Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗

Przedsionek pochwy - pieczenie, zapalenie. Plastyka

Przedsionek pochwy należy do najmniej znanych części żeńskiego układu płciowego. A przecież właśnie w przedsionku pochwy swoje ujście znajdują i sama pochwa i cewka moczowa. Zobacz, czym jest przedsionek pochwy, na czym polega jego zapalenie, jak wygląda wejście do pochwy po porodzie, a także jak wygląda jego plastyka.
Budowa pochwy
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Przedsionek pochwy - pieczenie, zapalenie. Plastyka

Przedsionek pochwy należy do najmniej znanych części żeńskiego układu płciowego. A przecież właśnie w przedsionku pochwy swoje ujście znajdują i sama pochwa i cewka moczowa. Zobacz, czym jest przedsionek pochwy, na czym polega jego zapalenie, jak wygląda wejście do pochwy po porodzie, a także jak wygląda jego plastyka.

Reklama

Czym jest przedsionek pochwy?

Przedsionek pochwy to część sromu, czyli zewnętrznej części żeńskiego układu płciowego. Ma on eliptyczny kształt i ograniczony jest po bokach przez wargi sromowe mniejsze. Z przodu przedsionek pochwy zamyka wędzidełko łechtaczki, z tyłu zaś – wędzidełko warg sromowych. 

Przedsionek pochwy to miejsce, w którym znajdują się oddzielne ujścia pochwy oraz cewki moczowej, odseparowane charakterystycznym wzgórkiem. W jego wnętrzu skóra, którą pokryte są m.in. wargi sromowe mniejsze, przechodzi płynnie w błonę śluzową. U kobiet, które nie rozpoczęły jeszcze życia seksualnego, między przedsionkiem pochwy, a jej wnętrzem, znajduje się tak zwana błona dziewicza, będąca fałdem śluzówki o zróżnicowanym kształcie, wielkości i grubości. Jej przerwanie (defloracja) symbolicznie uchodzi za moment utraty dziewictwa. 

Reklama

Zapalenie przedsionka pochwy

Przedsionek pochwy, tak jak inne elementy układu narządów rozrodczych kobiety, narażony jest na infekcje różnego typu, a także dolegliwości o nieznanym charakterze i patogenezie. Kobietom niekiedy zdarza się uskarżać na:

powodujące znaczny dyskomfort i zlokalizowane właśnie w przedsionku pochwy. Miejsce to bywa zaczerwienione i opuchnięte. Badania kliniczne wykazać mogą zakażenie drożdżakami Candida, czyli grzybicą, lub też jedno ze schorzeń o podłożu bakteryjnym. Bardzo często zdarza się jednak, iż mimo występowania opisanego zespołu objawów, badania nie wykazują nic konkretnego. Oznacza to, że najbardziej prawdopodobną przyczyną dyskomfortu jest vestibulodynia, znana też jako przewlekłe zapalenie przedsionka pochwy. Co to za choroba?

Reklama

Pieczenie przedsionka pochwy

Pieczenie przedsionka pochwy i inne objawy charakterystyczne dla vestibulodyni mogą się utrzymywać miesiącami bez żadnej namacalnej przyczyny. Naukowcy podejrzewają, że przyczyną pierwotną vestibulodyni mogą być infekcje lub reakcje alergiczne, same w sobie zanikające, lecz wywołujące przewlekły stan zapalny i w dalszej konsekwencji podrażnienie nerwów. Co charakterystyczne, przewlekłe zapalenie przedsionka pochwy, w odróżnieniu od klasycznych infekcji bakteryjnych i grzybiczych, zazwyczaj daje o sobie znać wyłącznie przy kontakcie fizycznym, a więc w czasie:

  • seksu, 
  • masturbacji, 
  • podcierania się, 
  • kąpieli, 
  • zmiany tamponu, 
  • badania ginekologicznego. 

Z tego powodu zapalnie przedsionka pochwy w sposób jednoznacznie negatywny odbija się na jakości życia płciowego, będąc niejednokrotnie przyczyną całkowitego wycofania się z aktywności w tej sferze. Zapalenie przedsionka pochwy i związane z nim uciążliwości mogą też wywoływać ogólne rozdrażnienie, a nawet stany depresyjne. 

Reklama

Przedsionek pochwy po porodzie

Przedsionek pochwy po porodzie, podobnie jak i sama pochwa, może być zdeformowany, w szczególności, jeśli poród był kolejnym z rzędu.

Pamiątką po porodzie może też być szpecąca blizna po nacięciu krocza – rany tego typu, nawet jeśli zszyte, często źle się goją, zostawiając po sobie wyraźny ślad albo też poszerzone wejście do pochwy, będące przyczyną obniżenia komfortu współżycia seksualnego. Na szczęście przedsionek pochwy po porodzie, nawet jeśli jest uszkodzony, można przywrócić do pierwotnego stanu, aczkolwiek wymaga to interwencji chirurgicznej. Nowoczesna medycyna oferuje w takiej sytuacji zabieg  nazwie introitoplastyka, czyli plastyka przedsionka pochwy. 

Reklama

Plastyka przedsionka pochwy

Plastyka przedsionka pochwy jest stosunkowo prostym zabiegiem polegającym na wycięciu zmienionych, oszpeconych, zdeformowanych tkanek przedsionka pochwy, a także ewentualnej rekonstrukcji wejścia do pochwy. 

Plastyka wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, bez konieczności podawania narkozy. Zabieg przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych, pacjentka tego samego dnia może opuścić klinikę, jednak przez kilka następnych tygodni musi się stosować do zaleceń odnośnie ostrożnego traktowania operowanego miejsca. Jedną z najistotniejszych kwestii jest powstrzymanie się od stosunków seksualnych w okresie wskazanym przez lekarza. 

Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Układ płciowy
Co to jest gruczoł krokowy i jak wpływa na płodność?
Badanie gruczołu krokowego u urologa
Jak wygląda błona dziewicza i gdzie się znajduje?
Wygląd pochwy
Układ płciowy (rozrodczy) - budowa i funkcje u kobiet i mężczyzn
Wizualizacja budowy układu płciowego kobiety i mężczyzny
Podobne artykuły
Jajniki u kobiety
Gdzie są jajniki? Budowa, funkcje, wielkość jajników
Żeński układ rozrodczy
Zatoka Douglasa – co oznacza wolna, a o czym świadczy płyn?
Mężczyzna zagląda sobie w spodnie
Wędzidełko napletkowe - zerwane, za krótkie. Leczenie i zabieg
Co to jest żołądź?
Żołądź - co to jest? Ból przy dotyku i inne schorzenia
Badanie endometrium
Jaka powinna być prawidłowa grubość endometrium?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!