Aseksualizm – brak pociągu seksualnego. Charakterystyka

Aseksualizm to brak popędu płciowego skierowanego do jakiejkolwiek płci. Jak rozpoznać osobę aseksualną? Co to jest aseksualizm? Jakie są odmiany aseksualizmu? Czy jest to schorzenie i czy cię je leczy? Tych i innych informacji dowiesz się z poniższego artykułu.
Aseksualność
Źródło: 123RF
Spis treści

Aseksualizm – co to jest?

Aseksualizm oznacza brak pociągu seksualnego. A dokładniej co to jest aseksualizm? To nieodczuwanie popędu płciowego do jakiejkolwiek płci, podmiotu, czy przedmiotu. 

Statystyki dowodzą, iż osób aseksualnych jest na świecie około 1 procenta względem całej populacji. Mają one nawet prężnie działającą organizację, AVEN (Asexual Visibility and Education Network – Sieć Widoczności i Edukacji Aseksualnej), która stara się dowieść, iż istnieje potrzeba zatwierdzenia czwartej, obok heteroseksualizmu, homoseksualizmu i biseksualizmu, orientacji seksualnej – aseksualności. Inna teoria mówi o tym, że aseksualność to brak orientacji seksualnej.

Aseksualizm nie jest zjawiskiem nabytym,a towarzyszy danemu człowiekowi od urodzenia. Nie ma też związku z chorobami, które dręczą organizm, czy to natury psychicznej, czy fizjologicznej. Tak przynajmniej twierdzi wielu badaczy tego ewenementu.

Aseksualność nie jest także związana z nagłą utratą popędu płciowego.W tym wypadku przyczyn takiego stanu rzeczy należałoby upatrywać w spadku libido związanym np. z kłopotami hormonalnymi, czy psychologicznymi. 

Nie powinno się również mylić aseksualności z celibatem, czy świadomą wstrzemięźliwością seksualną.

Aseksualizm – na czym polega?

Aseksualizm – co to właściwie oznacza dla osoby aseksualnej? Na czym polega zachowanie aseksualne? 

Osoba aseksualna może w ogóle nie odczuwać pociągu seksualnego, może jednak czasami czuć pewien rodzaj napięcia seksualnego. Aseksualista może ale nie musi mieć przyjemności z pieszczot, przytulania i innych form bliskości, czy intymności z drugim człowiekiem. Niektóre osoby aseksualne potrzebują wyładowywać się poprzez masturbację. 

Są osoby aseksualne, których oprócz seksu nie interesuje także jakakolwiek głębsza więź z drugim człowiekiem. Są też tacy, którzy potrafią tworzyć jedynie relacje romantyczne, pozbawione wątku fizycznego. 

Wielu aseksualistów próbuje ukryć swoje zainteresowanie, a właściwie brak zainteresowania seksem kamuflując się i odbywając stosunki płciowe z partnerem żeby go zadowolić, nie czując przy tym własnej satysfakcji. Jednak to droga donikąd. Taki związek nie ma szans na powodzenie.

Aseksualizm – objawy

Nie jest łatwo jednoznacznie ocenić kiedy mamy do czynienia z pojęciem – aseksualizm. Objawy to prostu niewykazywanie ochoty na seks od urodzenia.Takie aseksualne zachowania można zaobserwować u danej osoby już we wczesnym dzieciństwie. 

Osoby aseksualne z reguły nie lubią kontaktu fizycznego i unikają go. Ponadto nie ciekawią ich tematy związane z organami płciowymi tej samej lub odmiennej płci. Zwykle głód tego rodzaju wiedzy pojawia się u kilkulatków, a potem w okresie dojrzewania płciowego. U osób aseksualnych takiej ciekawości zwykle nie widać. 

Aseksualizm – rodzaje

Nie stwierdzono występowania pojęcia „aseksualizm nabyty”, bo jak wcześniej napisano, z aseksualnością człowiek się rodzi, tak jak z homoseksualnością, czy z heteroseksualnością. Człowiek może od początku nie zdawać sobie sprawy ze swojej orientacji ale prędzej, czy później ta świadomość do niego dotrze.

Można za to podzielić aseksualizm, jednak tylko w ujęciu romantycznym (mówi się o orientacji romantycznej – kiedy osoba aseksualna chce tworzyć aseksualny związek z drugą osobą), na kilka odmian:

  • heteroromantyczność– odczuwanie więzi romantycznej do osoby przeciwnej płci,
  • homoromantyczność– popęd romantyczny do osoby tej samej płci,
  • biromantyczność– pociąg romantyczny do osoby tej samej lub odmiennej płci,
  • transromantyczność– relacja romantyczna do osoby o nieokreślonej tożsamości płciowej.

Występuje jeszcze aromantyczność, którą określa się jako zupełny brak pożądania oraz odczuwania bliskości i więzi romantycznej do drugiej osoby.

Aseksualizm – leczenie

Aseksualizm nie jest chorobą, nie jest nawet wywołany żadnym schorzeniem psychicznym, psychologicznym, czy fizjologicznym, zatem nie leczy się go.

Poleca się jednak kontakt osoby aseksualnej z terapeutą, psychologiem, czy seksuologiem, po to by zrozumieć siebie, swój stosunek do innych ludzi, itp. oraz wtedy, kiedy zaistnieje taka potrzeba.

Specjaliści nie polecają osobom aseksualnym przyjmowania środków pobudzających pociąg seksualny. Radzą też nie ukrywać przed partnerem swojej aseksualności oraz zmuszać się do odbywania stosunków płciowych z partnerem tylko po ty, by go zadowolić.

Więcej z kateogrii: Psychologia
Przeczytaj artykuł
Hermafrodyta, czyli obojnactwo - czym się charakteryzuje?
Przeczytaj artykuł
Jak radzić sobie z depresją?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Hermafrodyta, czyli obojnactwo - czym się charakteryzuje?
Jak radzić sobie z depresją?
Obgryzanie paznokci, jedzenie strupów, dłubanie w nosie - co powodują?
Badanie słuchu u dzieci i noworodków - na czym polega?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama