Dla Ciebie, na zdrowie!

Dieta dobra na pamięć - kwasy omega 3 i omega 6

Dieta dobra na pamięć powinna zawierać witaminy oraz kwasy omega 3 i omega 6. Są to substancje odżywcze, które pomagają mózgowi utrzymać zdrowie i aktywność. Dowiedz się, w jakich produktach znajdziesz składniki, które odżywiają twój mózg i pomagają lepiej pamiętać.
Produkty na pracę mózgu
Źródło: 123RF
Spis treści

Kwasy omega 3 i omega 6 pomagają utrzymać zdrowie mózgu. W jaki sposób?

Kwasy omega 3 i omega 6 zwiększają półprzepuszczalność błon komórkowych neuronów (komórek nerwowych budujących mózg), dzięki czemu substancje odżywcze takie jak sód, magnez, jod, tlen czy selen swobodnie przenikają do komórki.

Działa to także w drugą stronę – zwiększona półprzepuszczalność błon komórkowych neuronów powoduje, że produkty przemiany materii są swobodnie usuwane na zewnątrz komórki.

To sprawia, że komórki nerwowe są zdrowe i nie tworzą się w nich stany zapalne prowadzące do chorób.  Kwasy omega 3 i omega 6 pomagają lepiej odżywić komórki. Dzięki temu mózg na poziomie biologicznym jest w lepszej kondycji, co przejawia się sprawniej działającą pamięcią.

Reklama

Kwasy omega 3 i omega 6 - profilaktyka chorób mózgu

Komórki nerwowe budujące mózg wraz z wiekiem stają się coraz słabsze i bardziej podatne na uszkodzenia. Wiąże się to ze spadkiem sił umysłowych, problemami z koncentracją i zapamiętywaniem u seniorów. Z pomocą przychodzą kwasy omega 3 i omega 6, które posiadają silne działanie regeneracyjne.

Jak kwasy omega 3 oraz omega 6 wpływają na pracę mózgu?

Nasycenie mózgu kwasami omega 3 i omega 6 powoduje, że uszkodzona lub osłabiona komórka nerwowa nie umiera, tylko regeneruje się i z powrotem zostaje włączona do pracy. Pierwszym objawem chorób neurodegeneracyjnych – np. choroby Alzheimera, są problemy z pamięcią.

Zatem dieta oparta na kwasach omega 3 i omega 6 może stanowić profilaktykę chorób mózgu. Kwasy omega 3 są także głównym czynnikiem decydującym o giętkości błon komórkowych w mózgu, co odgrywa zasadniczą rolę w poprawie kondycji całego mózgu.

Reklama

Co jeść aby poprawić pamięć?

Kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6 występują głównie rybach. Jednak w procesie smażenia ryb w dużej części dochodzi do utraty kwasów omega 3 i omega 6, co nie przynosi korzyści mózgowi i nie poprawia w znacznym stopniu pamięci. Z tego względu warto sięgać po dania, w których przyrządzona jest smaczna ryba na surowo (np. sushi).

W diecie poprawiającej pamięć i koncentrację szczególnie poleca się:

  • łososia – ze względu na wysoką zawartość kwasów omega 3, witamin A, D, E oraz jodu i selenu
  • śledzia – tutaj podobnie wysoka zawartość kwasów omega 3, witamin E, D, B2, B6 usprawniających myślenie, selenu oraz żelaza.

Nie wszystkie ryby są jednakowo zdrowe i tak samo korzystnie wpływają na pracę mózgu. Istnieją ryby karmione antybiotykami czy innymi szkodliwymi substancjami oraz takie, które sprowadzane są z odległych krajów i w czasie transportu tracą na jakości.

Warto zatem dowiedzieć skąd pochodzą i jakie właściwości odżywcze mają ryby, które chcemy kupić na obiad.

Wielu ekspertów ds. żywienia, ze względu na to, że ryby mogą zawierać również szkodliwe metale ciężkie, zaleca uzupełnianie diety w kwasy omega 3 i omega 6, za pomocą ekologicznych olejów roślinnych (np. olej lniany, olej słonecznikowy, olej konopny). Innym bardzo dobrym źródłem kwasów omega 3 i omega 6, polecanym przez ekspertów, są: zielone warzywa (sałata, kapusta), orzechy, siemię lniane.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Dieta dla mózgu
Dieta dla mózgu dziecka – witaminy i minerały
Witaminy
Dieta na koncentrację i pamięć u dziecka
Śniadanie dla dziecka
Migrena a zła dieta dla mózgu
Mózg z karki papieru
Podobne artykuły
Napoje energetyczne
Energetyki (napoje energetyzujące) - od ilu lat można je pić? Skutki uboczne
Naturalny sok na poprawę pracy mózgu
Soki na poprawę pamięci i koncentracji
Szklanka wody mineralnej
Woda mineralna - jak działa na mózg?
Jelita człowieka to drugi mózg
Zdrowe jelita to zdrowy mózg
Produkty do diety dla seniora
Dieta dla seniora – co jeść, aby mieć zdrowy mózg?

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!