Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Czym jest USG ortopedyczne i na czym polega? Cena

USG ortopedyczne to badanie obrazowe, dzięki któremu ortopeda lub inny specjalista je wykonujący może ocenić m.in. stan kości, stawów, mięśni, ścięgien i powięzi. Aparatem ultrasonograficznym można się też posłużyć, by sprawdzić postęp dotychczas stosowanej terapii, czy określić efekty operacji. Przeczytaj, co dokładnie można zbadać ultrasonografem ortopedycznym. Dowiedz się, ile kosztuje i u kogo najlepiej wykonać to badanie.
Badania USG bioder u niemowlaka
Źródło: 123RF
W skrócie
  • USG ortopedyczne to badanie obrazowe stosowane w diagnostyce problemów związanych z narządem ruchu.
  • Nie jest ono bolesne, ani inwazyjne, można je wykonywać wiele razy, bez uszczerbku dla zdrowia.
  • Badanie ultrasonograficzne aparatu ruchu może wykonywać lekarz ortopeda, fizjoterapeuta, albo inny specjalista-diagnosta.
  • Takim rodzajem USG można zbadać m.in. staw kolanowy, biodrowy, skokowy, ramienny, czy kość krzyżową. Sprawdź, na czym polega badanie i ile kosztuje.
Spis treści

Reklama

Czym jest USG ortopedyczne?

Jednym ze skuteczniejszych badań obrazowych, jeśli chodzi o diagnostykę narządu ruchu, jest USG ortopedyczne. Jest to bezinwazyjne i bezbolesne badanie, któremu można się poddać bez żadnego przygotowania.

Jest ono całkowicie bezpieczne dla zdrowia i życia pacjenta, nie wywołuje powikłań, ani nie powoduje ryzyka uszczerbku na zdrowiu.

Ortopeda robi USG po to, by wykryć ewentualne nieprawidłowości, schorzenia, stany zapalne, itp. dotyczące układu mięśniowego, szkieletowego, powięziowego oraz stawowego pacjenta.

Ten rodzaj diagnostyki przeprowadza się też, żeby ocenić skuteczność dotychczasowego leczenia, w tym powodzenie operacji ortopedycznej.

Lekarz podczas wykonywania USG może również skontrolować stan węzłów chłonnych, sąsiadujących z obszarem poddanym obserwacji.

USG narządów ruchu dotyczy:

Lekarz na obrazie aparatu ultrasonograficznego widzi stawy, więzadła, mięśnie i inne tkanki pacjenta, co pozwala na wychwycenie ewentualnych patologicznych zmian, takich jak np. zbieranie się wody, guzek, itp.

Diagnosta może dzięki temu określić z czym ma do czynienia: np. stanem zapalnym, stanem pourazowym, czy przewlekłym schorzeniem, bądź zwyrodnieniem.

Reklama

Na czym polega USG ortopedyczne?

Jak już zdążyliśmy wspomnieć, USG w ortopedii stanowi bardzo ważne narzędzie diagnostyczne, pozwalające ocenić stan narządu ruchu, aktualne lub przebyte schorzenia, zwyrodnienia, urazy oraz postęp dotychczas zastosowanej terapii.

Na czym dokładnie polega USG ortopedyczne? To badanie obrazowe przeprowadza się najczęściej w pozycji leżącej na plecach.

Lekarz lub inny specjalista wykonujący badanie nakłada na skórę badanej okolicy ciała specjalny żel (obojętny dla skóry), dzięki któremu obraz będzie bardziej czytelny.

Następnie przykłada głowicę sprzętu ultrasonograficznego do wybranego rejonu ciała i przesuwa ją po badanym miejscu oraz wokół niego.

W tym czasie na ekranie uwidacznia się obraz, co pozwala diagnoście na ocenę aparatu ruchu w czasie rzeczywistym.

Taka analiza trwa kilkanaście minut. Po niej pacjent od razu dostaje wyniki badania.

Na ten rodzaj diagnostyki powinny się zdecydować przede wszystkim osoby mające bóle, bądź obrzęki stawów lub mięśni, pacjenci ze stanami zapalnymi, pourazowymi, czy ze zmianami patologicznymi (np. płynem zebranym w jakimś obszarze, guzem, czy podejrzeniem zwapnień itp.).

Ortopeda zaleci USG narządu ruchu także wówczas, gdy będzie chciał przyjrzeć się postępowi leczenia, zwłaszcza efektom przeprowadzonej operacji.

Temu badaniu bez obaw można się poddać dowolną ilość razy. Nie jest ono bowiem inwazyjne, bolesne, ani nie prowadzi do problemów, czy powikłań związanych ze zdrowiem.

Reklama

Cena USG ortopedycznego

Cena USG ortopedycznego odnosi się do kilku elementów, takich jak m.in.:

  • rodzaj obiektu, w którym wykonywane jest badanie - ma to związek np. z prestiżem, rangą danej placówki;
  • specjalista, który wykonuje badanie - im wyższej klasy jest to profesjonalista, tym jego stawka będzie większa (najdrożej trzeba będzie zapłacić za USG wykonywane przez ortopedę);
  • sprzęt, na jakim pracuje diagnosta, czy szybkość wykonania badania.

Koszty tego badania są także uzależnione od tego jakiego problemu ortopedycznego oraz rejonu aparatu ruchu dotyczy USG.

Przykładowo, ortopeda za USG kolana może zażyczyć sobie około 230-250 zł. Zwykle w tej cenie mieści się też opis badania. Natomiast za zbadanie innego obszaru kwota może być niższa.

Niższą cenę będą miały też placówki mniejsze, czy nawet gabinety, znajdujące się w mniejszych miejscowościach. Jeśli sprzęt do ultrasonografii będzie obsługiwany nie przez lekarza, a np. fizjoterapeutę, kwota za badanie również powinna być mniejsza.

Szacunkowo można się spodziewać, że za USG ortopedyczne zapłaci się od ok. 100 zł do ok. 300 zł. Natomiast szykując się na konsultację ortopedyczną z USG trzeba liczyć się z wydatkiem ok. 230-250 zł.

W Polsce znajdują się też ośrodki medyczne, NZOZ-y, itp., w których można wykonać to badanie nieodpłatnie, na Narodowy Fundusz Zdrowia.

Niestety, zwykle wiąże się to z koniecznością oczekiwania w długiej kolejce. Poza tym należy posiadać ważne skierowanie wystawione przez specjalistę.

Reklama

Ortopeda z USG w gabinecie

Wybierając się do lekarza z problemem związanym z jakimś narządem ruchu warto wybrać ortopedę z USG w gabinecie. Wówczas już nawet podczas kontrolnej wizyty, kiedy zaistnieje taka potrzeba, można wykonać badanie ultrasonograficzne.

Oczywiście zwykle będzie się to wiązać z wyższą opłatą za usługę lekarską (jeśli wizyta ma charakter prywatny). Zatem dobrym rozwiązaniem w takim przypadku jest skorzystanie z konsultacji ortopedycznej z USG - wtedy oprócz rozmowy z lekarzem, wywiadu, itd., problematyczny narząd ruchu od razu zostanie zbadany i zdiagnozowany, dzięki badaniu obrazowemu.

Obecnie większość gabinetów, czy wykwalifikowanych placówek ortopedycznych posiada sprzęt do wykonywania USG ortopedycznego. Nie jest to jednak reguła.

Poza tym nie każdy sprzęt odznacza się dobrą jakością. Warto zatem przed planowaną wizytą u ortopedy, zebrać opinie na temat tego, czy podczas wizyty jest możliwość przeprowadzenia USG narządu ruchu.

Co więcej, ważne są też kwalifikacje, doświadczenie i wiedza specjalisty oraz jakość sprzętu ultrasonograficznego na jakim pracuje.

Czytaj również

Bibliografia

  • McNally Eugene, Ultrasonografia układu ruchu. Wydanie II, Edra Urban&Partner, 2017, ISBN 978-83-65625-65-6.
  • Jacobson John, Rzepecka-Wejs Ludomira, Woch-Trojanowska Magdalena, Podstawy ultrasonografii układu mięśniowo-szkieletowego, MediPage, 2019, 1, ISBN 978-83-65946-23-2.
  • Silvestri E., Muda A., Sconfienza L.M., Anatomia ultrasonograficzna układu mięśniowo-szkieletowego, MediPage, 2014, ISBN 9788361104919.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Badania obrazowe
RTG zębów - zdjęcie pantomograficzne i punktowe - co to jest?
Zdjęcie pantomograficzne zębów
Czy bronchoskopia płuc jest badaniem inwazyjnym? Jak się przygotować?
Pacjent podczas bronchoskopii płuc
Kolposkopia (wziernikowanie szyjki macicy) - na czym polega i jak się przygotować? Wyniki
Ginekolog wykonuje kolposkopię
Podobne artykuły
Jak wygląda i na czym polega rezonans magnetyczny (MRI)?
Jak wygląda i na czym polega rezonans magnetyczny (MRI)?
Kobieta przygotowuje sie do mammografii
Mammografia - co to jest, ile trwa i kiedy robić? Przeciwwskazania
Trzustka człowieka
Badanie trzustki - jakie i kiedy najlepiej wykonać?
Napis scyntygrafia tarczycy
Scyntygrafia tarczycy - co oznaczają kolory i ile trwa badanie? Wyniki i cena
Rezonans magnetyczny kręgosłupa – co wykrywa i ile trwa?
Na czym polega rezonans magnetyczny kręgosłupa? Sprawdź, ile trwa i jak się przygotować

Reklama


Jak świętować pierwszy dzień wiosny?
Sprawdź!