Dla Ciebie, na zdrowie!

Mąka z amarantusa: właściwości, cena, kalorie. Gdzie kupić?

Mąka z amarantusa idealnie nadaje się do zastosowania w diecie wegetariańskiej i wegańskiej, stanowiąc dobre źródło łatwo przyswajalnych białek o wysokiej jakości. Mąka amarantusowa pozwala też uzupełnić dzienne zapotrzebowanie na żelazo. Jest również jednym z niewielu produktów żywnościowych zawierających większe ilości skwalenu – związku chemicznego opóźniającego starzenie i zapobiegającego chorobom serca.
Mąka z amarantusa w ceramicznej miseczce
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Mąka z amarantusa

Choć jest jedną z najstarszych roślin uprawnych świata, amarantus (polska nazwa: szarłat) coraz częściej nazywany bywa zbożem XXI wieku. Wywodzi się z Ameryki Południowej oraz Środkowej. Uprawiany był już przez starożytnych Majów, Inków oraz Azteków, później zapomniany, dziś pozwala odkryć się na nowo. Mąka z amarantusa ceniona jest za wyjątkowe wartości odżywcze i właściwości prozdrowotne. 

Do jej charakterystycznych cech należą:

 • duża ilość łatwo przyswajalnych białek o wysokiej wartości biologicznej – amarantus stanowi m.in. źródło niezbędnych do funkcjonowania organizmu aminokwasów egzogennych, takich jak lizyna, tryptofan i metionina,
 • znaczna ilość korzystnych dla zdrowia wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, zmniejszających ryzyko miażdżycy,
 • brak glutenu –  może zatem być spożywana przez osoby cierpiące na nietolerancję tego białka, włącznie ze skrajną jej postacią, jaką jest celiakia,
 • udział błonnika pokarmowego, usprawniającego trawienie i zmniejszającego wchłanianie cholesterolu (a więc także wpływającego na spowolnienie zmian miażdżycowych),
 • bogactwo składników mineralnych: żelaza (m.in. wpływ na produkcję czerwonych krwinek, zapobiegaanemii) oraz wapnia (m.in. sprzyja mineralizacji kości),
 • zawartość skwalenu – węglowodoru, który w organizmie ludzkim przeciwdziała chorobie niedokrwiennej serca, a także opóźnia starzenie się organizmu.

Reklama

Mąka amarantusowa dla wegetarian i wegan

Wysokorozwinięte plemiona Indian zamieszkujących subtropikalne rejony Ameryki uprawę amarantusa rozpoczęły około 6 tysięcy lat temu. Zboże to traktowane było nie tylko jako źródło pożywienia, ale też roślina święta, wykorzystywana do celów rytualnych. 

Kres masowych upraw zbiegł się ze zmierzchem wielkich cywilizacji indiańskich, okiełznanych przez hiszpańskich konkwistadorów w XVI wieku. Wówczas to, w celu unicestwienia śladów dawnej kultury i obrzędowości, spalono ogromne połacie upraw tego zboża. Przetrwało ono jedynie w małych wioskach górskich. Obecnie amarantus przeżywa prawdziwy renesans - stanowi obiekt zainteresowania naukowców, lekarzy, dietetyków i samych konsumentów.

Wiązane są z nim niemałe nadzieje w kontekście zdrowego żywienia, w szczególności w dobie rozkwitu idei wegetarianizmu i weganizmu. Okazuje się, że roślinne białka, które zawiera mąka amarantusowa, stanowić mogą doskonałą alternatywę dla białek zwierzęcych zawartych w mięsie, mleku czy jajach. Podobnie rzecz wygląda w przypadku składników mineralnych, takich jak żelazo, które po rezygnacji z produktów mięsnych niezwykle trudno jest suplementować w pożywieniu. 

Reklama

Właściwości mąki z amarantusa 

W każdych 100 gramach produktu znajduje się (dane: Nutritionix):

 • 65,6 g węglowodanów (co stanowi 21 procent zapotrzebowania dobowego), w tym 6,4 g błonnika pokarmowego (25 proc. zapotrzebowania),
 • 14,9 g białek (20 proc. zapotrzebowania),
 • 9,1 g tłuszczów (14 proc. zapotrzebowania), w tym 1,9 g nasyconych kwasów tłuszczowych,
 • 369 mg potasu (11 proc. zapotrzebowania),
 • 19 mg sodu (1 proc. zapotrzebowania).

Reklama

Kalorie w mące z amarantusa

Dane dotyczące ilości kalorii w mące z amarantusa są rozbieżne. Różne źródła podają wartości od 365 do 402 kcal na każde 100 gramów produktu. Dla porównania, mąka pszenna, która stanowi dobry punkt odniesienia, dostarcza około 367 kilokalorii. Można więc przyjąć, że mąka amarantusowa jest ponadprzeciętnie kaloryczna.

Jednak dzięki dużej zawartości błonnika nie jest tucząca, jest też lekkostrawna. Co istotne, produkt ten posiada też niski indeks glikemiczny, równy 37 i jako taki może być włączony do diety cukrzycowej, nie powodując znacznego ryzyka wzrostu stężenia glukozy po posiłku u diabetyków. 

Reklama

Do czego używać mąkę z amarantusa?

Mąka z amarantusa stanowi wyśmienity dodatek do innego typu mąk stosowanych przy wypieku pieczywa oraz ciasteczek, placków, naleśników, racuchów etc. Znacznie będzie podnosić ich wartość odżywczą, aczkolwiek należy mieć świadomość, że w istotnym stopniu wpływać też będzie na charakter wypieków. 

Brak glutenu oznacza bowiem zdecydowanie większą kruchość i mniejszą spoistość. Oznacza to, że mąkę amarantusową w pojedynkę można używać wyłącznie przygotowując produktu, które nie muszą „rosnąć”. W pozostałych przypadkach zaleca się jej mieszanie z mąkami glutenowymi, na przykład pszenną lub żytnią

Reklama

Cena mąki amarantusowej

Cena mąki amarantusowej jest relatywnie wysoka i kształtuje się na poziomie 9-15 złotych z jeden kilogram. W przypadku mniejszych opakowań (500 gramów), koszt nabycia wynosi od 5 do 9 złotych. Jest to więc jedna z droższych mąk dostępnych na rynku. 

Gdzie kupić mąkę z amarantusa. Nie dostaniemy jest w typowym supermarkecie, dyskoncie spożywczym ani tym bardziej sklepie osiedlowym. Naturalnym źródłem dystrybucji w przypadku tego typu produktów są sklepy z żywnością ekologiczną, produktami egzotycznymi lub ekskluzywnymi, działające zarówno stacjonarnie, jak też w Internecie. 

Czytaj również

Bibliografia

 • Anna Kaźmierczak, Izabela Bolesławska, Juliusz Przysławski, Szarłat – jego wykorzystanie w profilaktyce i leczeniu wybranych chorób cywilizacyjnych, Nowiny Lekarskie 2011, 80, 3
 • A. Sindhuja, M. L. Sudha, A. Rahim, Effect of incorporation of amaranth flour on the quality of cookies, Eur Food Res Technol (2005) 221
 • Amaranth Flour, https://www.nutritionix.com
Piotr Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Odżywianie
Przeczytaj artykuł
Dania z ryżem – pomysły na szybkie potrawy
Obiad z ryżem
Przeczytaj artykuł
Ryż pełnoziarnisty – kalorie i właściwości. Jak gotować?
Ryż pełnoziarnisty na drewnianej łyżce
Przeczytaj artykuł
Ryż naturalny – kcal, gotowanie i właściwości. Gdzie kupić?
Ryż naturalny w miseczce i rozsypany na blacie
Podobne artykuły
Różne rodzaje ryżu w płóciennych workach
Ryż - wartości odżywcze. Ile ma dokładnie kalorii?
Ryż parboiled w drewnianej misce
Ryż parboiled - indeks glikemiczny, kalorie. Ile gotować?
Ryż jaśminowy w płóciennym worku
Ryż jaśminowy – kcal, cena i właściwości. Do czego gotować?
Sushi, pałeczki i kwiat lotosu
Ryż do sushi – jaki wybrać i jak przygotować? Gdzie kupić?
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Jak mobilizować bliznę? 🩹
Sprawdź!