Ruchy frykcyjne - jak się poruszać podczas stosunku?

Ruchy frykcyjne są istotą stosunku seksualnego, jeśli na miłosny akt spojrzymy od strony technicznej. Na czym polegają ruchy frykcyjne, jak je wykonywać podczas stosunku i jak sprawić, by współżycie zakończyło się orgazmem obu stron?
Ruchy w czasie seksu
Źródło: 123RF

Spis treści

Czym są ruchy frykcyjne?

Ruchy frykcyjne są najważniejszym z elementów mechaniki stosunku seksualnego. Inaczej mówiąc, ruchy frykcyjne, to pchnięcia, powodujące fizyczną stymulację członka oraz pochwy lub odbytu. Zazwyczaj ruchy frykcyjne definiowane są jako posuwisto-zwrotne, aczkolwiek bogactwo seksualnych technik pozwala znacznie rozszerzyć paletę zachowań mieszczących się w omawianej kategorii. 

Pamiętajmy, że w sensie mechanicznym ruchy frykcyjne są istotą zbliżenia płciowego.

Na czym polega ruch frykcyjny?

Ruch frykcyjny wywołuje tarcie– czemu zresztą zawdzięcza swoją nazwę (friciopo łacinie oznacza właśnie tarcie). Owo tarcie powoduje podrażnienie stref erogennych znajdujących się na powierzchni członka, zwłaszcza w okolicach żołędzi i napletka, a także błony śluzowej pochwy, na czele z owianym sławą punktem G. Systematyczne powtarzanie ruchów zazwyczaj prowadzi do osiągnięcia najwyższej formy podniecenia i zarazem rozkoszy seksualnej, jaką jest orgazm. W sporadycznych przypadkach ruch frykcyjny jest w stanie doprowadzić również do orgazmu analnego. 

Jak wyglądają ruchy frykcyjne podczas stosunku? 

Ruchy penisa w pochwie, oprócz tego że posuwisto-zwrotne, mogą też być szybkie, wolne, płytkie, głębokie, ukośne, prostopadłe, równoległe. Odpowiedni kąt penetracji zapewni stymulację wybranych obszarów (punktu G, a nawet znajdujących się na zewnątrz pochwy łechtaczki oraz okolic odbytu). Głębokość i siła ruchów frykcyjnych nadają rytm stosunkowi. Dodatkowych doznań mogą dostarczyć delikatne ruchy biodrami, które ruchom frykcyjnym nadadzą lekko okrężnego charakteru.

Kto wykonuje ruchy frykcyjne?

W czasie zbliżenia seksualnego za wykonywanie ruchów frykcyjnych mogą odpowiadać oboje partnerzy, każde z osobna, albo wspólnie. Wiele zależy od wybranej przez nich pozycji.

Warto wiedzieć, że nawet w pozycji pozornie biernej, kobieta może wykonywać ruchy biodrami współgrające z ruchami partnera. Może też dać kochankowi odpocząć, całkowicie przejmując inicjatywę. 

Ruchy penisa w pochwie – jak to robić z wyczuciem?

Powiedzieliśmy, że ruchy frykcyjne mogą być bardzo zróżnicowane. Jak jednak wiele czynności mechanicznych, wymagają one pewnej systematyczności. To, że ruchy penisa w pochwie mogą być zarówno równoległe, jak i prostopadłe, płytki i głębokie, posuwiste i okrężne, nie znaczy że należy co kilka sekund zmieniać sposób penetracji. Zwłaszcza bowiem kobiety do osiągnięcia orgazmu mogą potrzebować dłuższego utrzymania się na określonym kursie. 

Sztuka kochania zna wiele wyrafinowanych kombinacji ruchów frykcyjnych, na przykład powtarzający się układ: 1 pchnięcie głębokie, 3 pchnięcia płytkie. Nawet jednak w takim przypadku, mimo zauważalnej dywersyfikacji pchnięć, kluczowa pozostaje ich powtarzalność: zróżnicowane ruchy frykcyjne wykonywane są cyklicznie i systematycznie aż do spełnienia. Jeśli natomiast będziemy nieustannie zmieniać sposób stymulacji w trakcie stosunku, orgazm może się odsuwać w nieskończoność. 

Czytaj również:

Oceń artykuł

(liczba ocen 25)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!