Płodność kobiety, a hormonalna terapia zastępcza

Media obiegła wiadomość, o 60-letniej kobiecie, która powiła bliźniaki. Jak utrzymuje sama zainteresowana, poczęcie nastąpiło bez pomocy metody in vitro.
Dziecko

Artykuł sponsorowany

Źródło: 123RF

Spis treści

Ze specjalistą z Premium Medica w Warszawie, dr n. med. Robertem Bartkowiakiem specjalistą ginekologiem, rozmawiamy o wieku płodności kobiety i hormonalnej terapii zastępczej.

Płodność u kobiet

Medme: Jakie jest wiek płodności kobiety?

Teoretycznie kobieta jest płodna dotąd, do kiedy ma owulacyjne cykle. To może być osobniczo zmienne. Owulacja samoistna może wystąpić nawet po 50 roku życia. Choć wtedy występuje już bardzo incydentalnie. Ogólnie ilość samoistnych cykli owulacyjnych w skali roku zaczyna się obniżać już po 34-35 roku życia. Najpierw do 8-10, a z biegiem czasu występuje jeszcze rzadziej i jest to proces stopniowy.

Zobacz: Czynniki, jakie wpływają na płodność

Medme: W jakim celu kobiety przyjmują hormonalną terapię zastępczą?

Hormonalną terapię zastępczą (HTZ) stosujemy w celu niwelowania objawów wygasania czynności jajników zarówno przedwczesnego jak i związanego z naturalnym procesem przekwitania.

Terapia HTZ

Medme: Na czym polega HTZ?

HTZ polega na regularnym podawaniu substancji hormonalnych (estrogenów i progestagenów lub samych estrogenów) w postaci najczęściej tabletek lub plastrów.

Medme: Czy każda kobieta może przyjmować HTZ?

Istnieją przeciwwskazania do podawania HTZ, a najczęstsze to występowanie w wywiadzie lub aktualnie nowotworów hormonozależnych (np. rak sutka, rak trzonu macicy).

Poznaj: 8 sposobów na zwiększenie płodności

Medme: Jakie są zalety tej terapii?

Plusy terapii to przede wszystkim ustąpienie uciążliwych objawów menopauzy: bezsenności, uderzeń gorąca, zwiększonej potliwości, chwiejności emocjonalnej. Poza typ estrogeny mają duże znaczenie dla utrzymania prawidłowej gęstości kości i chronią przed występowaniem chorób układu sercowo-naczyniowego (np. choroba wieńcowa).

Medme: Czy HTZ może przedłużyć płodność kobiety? Czy jest taka możliwość, aby dzięki HTZ 60-letnia kobieta zaszła w ciąże i urodziła dziecko?

HTZ nie przedłuża płodności. Jest to metoda suplementacji brakujących organizmowi kobiety substancji hormonalnych. HTZ nie stymuluje owulacji, zatem dzięki tej terapii 60-latka raczej na pewno nie zajdzie w ciążę.

Medme: Jakie są inne metody(oprócz in vitro), aby 60 –latka urodziła dzieci?

Teoretycznie 60-letnia kobieta nie zajdzie w ciążę bez silnej farmakologicznej stymulacji owulacji. Myślę, że tego rodzaju działania raczej pozostają poza zakresem racjonalnych metod medycznych.

Dziękujemy za rozmowę

Dr n. med. Robert Bartkowiak specjalista ginekolog.  W 1993 roku ukończył studia na I Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie, a następnie rozpoczął staż podyplomowy w I Klinice Położnictwa i Ginekologii Akademii Medycznej. W 1997 roku ukończył I stopień specjalizacji w zakresie położnictwa i ginekologii, a w 2001 roku ukończył kolejny, II stopień. W 2004 roku uzyskał stopień doktora nauk medycznych jako adiunkt w I Klinice Położnictwa i Ginekologii AM w Warszawie. Doktor w 2004 roku odbył szkolenie w zakresie diagnostyki prenatalnej w King’s College w Londynie pod kierownictwem profesora K. Nicolaidesa. Jest autorem wielu prac naukowych oraz publikacji w piśmiennictwie specjalistycznym.

W latach 2004 – 2007 brał udział w projektach naukowych z zakresu zastosowania preparatów pochodzenia naturalnego u kobiet z dolegliwością nietrzymania moczu oraz prowadził nadzór merytoryczny w badaniu klinicznym nad zastosowaniem preparatu pochodzenia naturalnego stosowanego w niespecyficznych dolegliwościach okolicy przedsionka i błony śluzowej pochwy. W swojej praktyce na oddziale szpitalnym zajmuje się diagnostyką endoskopową oraz leczeniem małoinwazyjnym w ginekologii.

Czytaj też: Dieta przyszłego ojca. Co zwiększa płodność mężczyzny?

Na wizytę zaprasza: Premium Medical
ul. Kobielska 23, Warszawa
Rondo Wiatraczna
nad Galerią Grochów II piętro
windą przy głównym wejściu
tel.: +48 530 710 928
tel.: 22 512 51 53
godziny otwarcia: 9:00 – do ostatniego zapisanego pacjenta

Zobacz też: Naturalne planowanie rodziny - metody i zasady

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!