🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋

Nerwica żołądka – na czym polega i jak się objawia? Jak wyleczyć nerwicę żołądka?

Nerwica żołądka często mylona jest z wrzodami żołądka lub innymi schorzeniami w obrębie jamy brzusznej. Daje bowiem niezbyt charakterystyczne objawy, na przykład ból, pieczenie czy nudności. A jednak nerwica żołądka nie jest chorobą układu pokarmowego – jest ona związana z układem nerwowym.
Ból żołądka na tle nerwowym
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Nerwica żołądka objawia się dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, ale jej przyczyny leżą w układzie nerwowym. Odpowiedzialny może być za nią długotrwały stres, stany lękowe i depresyjne lub przeżyta trauma.
 • Objawy nerwicy żołądka to m.in. bóle brzucha, biegunki, zaparcia, wymioty czy brak apetytu. Symptomy te są mało charakterystyczne, dlatego nerwica żołądka często bywa mylona z wrzodami układu pokarmowego czy chorobami nowotworowymi.
 • Nerwicę żołądka leczy się głównie poprzez eliminację czynnika stresogennego. Może to polegać na unikaniu trudnych sytuacji, nauce technik relaksacyjnych czy psychoterapii.
SPRAWDŹ TEŻ: Sposoby na ból żołądka - co jest dobre i pomaga na bóle brzucha?
Spis treści

Reklama

Czym jest nerwica żołądka?

Nerwica żołądka to zespół dolegliwości ze strony układu pokarmowego, u których podłoża nie leżą jednak problemy gastryczne. Dolegliwość jest wynikiem specyficznej reakcji układu nerwowego na długotrwały, intensywny stres, na przewlekłe stany lękowe i depresyjne, na traumatyczne wydarzenia i doznania.

W nerwicy żołądka choruje więc układ nerwowy, lecz objawy uwidaczniają się w obrębie układu pokarmowego.

Sprawia to, że nerwica żołądka jest niezwykle trudna do zdiagnozowania, a jej niezbyt charakterystyczne symptomy często są mylone z objawami innych chorób jamy brzusznej – wrzodów żołądka, stanów zapalnych, a nawet nowotworów.

Dodatkowym problemem bywa duże oddalenie w czasie pomiędzy zaistnieniem przyczyny a pojawieniem się objawów nerwicy żołądka – może to być kilka godzin, kilka dni, a nawet kilka miesięcy – nie ma w tym przypadku żadnej reguły.

Reklama

Objawy nerwicy żołądka – jak wyglądają?

Typowe dla nerwicy żołądka i jelit objawy to:

 • ciągły ból brzucha o dużym natężeniu;
 • nagłe ukłucia i skurcze w jamie brzusznej;
 • nudności;
 • biegunki i zaparcia;
 • wymioty;
 • odbijanie;
 • uczucie przesycenia;
 • wydzielanie gazów;
 • wzdęcia brzucha;
 • trudności w przełykaniu;
 • brak apetytu.

Ponieważ nerwica żołądka może płynnie „zahaczać” o innego typu stany nerwicowe, możliwe jest wystąpienie także mniej typowych objawów, takich jak kołatanie serca, bezsenność, poczucie zmęczenia, rozdrażnienie, a nawet stany lękowe i depresyjne.

Wrzody czy nerwica żołądka?

Wrzody czy nerwica żołądka? Objawy mogą być podobne, a jako że pojęcie wrzodów jest bardziej upowszechnione, w pierwszej kolejności podejrzenia osób cierpiących na bóle brzucha padają na tę właśnie dolegliwość. 

Oczywiście wrzody żołądka są czymś zupełnie innym, niż nerwica żołądka. Wrzody to faktyczna dolegliwość układu pokarmowego, charakteryzująca się ubytkami w błonie śluzowej żołądka lub jelit. Ból brzucha w przypadku żołądka jest palący i bardzo silny, towarzyszyć mogą mu nudności, zgaga, problemy z przełykaniem. Tym, co charakterystyczne, jest nasilanie się dolegliwości bezpośrednio po spożyciu posiłku. 

Choroba wrzodowa, podobnie jak nerwica żołądka, może być wynikiem stresu, który stymuluje produkcje kwasów niszczących nabłonek w układzie pokarmowym. Mogą jednak być też wrzody spowodowane zakażeniem bakteryjnym Helicobacter pylori

Reklama

Leczenie nerwicy żołądka – na czym polega?

W przypadku nerwicy żołądka leczenie przebiega wielotorowo. Nerwicę żołądka najskuteczniej wyleczyć można eliminując czynnik stresogenny – w wielu przypadkach oznacza to konieczność radykalnej zmiany trybu życia. Niekoniecznie jednak sprawdzi się  krótkotrwałe oderwanie od rzeczywistości, czyli wyjazd urlopowy. Tak jak wspomnieliśmy wyżej, nerwica żołądka związana jest z długotrwałym stresem, a jej objawy mogą występować nawet z wielomiesięcznym opóźnieniem. Ciężko więc liczyć, że tygodniowe wakacje coś zmienią w tej kwestii. Lepszym rozwiązaniem jest zapisanie się na stałe zajęcia z jogi czy technik relaksacyjnych. Można też, po konsultacji z lekarzem, spróbować lekkich środków uspokajających.

Jeśli nerwica żołądka jest wynikiem traumatycznych wydarzeń z przeszłości, konieczne może być skorzystanie z pomoc psychiatry lub psychologa – wskazana w tym przypadku będzie psychoterapia. 

Przy nerwicy żołądka prowadzi się też szereg działań wspomagających i osłabiających objawy. Należą do nich dieta oraz ziołolecznictwo.

Reklama

Nerwica żołądka – leczenie ziołami

Dla osób cierpiących na nerwicę żołądka, leczenie ziołami może być korzystne w dwójnasób. Pierwsza grupa ziół na nerwicę żołądka to te uspokajające – działać będą na przyczynę naszych problemów. Prym wśród nich wiedzie oczywiście melisa, ale korzystnie oddziaływać będą też wyciągi z:

Na nerwicę żołądka wskazane są też zioła łagodzące objawy, czyli bóle i skurcze brzucha, nudności, zgagę etc. Przykładowo rumianek i mięta znane są ze swoich rozkurczających właściwości. Chmiel pobudza trawienie i zmniejsza napięcie mięśni gładkich. 

Ważnym elementem terapii może być też stosowna dieta. Ponieważ źródło problemu leży w układzie nerwowym, nie pokarmowym, dieta będzie oddziaływać głównie na objawy nie przyczynę, niemniej warto sobie ulżyć w cierpieniu. Przy nerwicy żołądka zdecydowanie wskazana jest dieta lekkostrawna, niepowodująca wzdęć. Unikać powinno się słodyczy.

Alkohol i napoje gazowane zastępujemy zwykłą wodą mineralną. Pamiętajmy, aby porcje były niewielkie, za to regularne – 5 razy dziennie co 2-3 godziny. 

Czytaj również

Bibliografia

 • Katarzyna Denys, Agata Orzechowska, Piotr Gałecki, Kiedy podejrzewać podłoże psychiczne w zaburzeniach układu pokarmowego?; 2015
 • Marcin Jabłoński, Farmakoterapia zaburzeń nerwicowych – warunki optymalnego wyboru leczenia, Psychiatria po dyplomie, Tom 8, Nr 1, 2011
 • Dennis Greenberger, Christine A. Padesky, Umysł ponad nastrojem. Podręcznik terapeuty, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2004
 • Pauline McKinnon, Wycisz strach. Jak przezwyciężyć lęk, panikę i agorafobię, Wydawnictwo: Zysk i S-ka
 • Strehlow Wighard, Żołądek i choroby jelit, Wydawnictwo Esprit, 2018
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Gastrologia
Ciągłe uczucie głodu - jakie są przyczyny nadmiernego apetytu?
Mężczyzna odczuwający ciągły głód
Ból żołądka po alkoholu - jak z nim walczyć i dlaczego występuje?
Kobietę boli żołądek po alkoholu
Luźny stolec to skutek nieprawidłowego formowania kału. Sprawdź, jak go zatrzymać
Młoda kobieta ma biegunkę
Podobne artykuły
Kobieta wymiotuje po alkoholu
Wymioty po alkoholu - co pomaga i jak je powstrzymać?
Wizualizacja uchyłków esicy
Uchyłki esicy - czym są? Objawy, leczenie, dieta
Robaki w układzie pokarmowym
Odrobaczanie ludzi - czy, kiedy i jak to robić? Preparaty oraz domowe sposoby
Choroba żołądka i dwunastnicy
Zapalenie dwunastnicy - dieta i leczenie
Kobieta z objawami gastropatii rumieniowej
Gastropatia rumieniowa - co to jest i jak ją leczyć? Przyczyny i objawy

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie są Twoje sposoby na szybkie zaśnięcie?
Trisen-sonda