Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Ruchy frykcyjne - jak się poruszać podczas stosunku?

Ruchy frykcyjne są istotą stosunku seksualnego, jeśli na miłosny akt spojrzymy od strony technicznej. Na czym polegają ruchy frykcyjne, jak je wykonywać podczas stosunku i jak sprawić, by współżycie zakończyło się orgazmem obu stron?
Kobieta i mężczyzna w łóżku
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Czym są ruchy frykcyjne?

Ruchy frykcyjne są najważniejszym z elementów mechaniki stosunku seksualnego. Inaczej mówiąc, ruchy frykcyjne, to pchnięcia, powodujące fizyczną stymulację członka oraz pochwy lub odbytu. Zazwyczaj ruchy frykcyjne definiowane są jako posuwisto-zwrotne, aczkolwiek bogactwo seksualnych technik pozwala znacznie rozszerzyć paletę zachowań mieszczących się w omawianej kategorii. 

Pamiętajmy, że w sensie mechanicznym ruchy frykcyjne są istotą zbliżenia płciowego.

Reklama

Na czym polega ruch frykcyjny?

Ruch frykcyjny wywołuje tarcie– czemu zresztą zawdzięcza swoją nazwę (friciopo łacinie oznacza właśnie tarcie). Owo tarcie powoduje podrażnienie stref erogennych znajdujących się na powierzchni członka, zwłaszcza w okolicach żołędzi i napletka, a także błony śluzowej pochwy, na czele z owianym sławą punktem G. Systematyczne powtarzanie ruchów zazwyczaj prowadzi do osiągnięcia najwyższej formy podniecenia i zarazem rozkoszy seksualnej, jaką jest orgazm. W sporadycznych przypadkach ruch frykcyjny jest w stanie doprowadzić również do orgazmu analnego. 

Reklama

Jak wyglądają ruchy frykcyjne podczas stosunku? 

Ruchy penisa w pochwie, oprócz tego że posuwisto-zwrotne, mogą też być szybkie, wolne, płytkie, głębokie, ukośne, prostopadłe, równoległe. Odpowiedni kąt penetracji zapewni stymulację wybranych obszarów (punktu G, a nawet znajdujących się na zewnątrz pochwy łechtaczki oraz okolic odbytu). Głębokość i siła ruchów frykcyjnych nadają rytm stosunkowi. Dodatkowych doznań mogą dostarczyć delikatne ruchy biodrami, które ruchom frykcyjnym nadadzą lekko okrężnego charakteru.

Reklama

Kto wykonuje ruchy frykcyjne?

W czasie zbliżenia seksualnego za wykonywanie ruchów frykcyjnych mogą odpowiadać oboje partnerzy, każde z osobna, albo wspólnie. Wiele zależy od wybranej przez nich pozycji.

Warto wiedzieć, że nawet w pozycji pozornie biernej, kobieta może wykonywać ruchy biodrami współgrające z ruchami partnera. Może też dać kochankowi odpocząć, całkowicie przejmując inicjatywę. 

Reklama

Ruchy penisa w pochwie – jak to robić z wyczuciem?

Powiedzieliśmy, że ruchy frykcyjne mogą być bardzo zróżnicowane. Jak jednak wiele czynności mechanicznych, wymagają one pewnej systematyczności. To, że ruchy penisa w pochwie mogą być zarówno równoległe, jak i prostopadłe, płytki i głębokie, posuwiste i okrężne, nie znaczy że należy co kilka sekund zmieniać sposób penetracji. Zwłaszcza bowiem kobiety do osiągnięcia orgazmu mogą potrzebować dłuższego utrzymania się na określonym kursie. 

Sztuka kochania zna wiele wyrafinowanych kombinacji ruchów frykcyjnych, na przykład powtarzający się układ: 1 pchnięcie głębokie, 3 pchnięcia płytkie. Nawet jednak w takim przypadku, mimo zauważalnej dywersyfikacji pchnięć, kluczowa pozostaje ich powtarzalność: zróżnicowane ruchy frykcyjne wykonywane są cyklicznie i systematycznie aż do spełnienia. Jeśli natomiast będziemy nieustannie zmieniać sposób stymulacji w trakcie stosunku, orgazm może się odsuwać w nieskończoność. 

Zobacz nasz redakcyjny test feromonów:

Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Doznania seksualne
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? Porady i techniki
Kobieta w łóżku
Co wiemy na temat orgazmu przez sen?
Orgazm przez sen
Sex tantryczny – na czym polega i jak go uprawiać?
Tantra
Podobne artykuły
Masturbacja u kobiet
Masturbacja kobiet - na czym polega Sposoby na żeńską masturbację
Sposoby na zrobienie malinki
Jak się robi malinkę i w jaki sposób jej się pozbyć? Techniki i wskazówki
Kobieta i mężczyzna w łóżku
Jak podniecić mężczyznę słowami, dotykiem i na odległość. Co działa najbardziej?
Bolesny pierwszy raz
Czy pierwszy raz boli? Jakie odczucia mu towarzyszą?
Zbliżenie kobiety i mężczyzny
Jak najlepiej dogodzić kobiecie? Sprawdzone techniki i porady

Reklama


Czy masz skończone 18 lat?

Treści przedstawione na tej stronie są dostępne wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!