Kłucie w głowie - w jednym miejscu. Przyczyny i objawy

Kłucie w głowie może być związane z napadem migreny, porażeniem nerwu czy chorobą nowotworową, ale też często ma niewyjaśnioną przyczynę. Tego typu uczucie kłucia w głowie, w terminologii medycznej nazywane idiopatycznym lub pierwotnym, bywa bardzo bolesne, ale nie jest groźne.
Kobieta odczuwa kłucie w głowie
źródło:123RF

Spis treści

Co oznacza kłucie w głowie?

Silne, niezwykle bolesne kłucie w głowie o charakterze incydentalnym i napadowym jest jednym z najsłabiej rozpoznanych i wyjaśnionych zaburzeń funkcjonowania organizmu człowieka. 

W odróżnieniu od dolegliwości występujących w przebiegu migreny, zaburzeń nerwicowych, udaru mózgu czy chorób nowotworowych, w tym przypadku ból głowy jest nie tyle objawem, co schorzeniem samym w sobie. W klasyfikacjach medycznych pierwotnie problem ten został określony mianem „idiopatycznego kłującego ból głowy”, od 2004 roku zaś ból ten nazywa się „pierwotnym” (ang.: Primary Stabbing Headache). 

Jego etiologia i patogeneza pozostają w dużej mierze niewyjaśnione, a naukowcy do dziś poruszają się na płaszczyźnie jedynie hipotez, mimo iż badania w tej materii prowadzone są od 40 lat. Nieznana jest też skala zjawiska, jako że znaczny odsetek osób zmagających się z tym problemem nigdy nie zgłasza się po pomoc do lekarza.

Dodatkowo – schorzenia tego nie leczy się, co ma związek zarówno w jego niegroźnym charakterem, jak też brakiem znajomości mechanizmów stojących u jego podstaw. 

Kłucie z tyłu głowy, z prawej, z lewej strony

Pierwotny kłujący ból głowy odczuwany jest przez pacjentów jako krótkotrwały, przeszywający, zazwyczaj o bardzo dużym natężeniu. Przypomina ukłucie igłą. Często objaw ten wzbudza silne uczucie niepokoju, może powodować tachykardię, w szczególności u osób koncentrujących się na swoim stanie zdrowia czy cierpiących na zaburzenia lękowe (w takiej sytuacji lekarz może przepisać pacjentowi środki farmakologiczne tłumiące odczuwanie strachu). 

Często pojawia się tego typu kłucie z tyłu głowy, w części potylicznej, ale nie jest to regułą. Symptomatyczna dla tego schorzenia jest bowiem swego rodzaju migracja objawów. Zakłucia mogą więc być odczuwalne w różnych miejscach czaszki – oprócz potylicy, często są to również skronie, czy szczyt głowy. 

Pole oddziaływania jest bardzo niewielkie, zazwyczaj nie przekraczające 1 centymetra kwadratowego. Typowy czas trwania to około 1 sekundy, rzadko zdarza się, by ból utrzymywał się powyżej 5 sek. Zazwyczaj nie występują żadne inne objawy, co odróżnia Primary Stabbing Headache od dolegliwości związanych z innymi chorobami. Dla przykładu - osoby cierpiące na migrenę uskarżają się dodatkowo na:

 • zaburzenia widzenia (tzw. aura), 
 • światłowstręt, 
 • nadwrażliwość na dotyk, 
 • radykalne obniżenie tzw. napędu życiowego. 

Przyczyny kłucia w głowie

W przypadku Primary Stabbing Headache, przyczyny kłucia w głowie są nieznane. Naukowcy nie określi jak dotąd żadnego istotnego czynnika etiopatologicznego wywołującego tego typu reakcje. 

Zakłucia nie pozostawiają żadnych zmian, które były widoczne w badaniu obrazowym. Współcześnie najbardziej uprawdopodobnione jest przekonanie, iż problem ten należy rozpatrywać w kategoriach nerwobólu, a więc podrażnienia zakończeń nerwowych. 

Inna hipoteza źródeł dysfunkcji upatruje w zakłóceniu pracy ośrodków w mózgu odpowiedzialnych za odczuwanie bólu. 

Kłucie w głowie w jednym miejscu

Primary Stabbing Headache u niektórych pacjentów nie migruje, lecz występuje w określonej, niezmiennej lokalizacji. Częściej jednak kłucie w głowie w jednym miejscu wskazuje na rozwój innego schorzenia. Zwłaszcza jeśli tego typu incydenty mają charakter nawracający, regularny lub zwiększający swoją częstotliwość. 

W takiej sytuacji niezbędna jest wizyta u neurologa i diagnoza pod kątem wykluczenia lub potwierdzenia takich schorzeń, jak:

 • rak mózgu;
 • miażdżyca mózgu z ryzykiem udaru;
 • neuralgia nerwu trójdzielnego;
 • migrena.

Z powyższych najgroźniejsze są dwa pierwsze, jeśli jednak chodzi o symptomy, szczególnie gwałtownie objawia się neuralgia, zwana też rwą twarzową – jest to zapalenie nerwu rozciągającego się między okolicą skroniową, a środkową częścią dolnej szczęki. 

Skrajnie silne i regularne zakłucia, albo wręcz ciągły ból, pojawiają się wówczas po jednej stronie twarzoczaszki. Bardzo intensywne doznania towarzyszą też napadom migreny. Ból i w tym przypadku jest napadowy, a częstotliwość tego typu incydentów jest bardzo duża – występują one w trwających około 48-72 godzin cyklach. Typową lokalizacją są okolice oczodołów.  

Kłucie w głowie a nerwica

Uczucie kłucia w głowie może też być wywołane nerwicą. Zaburzenie ma wówczas charakter psychosomatyczny. Problem tego typu pojawia się u osób z lękowym zaburzeniem osobowości, wykazujących się daleko posuniętą obawą o własne zdrowie i życie (niekoniecznie uświadomioną). 

Napięcie nerwowe powoduje szereg reakcji organizmu (m.in. zwiększony wyrzut adrenaliny, zwanej hormonem walki lub ucieczki), przekładających się na różnego rodzaju dolegliwości. Choć są one dojmujące i często niepokojące (zwłaszcza, jeśli lokują się w takich miejscach, jak czaszka czy klatka piersiowa), same w sobie nie są jednak groźne. 

Bóle psychogenne leczy się nie u neurologa, lecz psychiatry, ewentualnie skorzystać można też z pomocy psychologa. W terapii stosowane są między innymi leki z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny, a także benzodiazepiny (uwaga na jej silnie uzależniające działanie).

Czytaj też:

Bibliografia

 • Pierwotny kłujący ból głowy, https://neurologia-praktyczna.pl, za: A. Prusiński, Pierwotny kłujący ból głowy. Migrena 2011; 1
 • Randolph Warren Evans, Primary and Secondary Stabbing Headache: A Response, Headache The Journal of Head and Face Pain 55(4), April 2015
 • Wojciech Kozubski, Jacek Rożniecki, Sesja 7. Migrena i bóle głowy, https://journals.viamedica.pl

Oceń artykuł

(liczba ocen 4)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!