Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Jak objawia się uczulenie na chlor i jak je leczyć?

Uczulenie na chlor nie jest reakcją alergiczną, choć przynosi podobne objawy: wypryski skórne, świąd, suchość i łuszczenie się skóry, katar, łzawienie, nudności, wymioty. Jak leczyć tego typu przypadłość?
Reakcja alergiczna na skórze
źródło:123RF
W skrócie
 • Objawy uczulenia na chlor (Cl) najczęściej dotykają osoby korzystające z dużych, publicznych basenów. Gaz używany do ich dezynfekcji nie zagraża życiu, ale u niektórych osób może powodować uciążliwe dolegliwości.
 • Najczęściej spotykane symptomy uczulenia na wodę z chlorem to: świąd, pieczenie, łuszczenie się skóry, wysypka, katar, szczypanie oczu, łzawienie, katar, kaszel, uczucie duszności
 • Leczenie uczulenia na chlor ma charakter prewencyjno-objawowy. Polega na unikaniu kontaktu z chlorowaną wodą, a także doraźnym podawaniu leków antyhistaminowych oraz glikokortykosteroidów. Nieskuteczna w tym przypadku jest immunoterapia.
SPRAWDŹ TEŻ: Alergia i astma
Spis treści

Reklama

Objawy uczulenia na chlor 

Chlor jest gazem, który w niewielkim stężeniu wykorzystywany jest do dezynfekcji wody pitnej oraz tej znajdującej się w basenach – w ten sposób oczyszcza się ją i zabezpiecza przed kolonizacją ze strony chorobotwórczych patogenów. 

Chlor w postaci czystej, gazowej, jest silnie toksyczny  i przypadku bezpośredniego kontaktu może prowadzić nawet do śmierci. Możliwe objawy zatrucia to silne wymioty, krwotoki wewnętrzne, obrzęk płuc. Dawki Cl, stosowane w wodociągach i na pływalniach są minimalne, dlatego w nie stanowią zagrożenia dla życia osób pijących lub pływających w wodzie. 

Niekiedy jednak możliwa jest wysypka od chloru. Jest to typowa reakcja uczuleniowa, występująca w odpowiedzi na kontakt z substancją drażniącą. Nie jest to jednak alergia w medycznym tego słowa znaczeniu – nie występuje tu bowiem typowy mechanizm bazujący na zaangażowaniu przeciwciał klasy IgE.

Pojęcie alergii na chlor ma zatem charakter potoczny. Praktyczną tego konsekwencją jest fakt, że objawy skórne uczulenia na chlor, a także oraz inne typowe symptomy (pokarmowe, oddechowe, wzrokowe) mogą potencjalnie wystąpić u każdej osoby, nie tylko u alergików.  

Najczęstsze konsekwencje kontaktu z rozcieńczonym cl, to:

 • pokrzywka skórna, wysypka i innego rodzaju wypryski;
 • intensywny świąd, stymulujący do drapania skóry;
 • uczucie pieczenia, wręcz palenia ciała;
 • silne podrażnienie oczu, zaczerwienienie spojówek, łzawienie;
 • podrażnienie błon śluzowych gardła i nosa – uczulenie na chlor objawia się często poprzez rzadki, intensywny katar;
 • kaszel przypominający napad astmy;
 • duszności, świszczący oddech, także zbliżone do symptomów napadu astmatycznego;
 • nudności, wymioty, biegunki, w sytuacji gdy doszło do połknięcia większych ilości wody;

Reklama

Objawy uczulenia na chlor w basenie 

O ile maksymalne dopuszczalne stężenie chloru w polskich wodociągach wynosi 0,3 mg/litr, a często faktycznie dawka ta jest niższa (0,1-02), o tyle na basenach ilość Cl może być większa. Dlatego też częściej w tego właśnie typu miejscach zdarzają się niepożądane reakcje. 

„Alergia” na chlor basenowy może też być silniejsza, co ma bezpośredni związek zarówno z ilością znajdujące się w wodzie substancji drażniącej, jak też stosunkowo długim czasem ekspozycji na jej działanie (z reguły kilkanaście do kilkudziesięciu minut).  

Jak należy reagować obserwując u siebie objawy uczulenia na chlor w wodzie? Jeśli pojawią się jeszcze w czasie pływania, należy bezzwłocznie opuścić basen – kluczowe jest bowiem ograniczenie bezpośredniego działania czynnika drażniącego. W przyszłości zaś nie zaleca się korzystania z tej pływalni, ani jakiejkolwiek innej, gdzie woda jest chlorowana, nie ozonowana. 

W przypadku zaś wystąpienia silnych objawów, doraźnie i po konsultacji z lekarzem można przyjąć leki (szczegóły w dalszej części artykułu).

Uczulenie na chlor u dziecka

Uczulenie na chlor u dziecka może wystąpić tak samo, jak u osoby dorosłej. Większe jednak może być niekiedy nasilenie objawów, co ma związek między innymi z większą niedojrzałością skóry, jej delikatnością i cienkością. 

Szczególnym zagadnieniem jest wystąpienie uczulenia na chlor u dzieci chorujących na astmę. Zwiększa się wówczas intensywność objawów, takich jak kaszel uczucie duszności i ucisku w klatce piersiowej, świszczący oddech. 

Astma jest schorzeniem, z którego w około trzech czwartych przypadków wyrasta się w okresie młodzieńczym – pośrednio może to wpływać na złagodzenie ewentualnych objawów uczulenia na chlor. Z drugiej jednak strony należy pamiętać, że astma ma skłonności do niespodziewanych nawrotów w życiu dorosłym. 

Reklama

Leczenie uczulenia na chlor 

Uczulenie na chlor w wodzie można leczyć objawowo. Zazwyczaj stosuje się leki antyhistaminowe I i II generacji, które łagodzą świąd. Są to substancje, które łączą się w organizmie ludzkim z tzw. receptorami H1, znosząc w ten sposób działanie hormonu histaminy, odpowiedzialnego za reakcje zapalne.

Oprócz tego można też objawowo użyć krem na uczulenie na chlor zawierający glikokortykosteroidy. Są to silne środki hormonalne, hamujące procesy zapalne odpowiedzialne między innymi za reakcje skórne. 

Zarówno leki przeciwhistaminowe, jak też glikokortykosteroidy stanowią żelazny kanon preparatów stosowanych w objawowej terapii schorzeń alergicznych. Ponieważ jednak uczulenie na wodę z chlorem nie jest alergią, bezcelowe staje się leczenie przyczynowe polegające na immunoterapii, czyli stopniowym, kontrolowanym przyzwyczajaniu organizmu do kontaktu z substancją uczulającą. W przypadku chloru tego typu zabiegi nie przyniosą żadnego rezultatu, nawet w długiej perspektywie czasowej. 

Doraźnym środkiem zaradczym, jeśli chodzi o uczulenie na chlor w wodzie, jest też używanie różnego typu emolientów. Są to substancje natłuszczające, tworzące na powierzchni skóry film ochronny, a także łagodzące objawy skórne w przypadku wystąpienia reakcji uczuleniowej. 

Czytaj również

Bibliografia

 • Krystyna Sitarek, Chlor Dokumentacja dopuszczalnych wielkości narażenia zawodowego, Podstawy i Metody Oceny Środowiska Pracy 2008, nr 1(55)
 • Tadeusz Bochnia, Romuald Siuta, Chlor w wodzie – dobrodziejstwo czy zagrożenie?, Woda i my, nr 67/2013
 • Chlorine „Allegry”, https://acaai.org/allergies/types/allergy-myths/chlorine-allergy, data dostępu 03 07 2021
 • Marta Woźniak-Wakuluk, Roman Nowicki, Leki przeciwhistaminowe w alergicznych chorobach skóry, Forum Medycyny Rodzinnej 2008, tom 2, nr 4, 298–301
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Rodzaje alergii i alergeny
Jak objawia się uczulenie na jajka i czy białko jest groźniejsze od żółtka?
Jajecznica
Alergia na słońce - co ją wywołuje i jak się objawia? Leczenie oraz domowe sposoby
Kobieta z alergią na słońce pośród słoneczników zasłania się ręką
Alergia krzyżowa - co to jest? Tabela reakcji krzyżowych
Osoba uczulona na owoce
Podobne artykuły
Kobietę swędzi nos
Swędzenie nosa - w środku, z lewej i prawej strony. Co oznacza?
Dziecki mają często alergię na koty i psy
Jakie objawia się alergia na kota i kiedy jest powód do niepokoju?
Bylica
Alergia na bylicę - jak ją leczyć i czego nie jeść? Objawy
Kobietę swędzi twarz
Uczulenie na twarzy – od kosmetyków, słońca, maseczki. Jak łagodzić objawy?
Jabłka
Dlaczego uczulenie na jabłka występuje razem z alergią na pyłki brzóz? Przyczyny i objawy

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!