Najzdrowsze miejsce w internecie

Urlop z dzieckiem – jak się przygotować?

Wyjazd z dzieckiem może należeć do najciekawszych wakacyjnych doświadczeń. Żeby jednak wszystko poszło zgodnie z planem, warto przemyśleć dokładnie zarówno specyficzne potrzeby dziecka, jak i zadbać o swój własny komfort.
Spis treści

Przy wyborze miejsca wakacyjnego wyjazdu z dzieckiem warto uwzględnić dostęp do służby zdrowia, aby w razie choroby zawsze można było szybko zasięgnąć porady lekarza. Poza tym weźmy pod uwagę potrzeby dziecka. Nie jedźmy do miejsc, gdzie jest dużo do zwiedzania – muzea, kościoły etc. – dzieci raczej nie będą zainteresowane taką formą rozrywki. O wiele bardziej ucieszą się z wycieczki nad morze.

To idealne miejsce dla malucha nie tylko ze względu frajdę, jaką dziecku może sprawić plażowanie i kąpiele w wodzie, ale również z uwagi na klimat, który doskonale wpływa na zdrowie malucha, hartuje je. Morska bryza ma zbawienny wpływ nie tylko na układ oddechowy, ale również krwionośny czy nerwowy.

Nawet w przypadku brzydkiej pogody z dzieckiem można spacerować – należy tylko pamiętać o cieplejszych ubraniach. Prócz filtrów przeciwsłonecznych i strojów kąpielowych na nadmorskie wakacje zapakujmy więc także nieprzemakalną kurtkę i kalosze.

Kiedy wyruszyć w podróż?

Wydaje się, że góry to mniej atrakcyjny rejon na wypady z dziećmi. Nie martwmy się jednak, że na szlaku dzieciaki będą miały mniej rozrywki. Kontakt z przyrodą i odpowiednio dobrane do możliwości malucha wycieczki pozwolą na utrzymanie niesłabnącego zainteresowania wyjazdem małego zdobywcy. Starajmy się także odpowiednio dobrać ośrodek – najlepiej przyjazny dzieciom, dostosowany do ich potrzeb.

Dzięki temu zagwarantujemy naszym pociechom nie tylko dostęp do atrakcji takich jak przejażdżki na kucykach, baseny czy atestowane place zabaw, ale także towarzystwo innych dzieci. Wakacje w górach to również źródło zdrowia dla dziecka. Czyste, ostre powietrze oraz częste zmiany pogody poprawiają apetyt i funkcjonowanie dróg oddechowych dziecka. Spacery usprawniają i dotleniają cały organizm.

Jeśli jest to możliwe, zaplanujmy ją na noc. Wtedy dziecko prześpi drogę i nie odczuje dyskomfortu. Unikajmy podróżowania w godzinach szczytu, w największym upale. Nie ustawiajmy klimatyzacji na maksimum chłodzenia – może to doprowadzić dziecko do przeziębienia. Urządzajmy postoje, aby maluch mógł pooddychać trochę świeżym powietrzem, odprężyć się lub zużyć nadmiar energii. Na postoje wybierajmy miejsca bezpieczne i czyste. Pamiętajmy również, że dzieci do 12. roku życia (150 cm wzrostu) mają obowiązek podróżować w fotelikach, starsze muszą zapiąć pasy bezpieczeństwa. Na podróż ubierzmy dziecko „na cebulkę” – w wygodne przewiewne ubrania – aby móc je stopniowo rozbierać przy zmianie temperatur.

Co zabrać?

Spakujmy też odpowiednie jedzenie – unikajmy słodyczy i napojów gazowanych, które mogą wywołać u dziecka mdłości. Weźmy kanapki, ciepłą herbatę, wodę, napój orzeźwiający, miętusy.

Aby zapewnić dziecku odpowiedni komfort podczas jazdy, zarówno fizyczny, jak i psychiczny, zabierzmy także kocyk, przytulankę, książkę czy MP3. To wszystko pomoże odciągnąć uwagę dziecka od samej podróży i istnieje większe prawdopodobieństwo, że w drodze nie poczuje się słabiej.

Należy koniecznie pamiętać o spakowaniu dokumentów uprawniających dziecko do korzystania z usług lekarzy. Warto zatem wziąć książeczkę zdrowia i legitymację ubezpieczeniową. Jeśli dziecko jest w wieku szkolnym, pamiętajmy również o podstemplowanej legitymacji szkolnej. W przypadku urlopu zagranicznego należy wykupić dziecku dodatkowe ubezpieczenie oraz wyposażyć je w aktualny paszport. Można również wyrobić dowód tymczasowy (jeśli jedzie do kraju Unii Europejskiej). 

Kolejny ważny element bagażu to leki – zarówno te, które dziecko bierze regularnie, jak i te, które mogą się przydać, np. leki przeciwbólowe, na chorobę lokomocyjną, na rozwolnienie, na zatwardzenie, rozkurczowe, na przeziębienie, przeciwgorączkowe. Oprócz tego warto spakować bandaże, wodę utlenioną oraz plastry. Wskazane jest kupienie leków przeznaczonych dla dzieci, aby nie podawać im zbyt silnych dawek. W samej podróży przydatne mogą okazać się również akcesoria kosmetyczne, takie jak chusteczki higieniczne, nawilżane chusteczki antybakteryjne oraz woreczki foliowe (w razie wystąpienia choroby lokomocyjnej). 

Starajmy się spakować tak, żeby aura nie mogła nas zaskoczyć. Jeśli wybieramy się w miejsce, gdzie dobra pogoda jest „gwarantowana”, skupmy się na lekkich ubraniach: podkoszulkach, szortach, sukieneczkach, spódniczkach, ale nie zapominajmy, że nawet nad morzem – a już na pewno w górach – latem może być chłodno.

Dlatego spakujmy też co najmniej jedną zmianę cieplejszej odzieży i płaszcz przeciwdeszczowy lub parasolkę. Pamiętajmy również o czapce z daszkiem, chusteczce lub czymkolwiek, co ochroni głowę przed słońcem. Weźmy ze sobą filtry ochronne z odpowiednim faktorem oraz balsamy nawilżające w razie wystąpienia poparzenia słonecznego. Jeśli jedziemy w góry, zadbajmy o to, aby faktor był większy, minimum SPF 30.

Jak zaplanować dzień

Aby urlop z dzieckiem nie był koszmarem, zsynchronizujmy go z normalnym trybem życia dziecka – starajmy się np. nie zmieniać godzin spożywania posiłków. Jeśli dziecko chodzi codziennie spać o godz. 20, nie kładźmy go o 24, bo następnego dnia może być niewyspane, co będzie skutkowało złym samopoczuciem i niechęcią do podejmowania wszelkich aktywności. Zachęcajmy dzieci do spacerów, aktywności, sami dając im dobry przykład. Dzieci, które widzą radosnych rodziców, również stają się pogodne. 

Przed wyjazdem warto zrobić listę rzeczy, które trzeba ze sobą wziąć – w ten sposób o niczym nie zapomnimy. Spakujmy i siebie, i dziecko dokładnie – dostosujmy bagaż do długości urlopu, wieku dziecka, pogody i środka transportu, którym podróżujemy. Pamiętajmy, że urlop to czas wypoczynku i dobrej zabawy. Skorzystajmy z niego, ile się da.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Parenting
Przeczytaj artykuł
Dziecko autystyczne - jak rozpoznać? Historia Mateusza
Mateusz dziecko z autyzmem
Przeczytaj artykuł
Ból ucha u dziecka - bez gorączki i przy katarze. Jak pomóc?
Wizyta dziecka u laryngologia
Przeczytaj artykuł
Zespół Aspergera - objawy, diagnoza, przyczyny i leczenie
Dziecko układające puzzle
Podobne artykuły
Zapalenie napletka u dziecka - domowe sposoby i leczenie
Fobia szkolna - przyczyny, objawy i leczenie. Jak pomóc?
Zespół Sandifera. Jakie objawy i leczenie u niemowląt?
Wędrówki owsików, czyli jak można się nimi zarazić?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?
Sonda redakcyjna
Kiedy rozpoczęły się kolki u Twojego dziecka?