Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Kępki żółte – jak usunąć i zamaskować? Leczenie żółtaków

Kępki żółte to grudki o żółtawej barwie tworzące się na skórze, przeważnie w okolicach oczu. Są zbitkami tłuszczu lub cholesterolu gromadzącego się pod wierzchnią warstwą skóry. Stanowią nie tylko problem estetyczny, ponieważ mogą świadczyć o zaburzeniach gospodarki lipidowej organizmu. Można je usuwać różnymi sposobami.
Stetoskop na lekarskim biurku
źrodło:123RF
Spis treści

Reklama

Czym są kępki żółte powiek? 

Kępki żółte (in. żółtaki) to grudkowe zmiany pojawiające się najczęściej na powiekach. Powstają one tak, że komórki tkanki łącznej (makrofagi) pobierają tłuszcz i zbijają go w niewielki złogi pod wierzchnią warstwą skóry. Żółtaki mogą mieć różną wielkość i kształt.

Ponieważ wypełnia je tłuszcz, zwykle są miękkie lub półtwarde. Niekiedy jednak do ich do ich zwapnienia i wtedy robią się twarde. W zależności od ilości zbitego w nich tłuszczu i ich „wieku” mogą mieć barwę żółtą, pomarańczową lub brązową.

Kępki żółte rosną powoli i czasami zlewają się ze sobą. Ich wzmożoną obecność nazywa się żółtakowatością, czyli ksantomatozą.

Dolegliwość ta częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Może pojawić się między 15. a 75. rokiem życia, ale najczęściej pojawia się w czwartej lub piątej dekadzie życia.

Reklama

Jak usunąć kępki żółte?

Jak zamaskować kępki żółte? To pytanie zadaje wielu pacjentów traktujących te zmiany skórne przede wszystkim, jako problem estetyczny. Żółtaki cholesterolowesą zmianami łagodnymi i rzeczywiście można bezpiecznie je usunąć w większości gabinetów dermatologicznych. Absolutnie nie jest wskazane samodzielne wyciskanie kępek żółtych. Ich usuwanie powinno odbywać się w warunkach ambulatoryjnych. 

Współczesna dermatologia proponuje różne metody pozbywania się ich:

 • chirurgiczną – grudki wycinane są skalpelem przez chirurga,
 • laseroterapię – usuwanie kępek żółtych laseremma dobre opinie wśród pacjentów, ponieważ jest mniej inwazyjne niż zabieg chirurgiczny, lepiej się goi, krócej trwa i nie ma potrzeby zakładania szwów; cena zabiegu waha się od 100 do 200 zł,
 • krioterapię; usuwanie kępek żółtych ciekłym azotem.

Najpopularniejsza jest metoda usuwania żółtaków przy użyciu lasera, ze względu na jej zalety: ogólnodostępność, łatwość wykonania, szybkie gojenie, niewysoka cena. Niestety pojawianie się kępek żółtych często jest dolegliwością nawracającą i zabieg co jakiś czas trzeba powtarzać. Aby zmniejszyć ryzyko ich nawracania, warto wyeliminować nie tylko zmiany, ale też przyczynę ich powstawania.

Czy kępki żółte mogą same zniknąć?Kiedy uda się przywrócić w organizmie prawidłową gospodarkę lipidową, istniejące już zmiany przestają rosnąć i nie tworzą się nowe grudki. Rzadko jednak zdarza się, by powstałe wcześniej złogi samoistnie się wchłonęły.

Przyczyny kępek żółtych

W większości przypadków kępki żółte pojawiają się u osób z zaburzoną gospodarką lipidową organizmu, przeważnie towarzyszą hiperlipoproteinemii polegającej na zwiększonym stężeniu lipidów we krwi. Lipidy, których poziom może być zbyt wysoki to:

 • cholesterol, 
 • trójglicerydy,
 • fosfolipidy.

Najczęściej towarzyszą hiperlipoproteinemii II i IV stopnia. W tej II stopnia pojawiają się głównie żółtaki płaskie powiek, kępki żółte guzkowe i żółtaki ścięgien. Przy chorobie IV stopnia – kępki żółte guzkowe i ksantomatozy wysiewne.

Żółtaki powiek pojawiają się też u pacjentów cierpiących na:

 • cukrzycę,
 • miażdżycę,
 • choroby nerek,
 • choroby układu pokarmowego,
 • choroby wątroby.

Niekiedy ich występowanie związane jest też z niewłaściwą gospodarką samego cholesterolu polegającą na obniżonym stężeniu frakcji HDL (tzw. dobrego cholesterolu), a podwyższonej frakcji LDL (złego cholesterolu).

Reklama

Dieta przy żółtakach powiek

Jeśli chodzi o kępki żółte pod oczami lub na powiekach, kiedy są one niewielkie i niezbyt mnogie, można wesprzeć leczenie kilkoma sposobami domowymi. Ważna jest przede wszystkim odpowiednia dieta, która pozwoli organizmowi na przywrócenie prawidłowej gospodarki tłuszczowej.

Kiedy na skórze pojawiają się kępki żółte, dietapacjenta powinna obfitować w owoce, warzywa i ryby. Warto też zwiększyć spożycie  oliwy z oliwek(najlepiej takiej z pierwszego tłoczenia), skrapiając nią sałatki, surówki i inne potrawy. W diecie takiej należy ograniczyć jedzenie:

 • czerwonego mięsa,
 • masła,
 • potraw typu fast-food,
 • alkoholu (wyjątkiem jest czerwone wino korzystnie wpływające na poziom cholesterolu).

Ważne jest również, by spożywanie posiłków było regularne (najlepiej działa zasada „częściej a mniej”). Dieta powinna być wsparta aktywnością fizyczną i rezygnacją z używek, głównie palenia papierosów.

Reklama

Domowe sposoby na kępki żółte

Na kępki żółte dobrze działają niektóre zioła, z których można robić kompresy:

Leczenie ziołami może przynosić dobre efekty, kiedy towarzyszy leczeniu przyczyn powstawania żółtaków.

Skuteczne bywają też migdały. Zwiększenie ich spożycia reguluje poziom cholesterolu we krwi. Sproszkowane migdały zmieszane z mlekiem tworzą też dobrze wpływającą na te zmiany skórne papkę, którą można bezpiecznie nakładać na skórę wokół oczu.

Kompresy można robić również z:

 • soku z cebuli,
 • skórki banana,
 • octu jabłkowego.

Na kępki żółte zalecany jest też olej rycynowy skutecznie „rozpędzający” złogi cholesterolu.

Podobnie, jak inne zmiany skórne, również i te można zamaskować przy użyciu odpowiednich kosmetyków. Ich dobór warto jednak skonsultować z lekarzem, ponieważ używanie niewłaściwych substancji może nawet pogłębić problem.

Czytaj również
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby oczu i wady wzroku
Zapalenie nerwu wzrokowego - jak się objawia i leczy?
Ludzkie oko z objawem zapalenie nerwu wzrokowego
Zespól Hornera - leczenie i przyczyny objawu Hornera
Badanie oka
Zwyrodnienie plamki żółtej - objawy i leczenie. Operacja
Podobne artykuły
Chłopiec z gronkowcem w oku
Gronkowiec w oku – objawy, przyczyny, leki. Jest zaraźliwy?
Osoba z pękniętym naczynkiem w oku
Wylew w oku – co robić? Przyczyny i leczenie
Guzek na powiece przy oku
Jak wygląda gradówka na oku? Poznaj przyczyny i domowe sposoby leczenia
Okulary na wady wzroku
Najczęściej występujące wady wzroku - jak sobie z nimi radzić?
Dziecko z zapaleniem spojówek
Zapalenie spojówek u dzieci – czy można się zarazić? Czym leczyć?

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!