Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Dziecko chodzi na palcach - jaka jest przyczyna?

Wśród przyczyn chodzenia przez dziecko na palcach mogą być choroby, takie jak dziecięce porażenie mózgowe, zaburzenia ze spektrum autyzmu, przykurcz ścięgna Achillesa czy hipotonia mięśniowa. Może to jednak też wynikać z nauki chodzenia, a nie wady w rozwoju malucha. Wszelkie niepokojące objawy rodzic powinien skonsultować z pediatrą.
Dziecko stojące na palcach
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Dziecko chodzi na palcach

Chodzenie na palcach zamiast na całej stopie, jest najczęściej efektem nauki stawiania przez dziecko pierwszych kroków. Jeśli maluch dopiero ją zaczyna, ten objaw należy uznać za naturalny etap rozwoju i nie powinien nas niepokoić.

Zdarza się jednak, że zwiastuje on chorobę, zwłaszcza, gdy dziecko chodzi na palcach w drugiej połowie drugiego roku życia i później. Najczęściej oprócz nienaturalnego stawiania stóp można zaobserwować również inne nieprawidłowości.

Reklama

Dziecko chodzi na palcach - mózgowe porażenie dziecięce

Jedną z przyczyn nieprawidłowości może być mózgowe porażenie dziecięce, które najczęściej jest wynikiem uszkodzeń okołoporodowych, na przykład mechanicznych czy przejście przez ciężarną choroby (toksoplazmoza, różyczka), palenie papierosów w ciąży oraz spożywanie alkoholu.

Zmiany w mózgu mogą być też konsekwencją długiego i skomplikowanego porodu. Jego objawy to nie tylko niewłaściwe stawianie stóp, ale także drgawki, wiotkość mięśni czy problemy z przełykaniem pokarmów.

To bardzo poważne i trwałe schorzenie wymaga stałego nadzoru lekarskiego oraz przyjmowania farmaceutyków. Choć niektóre uszkodzenia są trwałe, leczenie mózgowego porażenia dziecięcego jest możliwe i ma ono na celu zmniejszenie niektórych objawów. Ważne jest, by dziecko jak najszybciej trafiło w ręce specjalistów: neurologa i rehabilitantów.

Reklama

Dziecko chodzi na palcach - zaburzenia autystyczne

Inną przyczyną chodzenia na palcach mogą być zaburzenia ze spektrum autyzmu, a niestawianie na podłożu całych stóp wiąże się z towarzyszącą mu nadwrażliwością. Może ona dotyczyć także rąk i innych części ciała. Podobnie jak w przypadku mózgowego porażenia dziecięcego ważne jest szybkie podjęcie terapii, tak, by przypadł na okres pojawiania się danych umiejętności u dzieci bez zaburzeń rozwojowych.

Podłoże występowania zaburzeń ze spektrum autyzmu to przede wszystkim uwarunkowania genetyczne. Oprócz nadwrażliwości u chorego dziecka zaobserwować można tzw. izolację autystyczną, zaburzenia mowy lub jej brak czy niezdolność do interakcji z otaczającym światem.

Niestety autyzm jest nieuleczalny, ale stosowanie różnych terapii (m.in. integracji sensorycznej, behawioralna i poznawczo-behawioralna) może poprawić stan zdrowia chorego i podnieść poziom socjalizacji. W przypadku rozpoznania tej choroby stosuje się również leki.

Reklama

Dziecko chodzi na palcach - choroby ścięgien, mięśni i kości

Kolejną przyczyną może być także przykurcz ścięgna Achillesa. Jeśli w przypadku maluszka postawiono taką diagnozę, konieczne będzie zastosowanie obuwia ortopedycznego i specjalnych ćwiczeń. Leczenia wymaga także hipotonia (wiotkość) mięśniowa, która również może być odpowiedzialna za nieprawidłowości chodu maluszka. Przyczyną jej występowania mogą być:

  • uszkodzenie mózgu,
  • choroby mięśni,
  • zaburzenia metabolizmu.

Niekiedy są to choroby genetyczne, na przykład zespół Downa. Leczenie wiotkości to przede wszystkim intensywna rehabilitacja, o ile pozwala na nią stan zdrowia małego pacjenta.

Reklama

Stąpanie na paluszkach - skonsultuj z lekarzem

Chodzenie na palcach może też wynikać z nieprawidłowej budowy kości. W takim przypadku również zaleca się rehabilitację oraz noszenia przez dziecko specjalnego obuwia. Pozostawienie objawów bez reakcji może powodować wady postawy, koślawość kolan czy zwyrodnienie stawów.

Stąpanie na paluszkach warto skonsultować z lekarzem pediatrą, zwłaszcza jeśli występuje już przez jakiś czas.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby i zaburzenia u dzieci
Zespół Retta - jakie ma objawy?
Dziecko z zespołem Retta
ADHD - objawy, diagnoza, leczenie i terapia
Wyraz ADHD napisany krędą na tablicy
Trzydniówka – objawy, przyczyny. Jak pomóc dziecku?
Dziecko ma gorączkę podczas trzydniówki
Podobne artykuły
Dziecko z zapaleniem napletka
Zapalenie napletka u kilkuletniego chłopca - sprawdź, co robić
Dziecko z czerwonymi krostkami na nogach
Jakie mogą być przyczyny wysypki na nogach u dzieci?
Trudności z liczeniem
Dyskalkulia - jak się objawia? Test, diagnoza i leczenie
Dysgrafia u dziecka
Dysgrafia - jak wygląda i na czym polega? Przyczyny i objawy
Tabletki na dłoni, która jest w czerwonych krostach
Szkarlatyna (płonica) u dzieci i dorosłych - objawy i leczenie

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!