Nerwica żołądka - jak się objawia nerwica żołądka?

Nerwica żołądka często mylona jest z wrzodami żołądka, lub innymi schorzeniami w obrębie jamy brzusznej. Daje bowiem niezbyt charakterystyczne objawy: ból, pieczenie, nudności. W odróżnieniu od nich, nerwica żołądka nie jest jednak chorobą układu pokarmowego, lecz nerwowego.
Ból żołądka na tle nerwowym
Źródło: 123RF

Spis treści

Czym jest nerwica żołądka?

Nerwica żołądka to zespół dolegliwości ze strony układu pokarmowego, u których podłoża nie leżą jednak problemy gastryczne. Dolegliwość jest wynikiem specyficznej reakcji układu nerwowego na długotrwały, intensywny stres,  na przewlekłe stany lękowe i depresyjne, na traumatyczne wydarzenia i doznania. W nerwicy żołądka choruje wiec układ nerwowy, lecz objawy uwidaczniają się w obrębie układu pokarmowego.

Sprawia to, że nerwica żołądka jest niezwykle trudna do zdiagnozowania, a jej wcale nie charakterystyczne symptomy często są mylone z objawami innych chorób jamy brzusznej – wrzodów żołądka, stanów zapalnych a nawet nowotworów. Dodatkowym problemem bywa duże oddalenie w czasie pomiędzy zaistnieniem przyczyny, a pojawieniem się objawów nerwicy żołądka – może to być kilka godzin, kilka dni, a nawet kilka miesięcy – nie ma w tym przypadku żadnej reguły.

Objawy nerwicy żołądka

Typowe dla nerwicy żołądka i jelit objawy to:

 • ciągły ból brzucha o dużym natężeniu,
 • nagłe ukłucia i skurcze w jamie brzusznej,
 • nudności,
 • biegunki i zaparcia,
 • wymioty,
 • odbijanie,
 • uczucie przesycenia,
 • wydzielanie gazów,
 • wzdęcia brzucha,
 • trudności w przełykaniu,
 • brak apetytu.

Ponieważ nerwica żołądka może płynnie „zahaczać” o innego typu stany nerwicowe, możliwe jest wystąpienie także mniej typowych objawów, takich jak kołatanie serca, bezsenność, poczucie zmęczenia, rozdrażnienie a nawet stany lękowe i depresyjne.

Wrzody czy nerwica żołądka?

Wrzody czy nerwica żołądka? Objawy mogą być podobne, a jako że pojęcie wrzodów jest bardziej upowszechnione, w pierwszej kolejności podejrzenia osób cierpiących na bóle brzucha padają na tę właśnie dolegliwość. 

Oczywiście wrzody żołądka są czymś zupełnie innym, niż nerwica żołądka. Wrzody to faktyczna dolegliwość układu pokarmowego, charakteryzująca się ubytkami w błonie śluzowej żołądka lub jelit. Ból brzucha w przypadku żołądka jest palący i bardzo silny, towarzyszyć mogą mu nudności, zgaga, problemy z przełykaniem. Tym co charakterystyczne, jest nasilanie się dolegliwości bezpośrednio po spożyciu posiłku. 

Choroba wrzodowa, podobnie jak nerwica żołądka, może być wynikiem stresu, który stymuluje produkcje kwasów niszczących nabłonek w układzie pokarmowym. Mogą jednak być też wrzody spowodowane zakażeniem bakteryjnym Helicobacter pylori

Leczenie nerwicy żołądka

W przypadku nerwicy żołądka leczenie przebiega wielotorowo. Nerwicę żołądka najskuteczniej wyleczyć można eliminując czynnik stresogenny. Co w wielu przypadkach oznacza konieczność radykalnej zmiany trybu życia. Niekoniecznie jednak sprawdzi się  krótkotrwałe oderwanie od rzeczywistości, czyli wyjazd urlopowy. Tak jak bowiem wspomnieliśmy wyżej, nerwica żołądka związana jest z długotrwałym stresem, a jej objawy mogą występować nawet z wielomiesięcznym opóźnieniem. Ciężko więc liczyć, że tygodniowe wakacje coś odmienią w tej kwestii. Lepszym rozwiązaniem jest zapisanie się na stałe zajęcia z jogi czy technik relaksacyjnych.Można też, po konsultacji z lekarzem, spróbować lekkich środków uspokajających.

Jeśli nerwica żołądka jest wynikiem traumatycznych wydarzeń z przeszłości, konieczne może być skorzystanie z pomoc psychiatry lub psychologa– wskazana w tym przypadku będzie psychoterapia. 

Przy nerwicy żołądka prowadzi się też szereg działań wspomagających i osłabiających objawy. Należą do nich dieta oraz ziołolecznictwo.

Nerwica żołądka – leczenie ziołami

Dla osób cierpiących na nerwicę żołądka, leczenie ziołami może być korzystne w dwójnasób. Pierwsza grupa ziół na nerwicę żołądka to te uspokajające – działać będą na przyczynę naszych problemów. Prym wśród nich wiedzie oczywiście melisa, ale korzystnie oddziaływać będą też wyciągi z:

Na nerwicę żołądka wskazane są też zioła łagodzące objawy, czyli bóle i skurcze brzucha, nudności, zgagę etc. Przykładowo rumianek i mięta znane są ze swoich rozkurczających właściwości. Chmiel pobudza trawienie i zmniejsza napięcie mięśni gładkich. 

Ważnym elementem terapii może być też stosowna dieta. Ponieważ źródło problemu leży w układzie nerwowym, nie pokarmowym, dieta będzie oddziaływać głównie na objawy nie przyczynę, nie mniej warto sobie ulżyć w cierpieniu. Przy nerwicy żołądka zdecydowanie wskazana jest dieta lekkostrawna, nie powodująca wzdęć. Unikać powinno się słodyczy. Alkohol i napoje gazowane zastępujemy zwykłą wodą mineralną. Pamiętajmy, aby porcje były niewielkie, za to regularne – 5 razy dziennie co 2-3 godziny. 

Oceń artykuł

(liczba ocen 73)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!