Żywność ekologiczna - jak ją rozpoznać?

Obecnie coraz więcej osób rozpoczyna swoją przygodę ze zdrową żywnością. Wykorzystują to nieuczciwi producenci, którzy niejednokrotnie sprzedają żywność ekologiczną tylko z nazwy. Warto więc wiedzieć, na co zwrócić uwagę kupując wartościowe produkty, pochodzące z odpowiednich źródeł i spełniających wymogi etyczne i zdrowotne.
Żywność ekologiczna
Źródło: Materiały partnera

Spis treści

Czym jest żywność ekologiczna?

Jeszcze niedawno prym wiodła przetworzona żywność. Jej główną zaletą był fakt, że można było w krótkim czasie przygotować wiele dań. Po pewnym  czasie zaczęto się jednak szczegółowo przyglądać tego typu produktom i okazały się, że są nie tylko szkodliwe, ale także w perspektywie czasu zabójcze dla naszego zdrowia. Tak do łask wróciła żywność ekologiczna – całkowite przeciwieństwo produktów typu 'fast food”.

Jest to przede wszystkim nieprzetworzona żywność, pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, której proces uprawy i obróbki jest w zupełności pozbawiony udziału chemii. Żywność ekologiczna powstaje w zgodzie z naturą, dokładnie tak, jak robili to rolnicy od zarania dziejów. Kury żyją szczęśliwie na wolnym wybiegu, a warzywa i owoce nie są sztucznie stymulowane do wzrostu przez chemiczne i szkodliwe nawozy.

W efekcie otrzymujemy  produkt bezpieczny i bogaty w substancje odżywcze. Żywność ekologiczna nie jest również modyfikowana genetycznie, a w przypadku zwierząt nie stosuje się sterydów, hormonów, czy nawet antybiotyków. Produkcja tych produktów nie wpływa negatywnie na środowisko. Żywność ekologiczną wykorzystuje się też w produktach dla dzieci i niemowląt.

Jak rozpoznać żywność ekologiczną?

Nie wystarczy, aby producent obiecał nam dobrej jakości produkt. Gospodarstwa, które produkują tego typu żywność, obowiązują rygorystyczne przepisy, ponownie jak producentów żywności ekologicznej. Toteż żywność taka jest certyfikowana, aby żaden konsument nie miał wątpliwości co do produktu, który kupuje. Najlepiej więc stawiać na sklepy, których asortyment stanowi jedynie żywność ekologiczna. Wówczas możemy również kompleksowo zakupić wszystkie konieczne produkty do stworzenia optymalnej, zdrowej i zbilansowanej diety. Wszystkie produkty muszą posiadać wspomniane certyfikaty, najczęściej w przypadku ekologicznej żywności spotkamy: unijne logo produkcji ekologicznej, numer jednostki certyfikującej oraz miejsce produkcji żywności ekologicznej. Świadome wybory nie tylko przekładają się na nasze zdrowie, ale również sprawiają, że środowisko jest w lepszej kondycji.

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!