Mąka z amarantusa: właściwości, cena, kalorie. Gdzie kupić?

Mąka z amarantusa idealnie nadaje się do zastosowania w diecie wegetariańskiej i wegańskiej, stanowiąc dobre źródło łatwo przyswajalnych białek o wysokiej jakości. Mąka amarantusowa pozwala też uzupełnić dzienne zapotrzebowanie na żelazo. Jest również jednym z niewielu produktów żywnościowych zawierających większe ilości skwalenu – związku chemicznego opóźniającego starzenie i zapobiegającego chorobom serca.
Mąka z amarantusa w ceramicznej miseczce
źródło:123RF

Spis treści

Mąka z amarantusa

Choć jest jedną z najstarszych roślin uprawnych świata, amarantus (polska nazwa: szarłat) coraz częściej nazywany bywa zbożem XXI wieku. Wywodzi się z Ameryki Południowej oraz Środkowej. Uprawiany był już przez starożytnych Majów, Inków oraz Azteków, później zapomniany, dziś pozwala odkryć się na nowo. Mąka z amarantusa ceniona jest za wyjątkowe wartości odżywcze i właściwości prozdrowotne. 

Do jej charakterystycznych cech należą:

 • duża ilość łatwo przyswajalnych białek o wysokiej wartości biologicznej – amarantus stanowi m.in. źródło niezbędnych do funkcjonowania organizmu aminokwasów egzogennych, takich jak lizyna, tryptofan i metionina,
 • znaczna ilość korzystnych dla zdrowia wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, zmniejszających ryzyko miażdżycy,
 • brak glutenu –  może zatem być spożywana przez osoby cierpiące na nietolerancję tego białka, włącznie ze skrajną jej postacią, jaką jest celiakia,
 • udział błonnika pokarmowego, usprawniającego trawienie i zmniejszającego wchłanianie cholesterolu (a więc także wpływającego na spowolnienie zmian miażdżycowych),
 •  bogactwo składników mineralnych: żelaza (m.in. wpływ na produkcję czerwonych krwinek, zapobiegaanemii) oraz wapnia (m.in. sprzyja mineralizacji kości),
 • zawartość skwalenu – węglowodoru, który w organizmie ludzkim przeciwdziała chorobie niedokrwiennej sercaa także opóźnia starzenie się organizmu.

Mąka amarantusowa dla wegetarian i wegan

Wysokorozwinięte plemiona Indian zamieszkujących subtropikalne rejony Ameryki uprawę amarantusa rozpoczęły około 6 tysięcy lat temu. Zboże to traktowane było nie tylko jako źródło pożywienia, ale też roślina święta, wykorzystywana do celów rytualnych. 

Kres masowych upraw zbiegł się ze zmierzchem wielkich cywilizacji indiańskich, okiełznanych przez hiszpańskich konkwistadorów w XVI wieku. Wówczas to, w celu unicestwienia śladów dawnej kultury i obrzędowości, spalono ogromne połacie upraw tego zboża. Przetrwało ono jedynie w małych wioskach górskich. Obecnie amarantus przeżywa prawdziwy renesans - stanowi obiekt zainteresowania naukowców, lekarzy, dietetyków i samych konsumentów.

Wiązane są z nim niemałe nadzieje w kontekście zdrowego żywienia, w szczególności w dobie rozkwitu idei wegetarianizmu i weganizmu. Okazuje się, że roślinne białka, które zawiera mąka amarantusowa, stanowić mogą doskonałą alternatywę dla białek zwierzęcych zawartych w mięsie, mleku czy jajach. Podobnie rzecz wygląda w przypadku składników mineralnych, takich jak żelazo, które po rezygnacji z produktów mięsnych niezwykle trudno jest suplementować w pożywieniu. 

Właściwości mąki z amarantusa 

W każdych 100 gramach produktu znajduje się (dane: Nutritionix):

 • 65,6 g węglowodanów (co stanowi 21 procent zapotrzebowania dobowego), w tym 6,4 g błonnika pokarmowego (25 proc. zapotrzebowania),
 • 14,9 g białek (20 proc. zapotrzebowania),
 • 9,1 g tłuszczów (14 proc. zapotrzebowania), w tym 1,9 g nasyconych kwasów tłuszczowych,
 • 369 mg potasu (11 proc. zapotrzebowania),
 • 19 mg sodu (1 proc. zapotrzebowania).

Kalorie w mące z amarantusa

Dane dotyczące ilości kalorii w mące z amarantusa są rozbieżne. Różne źródła podają wartości od 365 do 402 kcal na każde 100 gramów produktu. Dla porównania, mąka pszenna, która stanowi dobry punkt odniesienia, dostarcza około 367 kilokalorii. Można więc przyjąć, że mąka amarantusowa jest ponadprzeciętnie kaloryczna.

Jednak dzięki dużej zawartości błonnika nie jest tucząca, jest też lekkostrawna. Co istotne, produkt ten posiada też niski indeks glikemiczny, równy 37 i jako taki może być włączony do diety cukrzycowej, nie powodując znacznego ryzyka wzrostu stężenia glukozy po posiłku u diabetyków. 

Do czego używać mąkę z amarantusa?

Mąka z amarantusa stanowi wyśmienity dodatek do innego typu mąk stosowanych przy wypieku pieczywa oraz ciasteczek, placków, naleśników, racuchów etc. Znacznie będzie podnosić ich wartość odżywczą, aczkolwiek należy mieć świadomość, że w istotnym stopniu wpływać też będzie na charakter wypieków. 

Brak glutenu oznacza bowiem zdecydowanie większą kruchość i mniejszą spoistość. Oznacza to, że mąkę amarantusową w pojedynkę można używać wyłącznie przygotowując produktu, które nie muszą „rosnąć”. W pozostałych przypadkach zaleca się jej mieszanie z mąkami glutenowymi, na przykład pszenną lub żytnią

Cena mąki amarantusowej

Cena mąki amarantusowej jest relatywnie wysoka i kształtuje się na poziomie 9-15 złotych z jeden kilogram. W przypadku mniejszych opakowań (500 gramów), koszt nabycia wynosi od 5 do 9 złotych. Jest to więc jedna z droższych mąk dostępnych na rynku. 

Gdzie kupić mąkę z amarantusa. Nie dostaniemy jest w typowym supermarkecie, dyskoncie spożywczym ani tym bardziej sklepie osiedlowym. Naturalnym źródłem dystrybucji w przypadku tego typu produktów są sklepy z żywnością ekologiczną, produktami egzotycznymi lub ekskluzywnymi, działające zarówno stacjonarnie, jak też w Internecie. 

Czytaj też:

Bibliografia

 • Anna Kaźmierczak, Izabela Bolesławska, Juliusz Przysławski, Szarłat – jego wykorzystanie w profilaktyce i leczeniu wybranych chorób cywilizacyjnych, Nowiny Lekarskie 2011, 80, 3
 • A. Sindhuja, M. L. Sudha, A. Rahim, Effect of incorporation of amaranth flour on the quality of cookies, Eur Food Res Technol (2005) 221
 • Amaranth Flour, https://www.nutritionix.com

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Powyższy artykuł prezentuje treści informacyjne i został opracowany wyłącznie przez redakcję serwisu. Artykuł zawiera informacje o wybranych produktach dostępnych w internetowym Sklepie Medme.pl i ma charakter autopromocyjny Sklepu Medme.pl Wybór prezentowanych produktów lub kategorii produktów został dokonany w sposób rzetelny, wyłącznie przez redakcję serwisu.
Zamknij