Makaron soba - kalorie i cena. Z czego jest i gdzie kupić?

Makaron soba jest jednym z podstawowych składników używanych w kuchni japońskiej. Produkowany jest z mąki gryczanej i jako taki, uchodzi za bardzo zdrowy. Jakie dania z makaronem soba można przyrządzić? Ile produkt zawiera kalorii? Gdzie kupić soba i w jakiej cenie?
Makaron soba na talerzu i pałeczki do jedzenia
źrodło:123RF

Spis treści

Makaron soba

Makaron soba jest jednym najważniejszych produktów kuchni japońskiej, stanowiąc podstawę wielu tradycyjnych dań z dodatkiem mięs, ryb, owoców morza i warzyw. Makaron wytwarzany jest według różnych receptur, zawsze jednak podstawowym jego składnikiem jest mąka gryczana, pozyskiwana z gryki, w Japonii uprawianej od 10 tysięcy lat. 

Proces powstawania soba rozpoczyna się od rozdrobnienia nasion gryki i zmielenia ich na proszek. W dalszej kolejności uzyskaną mąkę miesza się z wodą i ugniata na ciasto. Ostatni etap to formowanie cienkich, długich klusek. Makaron soba typowo gryczany ma ciemną, brązową barwę.

Jeśli jednak zostanie wykonany z domieszką mąki pszennej (popularne połączenie w proporcjach 80/20 proc.), będzie znacznie jaśniejszy. Soba jest makaronem, który w zależności od sposobu przyrządzenia, może stanowić bazę taniego dania typu fast food, sprzedawanego w ulicznej budce, ale może też być wykwintną potrawą podawaną w najdroższych restauracjach i przygotowywaną przez mistrzów kuchni azjatyckiej. 

Kalorie w makaronie soba

Surowy makaron soba jest produktem umiarkowanie kalorycznym, a po ugotowaniu i nasiąknięciu wodą jego wartość energetyczna staje się bardzo niska (aczkolwiek parametry te wzrastają na przykład w związku z zastosowaniem tempury). Produkt cechuje się dużą zawartością pożywnych białek oraz błonnika, który usprawnia perystaltykę jelit i zapewnia uczucie sytości na długi czas – cechę tę z pewnością docenią osoby stosujące dietę redukcyjną.

Dodatkową wartość stanowi bardzo niska zawartość tłuszczów. W porównaniu ze zwykłym makaronem pszennym właściwości makaronu soba (kalorie oraz wartość odżywcza), prezentują się następująco (dane: USDA, w przeliczeniu na 100 gramów):

 

Makaron suchy

Makaron gotowany

soba

 

pszeniczny

soba

pszeniczny

Kalorie

336 kcal

361  kcal

99 kcal

148 kcal.

Białka

14,38 g

12,50 g

5,06 g

5,95 g

Tłuszcze    

0,71 g

2,32 g

0,10 g

1,70 g

Węglowodany

74,62 g

69,64 g

21,44 g

29,89 g

Powszechnie uważa się, że makaron soba jest zdrowszy, aniżeli zwykły pszenny. Nie tylko sprzyja odchudzaniu, ale też wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi, a także działa korzystnie na pracę serca oraz układów nerwowego i mięśniowego. 

Dania z makaronem soba

Makaron soba daje nieograniczone możliwości zastosowań, a w zależności od sposobu przygotowania oraz podania wyróżnia się wiele odmian tego produktu. Typowe japońskie dania z makaronem soba to między innymi:

 • Kake– makaron w bulionie rybnym dashi, przyprawiony zieloną cebulą
 • Mori/Zaru – makarony ugotowane a następnie schłodzone i podane na talerzu z bambusa, do maczania w sosie tsuyu
 • Kakiage– makaron w tempurze składającej się z drobno posiekanej cebuli, krewetek i warzyw
 • Okame– makaron z pastą rybną kamabokoi szpinakiem
 •  Kitsune– makaron w zupie ze smażonym, słodkim tofu
 • Tanuki- kake soba z okruszkami smażonego ciasta
 • Oroshi- zimna soba z japońską rzodkiewką daikon oroshi
 • Tororo– danie zawierające starte japońskie lub chińskie ziemniaki – ignamy
 • Sansai– soba z paprocią królewską i pnączem bambusa, na ciepło lub na zimno
 • Nameko– makaron z japońskimi grzybami nameko
 • Tsukimi – soba z jajkiem surowym, ewentualnie na miękko
 • Tamago-toji – makaron zmieszany z jajecznicą i sosem tsuyu
 • Kamo-nanban – z mięsem kaczki i zieloną cebulą w zupie
 • Nishin– kake z polewą z suszonego śledzia
 • Hanamaki – soba z suszonymi wodorostami nori

Przepis z makaronem soba

Jednym z najbardziej klasycznych dań z makaronem soba jest kake. Jest to jedyna w swoim rodzaju zupa, do której przygotowania niezbędne są:

 • 250 g makaronu soba,
 • 1 litr rybiego bulionu dashi,
 • sos sojowy jasny oraz ciemny,
 • sake,
 • zielona cebula.

Przepis na makaron soba w tej postaci jest niezwykle prosty. Bulion dashi należy zagotować, a następnie dodać do niego kilka łyżek stołowych (3-5 w zależności od upodobań) jasnego i ciemnego sosu sojowego oraz około 25 mililitrów sake, a także skrojoną cebulę. Całość gotujemy jeszcze przez 10-15 minut. W międzyczasie przygotowujemy sam makaron. Ze względu na dużą utratę wartości odżywczych w czasie gotowania, soba nie powinien w garnku z wrzącą wodą spędzać zbyt wiele czasu. Szczegółowe instrukcje znajdują się na opakowaniach i mogą zawierać różne wskazówki w zależności od składu produktu, często jednak zaleca się, by makaron ten nie był gotowany dłużej, niż 3-4 minuty. Na koniec zalewamy go bulionem. 

Gdzie kupić makaron soba?

Produkt ten dostępny jest w praktycznie wszystkich sklepach z żywnością azjatycką, a w szczególności japońską. Coraz częściej jest też spotykany na półkach hipermarketów. Pamiętajmy, że kupując soba należy uważnie czytać skład. Oryginalne makarony pochodzące z Japonii mają przeważnie bardzo wysoki udział mąki gryczanej w składzie. Są jednak w sklepach także produkty, które z prawdziwym soba niewiele mają wspólnego (zawartość mąki gryczanej może być nawet poniżej 20 procent). Stąd też duże zróżnicowanie cenowe. Soba można w Polsce kupić w cenie 6-7 złotych za opakowanie (200 g), ale też za około 15 a nawet 25 złotych. 

Czytaj też:

Bibliografia

 • Mayu, Soba Noodles: Their Calorie Content, Ingredients And Where To Eat Them, https://matcha-jp.com
 • Noodles, japanese, soba, cooked, https://fdc.nal.usda.gov
 • Magdalena Tomaszewska-Bolałek, Kake soba, http://www.kuchniokracja.hanami.pl

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Powyższy artykuł prezentuje treści informacyjne i został opracowany wyłącznie przez redakcję serwisu. Artykuł zawiera informacje o wybranych produktach dostępnych w internetowym Sklepie Medme.pl i ma charakter autopromocyjny Sklepu Medme.pl Wybór prezentowanych produktów lub kategorii produktów został dokonany w sposób rzetelny, wyłącznie przez redakcję serwisu.