Najzdrowsze miejsce w internecie

Impotencja - leczenie, przyczyny i objawy impotencji u mężczyzn

Impotencja może przytrafić się mężczyźnie w każdym wieku i zrujnować niejeden związek. Jej przyczyn należy szukać m.in. w niezdrowym stylu życia i niektórych chorobach. Niezależnie od tego co ją powoduje, o kłopotach z erekcją zawsze warto powiedzieć lekarzowi. Bo impotencja nie jest wyrokiem na całe życie.
Mężczyzna z problemem impotencji
Źródło: 123RF
Spis treści

Prof. Zbigniew Lew Starowicz szacuje, że aż 70 procent mężczyzn z zaburzeniami erekcji nie otrzymuje żadnej fachowej pomocy, a jedynie co dziesiąty podejmuje leczenie pod opieką specjalisty. Tymczasem problem jest poważny i dotyka ponad 40 procent panów po 50. roku życia i nawet kilkanaście procent mężczyzn przed 30. rokiem życia.

Stres, brak odpoczynku, niehigieniczny tryb życia sprawiają, że kondycja seksualna Polaków jest coraz gorsza. Do tego dochodzą choroby związane z wiekiem, które również nie pozostają bez wpływu na erekcję. Dla wielu panów impotencja jest jak wyrok, tymczasem jest coraz więcej metody leczenia zaburzeń erekcji. Dlatego nie warto ukrywać problemów, bo nieleczona impotencja może doprowadzić do rozpadu związku i obniżyć poczucie własnej wartości.

Impotencja objawy

O impotencji mówimy wtedy, gdy mężczyzna chce, ale nie potrafi osiągnąć i utrzymać wzwodu członka, który pozwoliłby mu na współżycie seksualne. Kiedyś mówiło się o impotencji, teraz coraz częściej o zaburzeniach erekcji.

Impotencja przyczyny

Rozróżniamy kilka przyczyn impotencji, może być ona następstwem różnych chorób, urazów, zaburzeń psychicznych lub zmian hormonalnych. Najczęściej lekarze diagnozują pacjentów z:

 • impotencją na tle krążeniowym, która występuje u chorych, którzy przeszli zawał mięśnia sercowego, udar mózgu, mają zmiany miażdżycowe, cierpią na nadciśnienie i schorzenia układu naczyniowego. W wyniku tych zmian do ciał jamistych członka dociera zbyt mała ilość krwi, by mógł on osiągnąć erekcję
 • impotencję psychogenną, która najczęściej występuje u młodych mężczyzn (problem zaburzeń erekcji dotych młodych mężczyzn), zaburzenia wiążą się ze stresem i zahamowaniem na tle seksualnym
 • impotencję neurogenną, w której erekcję utrudniają urazy, choroby kręgosłupa, w którym znajduje się ośrodek erekcji, a także choroby neurologiczne, takie jak neuropatia cukrzycowa, padaczka czy stwardnienie rozsiane
 •  impotencję na tle hormonalnym, w której hormony blokują pełną sprawność seksualną, Dzieje się tak np. w trakcie andropauzy, w hipogonadyzmie
 • impotencję mieszaną, w której nie można określić jednej przyczyny zaburzeń (na przykład przy cukrzycy). 

Impotencja może pojawić się także w wyniku urazów lub zabiegów chirurgicznych, np. przy operacjach urologicznych.  

Alkohol a impotencja

Sprawności seksualnej nie sprzyjają także nałogi: alkohol, palenie papierosów i używanie innych środków odurzających. Impotencję mogą wywoływać również niektóre leki, w tym:

 • leki na nadciśnienie
 • leki przeciwdepresyjne
 • środki hormonalne
 • leki przeciwpadaczkowe, leki stosowane w chorobie Parkinsona
 • leki stosowane w leczeniu raka prostaty
 • leki na nietrzymanie moczu
 • steroidy anaboliczne

Bardzo ważną rolę w utrzymaniu sprawnego życia seksualnego odgrywa styl życia. Ryzyko impotencji wzrasta, gdy mężczyzna prowadzi niehigieniczny tryb życia, nie uprawia regularnie żadnej aktywności fizycznej, jest otyły, a jego dieta jest bogata w tłuszcze i uboga w witaminy oraz mikroelementy.

Leczenie impotencji

Wielu pacjentów zadaje sobie pytanie: Czy impotencja jest uleczalna? W pierwszej kolejności mężczyzna, który ma kłopoty z erekcja powinien zadbać o jakość swojego życia. Musi zrzucić zbędne kilogramy, zacząć się ruszać, relaksować i zdrowo odżywiać. Musi także rzucić nałogi. Można sięgnąć także po naturalne preparaty zwiększające sprawność seksualną zawierające:

●       żeń-szeń

●       zioło macy

●       jagody jałowca brazylijskiego

●       wyciąg z palmy sabałowej

●       wyciąg z  damiany pustynnej

●       liść pokrzywy

●       miłorząb

●       pestki dyni

●       orzechy

Zobacz też: Problem z erekcją? Sprawdź idealną dietę na potencję

Gdy impotencja ma podłoże psychogenne warto umówić się na terapię indywidualną lub wspólna z partnerką, albo spróbować seansu hipnozy. Jeśli jednak naturalne metody nie przyniosą efekty, trzeba poprosić lekarza o leczenie farmakologiczne. Leczenie może polegać na przyjmowaniu leków doustnych,  wstrzykiwaniu farmaceutyków do ciał jamistych prącia lub cewki. W impotencji stosuje się także zewnętrzne aparaty próżniowe, które są zbudowane z cylindra wytwarzającego podciśnienia wokół członka. Dzięki cylindrowi krew napływa do prącia, a specjalny pierścień uciskowy nie pozwala jej odpłynąć. Przez pół godziny członek jest sprawny i może spełnić swoją seksualną funkcję. 

Czasem trzeba się zdecydować na operację członka, zwłaszcza jeśli kłopoty z erekcją są wynikiem stulejki lub skrzywienia członka.  

Czytaj też:

Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Parenting
Przeczytaj artykuł
Jak zwiększyć płodność? 8 sposobów na poprawę płodności
Para trzymająca się za ręce
Przeczytaj artykuł
Teratozoospermia - leczenie, przyczyny i wpływ na płodność
Plemniki o nieprawidłowej budowie
Przeczytaj artykuł
Termometr owulacyjny - jak go używać? Jaki rodzaj wybrać?
Termometr owulacyjny leży na kalendarzu
Podobne artykuły
Osoba siedząca przy laptopie z kubkiem kawy
Oligospermia - leczenie, przyczyny i wpływ na płodność
Zmartwiony mężczyzna u specjalisty
Azoospermia - leczenie, przyczyny i szanse na ciążę
Plemniki
Asthenozoospermia - leczenie, przyczyny i wpływ na płodność
Moment zapłodnienia komórki jajowej
Pęcherzyk Graafa - objawy pęknięcia. Ile ma mm na USG?
Może to Cię zainteresuje
Owoce dzikiej róży
Olej z dzikiej róży - właściwości. Jak i na co stosować?
Zabieg operacyjnego przeszczepu trzustki
Przeszczep trzustki - czy jest możliwy i ile się czeka?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Felinoterapeutka ze swoim kotem
Felinoterapia - czym jest terapia z kotem i komu może pomóc?