Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Famotydyna - co to za lek? Cena, ulotka, bez recepty

Famotydyna to aktualnie jedyny dostępny na rynku przedstawiciel leków z grupy antagonistów receptora H2. Są to środki, które wraz z inhibitorami pompy protonowej i lekami zobojętniającymi przeciwdziałają nieprzyjemnym i powszechnym skutkom wrzodów i zgagi. Jak je stosować i na co uważać w trakcie terapii?
Kobieta odczuwa palenie w żołądku
źródło:123RF
Spis treści

Problemy zgagi i refluksu są aktualnie bardzo rozpowszechnione, w szczególności w rozwiniętych społeczeństwach. Wpływ na to mają między innymi tempo życia, stres i nieprawidłowa dieta. 

Refluksem nazywamy cofanie się kwaśnej treści pokarmowej z żołądka do przełyku, co może prowadzić do zgagi, czyli uczucia bolesnego pieczenia umiejscowionego w okolicy za mostkiem. 

Wrzody z kolei są ubytkami w ochronnej warstwie śluzowej żołądka, co powoduje powstawanie palących nadżerek w żołądku, przełyku czy w jelitach. 

Reklama

Właściwości famotydyny

W celu zwalczania nieprzyjemnych dolegliwości zgagi czy wrzodów stosuje się leki zobojętniające (antacida), inhibitory pompy protonowej lub antagonisty receptorów H2, których przedstawicielami były dotąd ranitydyna i famotydyna.

Niestety ze względu na potencjalną szkodliwość ranitydyny została ona czasowo całkowicie wycofana z użytkowania na całym świecie. Sprawia to, że obecnie jedynym lekiem z tej grupy, będącym w ciągłym użyciu jest famotydyna. 

Mechanizm działania famotydyny polega na blokowaniu receptorów H2 w komórkach okładzinowych błony śluzowej żołądka. Dzięki temu ograniczają one wydzielanie kwasu solnego. Treść żołądkowa nie jest stale zakwaszana i jej pH ulega zwiększeniu. Wyższe pH to mniejsza kwasowość i mniejsze dolegliwości bólowe związane z uczuciem pieczenia w żołądku czy w przełyku. 

Reklama

Dawkowanie famotydyny

Zarówno famotydyna, jak i ranitydyna należą do tej samej grupy leków, jednakże famotydyna jest około 7,5 razy mocniejsza niż ranitydyna. Zamiast standardowej dawki 150 mg ranitydyny można użyć 7,5 razy mniej famotydyny – czyli 20 mg.

Famotydyna występuje tylko w postaci tabletek doustnych do stosowania dla osób dorosłych. W przypadku choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy stosuje się 40 mg przed snem, przez około 6 tygodni. W zapobieganiu nawrotom choroby wrzodowej - 20 mg wieczorem.

W chorobie refluksowej przełyku lub w zapobieganiu jej nawrotom - 20 mg dwa razy dziennie. W przypadku wystąpienia zespołu Zollingera-Ellisona stosuje się 20 mg co 6 godzin. 

Działania niepożądane famotydyny

Mimo że famotydyna jest względnie bezpieczna to mogą mimo wszystko wystąpić pewne skutki uboczne, choć przeważnie nie są one zbyt poważne. Najczęściej dochodzi do problemów żołądkowo-jelitowych, tzn.:

 • wzdęć
 • biegunek, 
 • nudności, 
 • wymiotów,
 • bólów brzucha. 

Ponadto możliwe jest także wystąpienie bólów i zawrotów głowy, wysypki skórnej, świądu. Rzadziej dochodzi do zaburzeń wątroby, depresji czy omamów. Trzeba także uważać na wystąpienie bradykardii (zwolnienie akcji serca) i bloku przedsionkowo-komorowego.

By sprawdzić dokładną listę wszystkich działań niepożądanych należy przeczytać ulotkę famotydyny dołączoną do każdego opakowania leku.

Reklama

Leki na zgagę z famotydyną

Jak już było wspomniane wcześniej, jeszcze do niedawna istniały na rynku farmaceutycznym dwaj przedstawiciele antagonistów H2. Jednak różnica między nimi jest taka, że ranitydyna nie była na receptę, a famotydyny bez recepty wykupić się aktualnie nie da.

Możliwe, że z powodu absencji tej pierwszej cząsteczki na rynku w niedługim czasie famotydyna będzie dostępna bez recepty, jednak na tę chwilę jej profil bezpieczeństwa nie został dostatecznie zbadany by podjąć taką decyzję.

Cena famotydyny nie jest wysoka. Jest to preparat refundowany i występuje w dawce 20 i 40 mg w opakowaniach po 30 i 60 tabletek. W przypadku leków w wersji pełnopłatnej trzeba zapłacić od 5 do 21 złotych. Wykupienie recepty posiadającej refundację będzie kosztować od 4 do 10 złotych.

Reklama

Wskazania refundacyjne famotydyny

Żeby otrzymać lek z refundacją trzeba cierpieć na jedną z chorób objętych we wskazaniach refundacyjnych leku, czyli: 

 • choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy;
 • zapobieganie nawrotom choroby wrzodowej dwunastnicy po wyleczeniu jej aktywnej postaci;
 • stany chorobowe związane z nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego (zespół Zollingera-Ellisona);
 • leczenie choroby refluksowej przełyku;
 • zapobieganie nawrotom choroby refluksowej przełyku oraz wystąpieniu nadżerek lub owrzodzeń w przebiegu choroby refluksowej przełyku;

Reklama

Leki i preparaty zawierające famotydynę

Czytaj również

Bibliografia

 • R. Dudkowiak, E. Poniewierka; Rola diety i stylu życia w leczeniu choroby refluksowej przełyku; Family Medicine & Primary Care Review; 2012; 14; 4; 586-591
 • Charakterystyka Produktu Leczniczego Famogast; http://leki.urpl.gov.pl/files/43_Famogast_tabl_powl_40mg.pdf
 • A. Dąbrowski; Nowości w dziedzinie hamowania wydzielania kwasu solnego w żołądku; Gastroenterologia Kliniczna; 2014; tom 6; 4; 127-133
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Artykuł napisany przez
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Magister farmacji. Pracuje w aptece ogólnodostępnej oraz kieruje Działem Farmacji Centrum Okulistycznego. Aktywny członek samorządu aptekarskiego W czasie siedmioletniej pracy zawodowej rozwiązał nieskończoną ilość problemów z zakresu stosowania leków oraz prowadzenia właściwej terapii. W swojej pracy stawia na bezpośredni i partnerski kontakt z pacjentem, co umożliwia mu jasne przekazywanie medycznych zaleceń. Interesuje się interakcjami lekowymi oraz bezpieczeństwem terapii, zwolennik metod opartych na EBM (Evidence Based Medicine). Prywatnie szczęśliwy mąż, tata Krzysia oraz fan piłki nożnej i gotowania.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Substancje czynne
Askorbinian sodu – dawkowanie, zastosowanie i szkodliwość
Ascorbinian sodu na łyżeczce
Na co działa cefuroksym? Dawkowanie i skutki uboczne
Wzór chemiczny cefuroksymy
Diosmina - czym jest i na co pomaga? Działanie, dawkowanie i skutki uboczne
Kobieta z żylakami na nogach
Podobne artykuły
Substancja kosmetyczna o nazwie cyklopiroksolamina
Cyklopiroksolamina w kosmetykach. Jakie ma właściwości i zastosowanie?
Wzór chemiczny escitalopramu
Na co jest escitalporam? Działanie i dawkowanie
Mężczyzna boi się własnego cienia
Wenlafaksyna: kiedy zaczyna działać? Dawkowanie, odstawienie
Kobieta zakrapla oczy
Gentamycyna - na co działa? Dawkowanie i skutki uboczne
Stopy z grzybicą
Nystatyna - jak długo stosować? Dawkowanie i skutki uboczne

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!