Wszystko, co powinniście wiedzieć o śnie niemowląt

Sen odgrywa ogromną rolę w życiu każdego człowieka. Odpowiednia porcja odpoczynku gwarantuje nie tylko dobry humor i świetne samopoczucie, ale przede wszystkim pozwala na zregenerowanie sił i rozpoczęcie kolejnego dnia z nową energią. Warto przypomnieć, że w czasie snu w organizmie zachodzi wiele istotnych procesów, dlatego tak ważna jest dbałość o to, by każdego dnia spać minimum około 8 godzin. Tyle czasu trzeba bowiem, by czuć się dobrze i pozostać w jak najlepszym zdrowiu. Warto wiedzieć, że sen jest również niezwykle ważny dla dzieci i ich prawidłowego rozwoju. To właśnie dlatego niemowlęta śpią tak dużo.
Kobieta całująca w czoło śpiące niemowlę

Artykuł sponsorowany

Źródło: 123RF

Spis treści

Artykuł sponsorowany

Jaką rolę odgrywa sen w rozwoju dziecka?

Sen odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu dziecka. Właściwie jest nawet ważniejszy niż w przypadku osób dorosłych. Noworodki i niemowlęta przesypiają znaczną część doby. Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego tak się dzieje? Otóż sen i prawidłowe żywienie zapewniają maleństwu prawidłowy rozwój i to one wyznaczają rytm życia podczas pierwszych tygodni maluszka. Okazuje się bowiem, że w czasie snu przysadka mózgowa niemowlęcia wydziela hormon wzrostu, który - jak nietrudno się domyślić- odpowiada na rozwój maleństwa. Zapewnienie dziecku spokoju i dobrych warunków do odpoczynku jest więc jednym z najważniejszych zadań rodziców w tym czasie.

Zobacz wideo: Jak kąpać, przewijać i szczepić niemowlaka?

Jak śpi niemowlę?

Warto wiedzieć, że sen niemowlęcia dzieli się na dwie naprzemienne fazy. Pierwsza z nich to faza snu głębokiego, czyli wolno falowego. W literaturze fachowej jest nazywana NREM i trwa około dwudziestu minut. Na tym etapie niemowlę spokojnie śpi, a uwalnianie hormonu wzrostu jest optymalne. Po upływie niespełna pół godziny przychodzi pora na fazę REM, w czasie której maluszek wierci się, a jego sen jest płytki, dlatego dziecko często się budzi. Podczas tego etapu zachodzi niezwykle ważny proces dojrzewania mózgu. Warto dodać, że pomiędzy fazą NREM a fazą REM pojawiają się krótkie chwile tak zwanego stanu pośredniego.

Reklama

Ile śpi niemowlę?

Zastanawiając się, ile śpi niemowlę, nasuwa się prosta odpowiedź: bez przerwy. Dziecko w pierwszych miesiącach życia, przesypia zdecydowaną część doby i można mieć wrażenie, że budzi się tylko wtedy, gdy jest głodne. Szacuje się, że noworodki śpią nawet dwadzieścia godzin dziennie(dotyczy to głównie maluchów w pierwszym miesiącu życia). W kolejnych tygodniach dziecko śpi coraz mniej, choć jego sen trwa nadal kilkanaście godzin. Warto zauważyć, że wraz z upływem czasu zmienia się stosunek snu w dzień i w nocy. O ile noworodek śpi niemal bez przerwy, o tyle starsze dzieci przesypiają całą noc, uzupełniając codzienną dawkę snu drzemkami (nawet dwugodzinnymi) w ciągu dnia. Zanim jednak maluch osiągnie umiejętność spania i regenerowania się w ciągu kilku godzin, jak dorosły, upłynie jeszcze dużo czasu. Jeśli więc zastanawiacie się, ile śpi niemowlę i próbujecie odpowiedzieć sobie, jak długo powinno spać wasze dziecko, pamiętajcie, że im dłużej śpi, tym zdrowiej rośnie. Pamiętajcie też, by jak najlepiej wykorzystać czas, gdy wasza pociecha smacznie drzemie - wkrótce przyjdzie okres nieustannych zabaw i rozgardiaszu, a wtedy zatęsknicie za słodkim pochrapywaniem niemowlęcia.

Jak rozwiązać niemowlęce problemy ze snem?

Uświadamiając sobie, ile śpi niemowlę, można dojść do wniosku, że kilkanaście godzin odpoczynku w ciągu doby nie powinno przysparzać rodzicom małych dzieci żadnych problemów. Zdarza się jednak, że maluchy śpią niechętnie, co w rezultacie spędza sen z powiek ich rodzicielom. Kłopoty ze snem dotyczą zazwyczaj nieco starszych dzieci, ale mimo to trzeba zadbać o odpowiednią ilość odpoczynku, ponieważ maluch wciąż się rozwija i potrzebuje sporej porcji snu. Niemowlęce problemy ze snem można rozwiązać w prosty sposób. Przede wszystkim, gdy nadchodzi wieczorna pora, należy wyciszyć dziecko, ograniczając pobudzające zabawy. Ponadto warto wprowadzić specjalny rytuał przed snem, na który składa się kąpiel, kolacja, przebranie w piżamkę i śpiewanie kołysanek lub czytanie bajek. To pozwoli zrozumieć maleństwu, że nadchodzi czas odpoczynku.

Sen odgrywa niezwykle istotną rolę w życiu dziecka. Od tego, ile śpi niemowlę, zależy bowiem jego prawidłowy rozwój i zdrowie. W czasie snu zachodzi wiele procesów kształtujących mózg maluszka, dlatego warto więc zadbać o to, by dziecko odpoczywało jak najwięcej i zdrowo rosło.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!