Dla Ciebie, na zdrowie!

Leczenie liszaja - antybiotyk, maść i krem na liszaje

Liszaj twardzinowy i zanikowy, liszaj płaski, liszajec. Jak je odróżnić i jak leczyć. Sprawdź!
Liszaj na skórze
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Leczenie liszaja twardzinowego i zanikowego

Liszaj twardzinowy i zanikowy najczęściej umiejscawia się na sromie, stąd nazywa się go także liszajem twardzinowym i zanikowym sromu. Jest to przewlekła choroba. Polega na występowaniu pogrubionej skóry w okolicach sromu. Dodatkowo w zmienionych chorobą okolicach występują białe grudki. Towarzyszy im ból i swędzenie zewnętrznych narządów płciowych.

W wyniku długotrwałej choroby dochodzi do zaniku sromu i pojawia się uczucie suchości. Zmiany mogą być powodowane niedoborami hormonalnymi. Choroba pojawia się w starszym wieku. U mężczyzn zmiany zapalne mogą doprowadzić do stulejki i utrudnienia odpływu moczu (czasem zachodzi konieczność obrzezania).

Chorobę leczy się miejscowo, stosując maści z witaminą A lub hormonami (kortykosteroidy, estrogeny) podawanymi doustnie lub przez skórę (plastry). Jeśli te zabiegi nie pomagają, stosuje się terapię na bazie leków takrolimus i pimekrolimus. Można też stosować krioterapię oraz lasery medyczne.

Reklama

Leczenie liszaja płaskiego

Liszaj płaski często występuje na skórze, paznokciach, a także błonach śluzowych. Jego ulubione okolice, to: nadgarstki, dłonie, przedramiona, pępek, okolica krzyżowo-lędźwiowa, okolice narządów płciowych. Liszaj płaski powoduje występowanie czerwonych grudek, którym może towarzyszyć swędzenie. Ich średnica ma ok. 1-3 mm średnicy. Przybierają różne kształty. Mają błyszczącą powierzchnię.

Chorobę leczy się objawowo. Podaje się hormony produkowane w warstwach pasmowatej i siatkowatej kory nadnerczy - kortykosterydy, np. prednizon, metotreksat. Jeśli objawy przyjmują formę pęcherzy, wówczas leczy się je sulfonami (chemiczne związki siarkoorganiczne, jak np. dapson) w połączeniu ze sterydami. W terapii miejscowej stosuje się maści z glikokortykosteroidami i retinoidy w postaci umożliwiającej pędzlowanie jamy ustnej.

Reklama

Leczenie liszajca zakaźnego

Liszajec zakaźny jest chorobą zakaźną skóry. Najczęściej występuje u dzieci w przedziale wiekowym 2-6 lat. Jest wywoływany przez bakterie staphylococcus aureus i streptococcus pyogenes. Objawem jest wysypka skóry z licznymi pęcherzami ropnymi, które po pęknięciu przechodzą w strupy. Czasem wysypce towarzyszy gorączka, a po ranach pozostają blizny. Może dochodzić do zakażeń. W większości przypadków liszajce są łagodne i w miarę łatwe do wyleczenia.

Chorobę leczy się objawowo. Strupy liszjców usuwa się szorstką gazą, a skórę pod nimi masuje się maścią z antybiotykiem, co najmniej trzy razy dziennie. Jeśli w ciągu 3 dni od wystąpienia objawów choroba nie przechodzi, należy zmienić antybiotyk. To powinno pomóc.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby skóry
Nadpotliwość - leczenie i przyczyny nadpotliwości
Antyseptyka i aseptyka - jakie są między nimi różnice?
Personel medyczny stosuje antyseptykę i aseptykę
Spuchnięta warga - przyczyny. Jak leczyć dolną i górną?
Kobieta ze spuchniętą wargą
Podobne artykuły
Czyrak jak wygląda
Jak wygląda czyrak? Sposoby usuwania i leczenia
Kobieta drapie się po plecach
Swędzenie pleców - przyczyny. Dlaczego swędzą?
Młoda kobieta z osutką na ręce
Osutka - co to jest i czym zwalczać? Objawy i rodzaje
Wysypka pęcherzowa na skórze
Bąble na skórze – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?
Kaszka na czole
Kaszka na twarzy - u niemowlaka i dorosłych. Przyczyny

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jaki smak syropu na ból i gorączkę preferuje Twoje dziecko?
Opakowanie produktu Ibufen