka, świąd. 

Bardzo rzadko dochodzi do małopłytkowości, leukopenii, stanów splątania, uszkodzenia wątroby, zapalenia nerek czy obrzęków. Nie ma dowodów na szkodliwe działanie pantoprazolu w ciąży, więc w trakcie pierwszego trymestru można go bezpiecznie przyjmować – zawsze jednak należy o tym poinformować lekarza prowadzącego ciążę, najlepiej jeszcze przed zażyciem preparatu. 

Reklama

Pantoprazol bez recepty

Lek ten jest jest bezpieczny dla organizmu, dlatego też jest dostępny w najmniejszej dawce bez recepty - należy jednak pamiętać o kilku istotnych faktach. Bez konsultacji z lekarzem można go przyjmować maksymalnie przez 14 dni i nie powinno się powtarzać takiej kuracji częściej niż 3 razy do roku. 

W przypadku samodzielnego zwalczania objawów chorobowych pantoprazolem przez dłuższy czas, może dojść do nadkażenia bakteriami C. difficile,zaburzeń wchłaniania wapnia, magnezu i witaminy B12. W przypadku częstych nawrotów zgagi, refluksu czy uczucia pieczenia warto się zawsze wybrać do lekarza, gdyż problem może być o wiele poważniejszy – może na przykład wystąpić nowotwór żołądka, który czasami daje podobne objawy. 

Reklama

Cena pantoprazolu

Pantoprazol to lek znany już od około 40 lat i bardzo tani w produkcji. Na receptę występują opakowania po 20 lub 40 mg w cenach około 20 zł za lek wypisany ze 100% odpłatnością. 

Preparat z przepisaną refundacją jest dużo tańszy i kosztuje między 5 a 10 zł za opakowanie. Cena jest też oczywiście uzależniona od wielkości opakowania – im więcej tabletek w paczce tym koszt jednostkowy jest relatywnie mniejszy. 

Cena pantoprazolu bez recepty jest już nieco większa. Przede wszystkim dostępne są tylko dawki 20 mg zawierające nie więcej niż 14 tabletek. 

Tutaj nie ma sztywnych cen spowodowanych refundacją, więc hurtownie i apteki liczą sobie wyższą marżę i dlatego pantoprazol bez recepty jest droższy niż na receptę. W zależności od preparatu i apteki koszt jednego opakowania waha się między kilkoma a kilkunastoma złotymi.

Reklama

Leki i preparaty zawierające pantoprazol

Czytaj również

Bibliografia

 • K. Adrych; Czy każdy chory z zakażeniem Helicobacter pylori powinien być leczony? Aktualne stanowisko; Gastroenterologia Kliniczna; 2018; tom 10; 1; 23-31
 • A.S. Banyś; Kryteria optymalnego wyboru inhibitora pompy protonowej dla chorych leczonych w oddziale intensywnej terapii; Farmacja Współczesna; 2009; 2; 42-48
 • J. Chudek; Stosowanie inhibitorów pompy protonowej w profilaktyce choroby wrzodowej u chorych leczonych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi; Gastroenterologia Kliniczna; 2012; tom 4; 1; 33-39
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Artykuł napisany przez
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Magister farmacji. Pracuje w aptece ogólnodostępnej oraz kieruje Działem Farmacji Centrum Okulistycznego. Aktywny członek samorządu aptekarskiego W czasie siedmioletniej pracy zawodowej rozwiązał nieskończoną ilość problemów z zakresu stosowania leków oraz prowadzenia właściwej terapii. W swojej pracy stawia na bezpośredni i partnerski kontakt z pacjentem, co umożliwia mu jasne przekazywanie medycznych zaleceń. Interesuje się interakcjami lekowymi oraz bezpieczeństwem terapii, zwolennik metod opartych na EBM (Evidence Based Medicine). Prywatnie szczęśliwy mąż, tata Krzysia oraz fan piłki nożnej i gotowania.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Substancje czynne
Cyklopiroksolamina w kosmetykach. Jakie ma właściwości i zastosowanie?
Substancja kosmetyczna o nazwie cyklopiroksolamina
Na co działa cefuroksym? Dawkowanie i skutki uboczne
Wzór chemiczny cefuroksymy
Pregabalina - działanie, dawkowanie i skutki uboczne. Po jakim czasie zaczyna działać?
Wzór chemiczny pregabaliny
Podobne artykuły
Mężczyzna boi się własnego cienia
Wenlafaksyna: kiedy zaczyna działać? Dawkowanie, odstawienie
Wzór chemiczny escitalopramu
Na co jest escitalporam? Działanie i dawkowanie
Kobieta zakrapla oczy
Gentamycyna - na co działa? Dawkowanie i skutki uboczne
Stopy z grzybicą
Nystatyna - jak długo stosować? Dawkowanie i skutki uboczne
Ascorbinian sodu na łyżeczce
Askorbinian sodu – dawkowanie, zastosowanie i szkodliwość

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!