3 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Objawy, test ciążowy

Zgodnie z kalendarzem ciąży 3 tydzień ciąży to pierwszy miesiąc ciąży i pierwszy trymestr ciąży. Objawy ciąży na tym etapie są jeszcze trudne do zauważenia, dlatego że dopiero co nastąpiło zapłodnienie. Nowe życie zostało właśnie poczęte. Jednak test ciążowy potwierdzi ten fakt dopiero za około tydzień bądź dwa tygodnie
Ciężarna kobieta trzymająca dłonie na brzuchu
Źródło: 123RF

Spis treści

3 tydzień ciąży – który to miesiąc?

3 tydzień ciąży to pierwszy miesiąc ciąży oraz pierwszy trymestr ciąży. Według kalendarza ciąży to trzeci tydzień ciąży, jednak tak naprawdę dopiero w trzecim tygodniu dochodzi do zapłodnienia i powstania życia. Zatem teraz możemy mówić już z całą pewnością o ciąży.

Zapłodniona przez najskuteczniejszego plemnika komórka jajowa zacieśnia błony zewnętrzne tak, żeby nie doszło do wtargnięcia kolejnego plemnika do jej wnętrza. Następnie zaczyna się skomplikowany i wielokrotnie złożony proces podziału nowo utworzonej komórki na mnóstwo mniejszych komórek. Ten twór jest już małym człowiekiem, a wyglądem przypomina malinę lub morwę.

W tym samym czasie morwowa komórka przemieszcza się z jajowodu do macicy, w której nastąpi jej zagnieżdżenie się, czyli implantacja. Dokonuje tego w ciągu siedmiu dni. Zarodek pozostanie w jamie macicy aż do momentu rozpoczęcia porodu.

3 tydzień ciąży – objawy ciąży

Objawy ciąży w trzecim tygodniu ciąży najczęściej nie są jeszcze widoczne. Pierwsze objawy ciąży kobieta odczuwa zwykle pod koniec czwartego lub w piątym tygodniu ciąży, czyli w czasie, w którym powinna mieć następną menstruację.

Jeśli jednak ciężarna ma regularne cykle miesiączkowe, następujące co 28 dni, już pod koniec trzeciego tygodnia ciąży może zauważyć niewielkie plamienie w ciąży, dostrzegalne jako paski śluzu podbarwione krwią. Oznacza to, że implantacja zarodka w macicy powiodła się.

Do najwcześniejszych symptomów ciąży należy uczucie ciągłego zmęczenia, ochota na posypianie, niewielki wzrost temperatury ciała oraz drażliwość piersi. Te oznaki ciąży uważna kobieta może dostrzec jeszcze zanim zauważy brak miesiączki w spodziewanym terminie.

3 tydzień ciąży – test ciążowy

Test ciążowy, aby był miarodajny, wykonany może być dopiero pod koniec czwartego lub w piątym tygodniu ciąży. Na tym etapie ciąży stężenie beta HCG w moczu jest na tyle niskie, że najczęściej nie będzie dostrzegalne dla domowego testu ciążowego.

Dużo wcześniej, czasem już w drugiej połowie trzeciego tygodnia ciąży, można wykryć ciążę z testów krwi. Już w momencie zagnieżdżenia się nowo powstałej komórki w macicy jest wydzielany hormon HCG (ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej), którego poziom zwiększa się co kilka dni. Kiedy tę nadwyżkę zaobserwuje się w wynikach badań krwi, ciąża staje się faktem.

5 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Objawy, mdłości, USG

3 tydzień ciąży – rozwój płodu

Płód, choć w tym momencie wyglądem przypomina owoc morwy lub krzewu malinowego, a nie małego człowieka, intensywnie się rozwija. Kiedy komórka powstała z zapłodnienia komórki jajowej i plemnika się tak dzieli i dzieli na kolejne części, zapisują się w niej wszystkie najistotniejsze informacje o dziecku, które narodzi się za około osiem miesięcy.

Mniej więcej w trzecim tygodniu ciąży ów rozwój płodu polega na ustalaniu się takich wytycznych jak płeć dziecka, kolor oczu, włosów, cechy charakteru, zdolności płodu, poza tym rozwijają się poszczególne organy, systemy, itp.

W tej chwili życia płodowego maluch mierzy około 0,1 mm, a waży około 0,001 g.

6 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. USG, objawy, waga

3 tydzień ciąży – poronienie

Poronienie we wczesnym etapie ciąży, czyli w pierwszym lub na początku drugiego trymestru ciąży jest dość częste. Statystycznie co piąta kobieta nie urodzi swojego dziecka z powodu obumarcia zarodka wkrótce po zagnieżdżeniu się go w jamie macicy. Poronienia w trzecim tygodniu ciąży to niejednokrotnie sytuacje, kiedy kobieta nawet jeszcze nie wie, że jest w ciąży.

Jak się objawia poronienie? Na tym etapie ciąży oznaką utraty ciąży jest zewnętrzne krwawienie z pochwy (dlatego krwawienie w ciąży zawsze należy zgłosić ginekologowi). Poza tym może także wystąpić ból brzucha i stan podgorączkowy, a nawet gorączka. Z niektórymi poronieniami wiążą się komplikacje, takie jak np. zaburzenia świadomości, spadek ciśnienia tętniczego krwi, czy bóle mięśni.

Poronienie może i najczęściej jest spowodowane przez stan zdrowia matki. Zarodkowi zagrażają cukrzyca i inne poważne choroby przewlekłe ciężarnej, urazy, wstrząsy psychiczne, stres, przyjmowanie przez ciężarną leków, narkotyków, palenie papierosów, picie alkoholu, wiek powyżej 38 roku życia, zaburzenia odżywiania, itp.

Poronienie może być także wywołane m.in. przez konflikt serologiczny rodziców dziecka, wadę plemników, wady rozwojowe płodu, przedwczesne odklejenie się łożyska, wcześniejsze poronienia.

Dowiedz się więcej. Sprawdź nasz: Kalendarz ciąży

Oceń artykuł

(liczba ocen 18)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!